Aldatma sonrası ilişkiyi adım adım kurtarma

EŞİMİ GERİ İSTİYORUM! diyorsanız, bilin istedim; Bağışlama bir gecede gerçekleşmeyecek.

Yasak bir münasebet, ekseriyetle evliliğinizin altında yatan problemleri gösterse de, seçimlerinizin ve hareketlerinizin sorumluluğu büsbütün size aittir.

Öncelikle kendinize, “ilişkimiz kurtarılmaya paha mi?” diye sorarak başlayın.

Değeceğini düşünüyorsanız, tüm mazeretleri bir kenara bırakıp yüzde yüz sorumluluk almalısınız. Her şeyi kabul edip devam etmeye hazır hissettiğinizde, eşinize, olanlarla ilgili karşılık verme konusunda istekli olun. Hisleriniz ve yaşananlar hakkında eşinize dürüstçe yanıtlar vermezseniz düzgünleşme olmaz.

“Yalnızca gerçek pişmanlık güzelleştirir.”

Münasebette inancı arttırmak için aldatan kişinin bundan sonra ömrün her alanında dürüst olması beklenilir. Sadakatsizlik bırakıldı yahut aşikâr bir müddet orta verildi diye inanç otomatik olarak geri gelmez. Her durumda hesap verebilir olun (harcamalar, seyahatler, iş yerindeki problemler, toplumsal etkileşimler vb. hakkında), bazen acı verse de korkmadan gerçekleri söylemek gerekir. “Titiz bir dürüstlükle gerçekleri söylemek” aradığım cümle bu sanırım.

Artık Palavra YOK. Sır YOK…

Bu ne çok kolay ne de eğlenceli bir süreç. İtimadı inşa etmek vakit ve büyük uğraş gerektirecek. Beyaz palavralar bile yasak, eşiniz çöpü dışarı çıkarma konusunda dahi bir yalanınızı yakalasa, bunu başka palavralara eşit olarak düşünecek ve kriz ortamı yaratacaktır. Süreci hızlandırmanın tek yolu her mevzuda şeffaf (telefon, toplumsal medya şifreleri, erişilebilirlik v.b) olmaktır.

TAM DÜRÜSTLÜK kolay değildir…

Dürüstlük kelamlardan çok davranışlardadır. Başka bayan yahut erkekle olan ilginizi büsbütün kesmelisiniz. İrtibata geçmek durumunda kalırsanız, eşinizle bunu paylaşmalısınız. Kendi gayretiyle öğrenirse her şey başa sarabilir. Tüm ilerleme kaybolur.

İhanet için itiraf etmek, özür dilemek kâfi değildir. Samimi olun. Özürler sık aralıklarla aylarca hatta yıllarca sürebilir. Son kelamı eşiniz söyleyecek üzere görünse de bağlantı üzere karar da sizin…

TAMAM mı? DEVAM mı?

Karşılık DEVAM ise; eşinize onun bedelli olduğunu hissettirin, onunla kontakta olun. Sakin ve odaklanmış bir formda bağlantınıza sahip çıkın. Dış dünyayı sessize alın. Eşinizin samimiyetinizden emin olmasını sağlayın, onunla göz teması kurun, olumlu ses tonu ve beden lisanınızı kullanın. Sadakatsizliğin bağlantıya son vereceğini varsaymak kolaydır. Güzelleşme mümkün olsa da sağlıklı bir bağ için yine yapılandırma zordur. Eşler birlikte kalabilirler, ancak kırılmış itimadı tamir etmekte zorlanırlar.

Ne vakit mı düzelecek? Bunun için bir mühlet vermek güç. Fakat şunu söyleyebilirim uzun ve engebeli bir yol sizi bekliyor.

UNUTMAYIN! Alaka genelde sadakatsizlikten çok bencillik ve güvenilmezlik devam ettiği için bitiyor.

Sadakatsizlikle gelen çiftlerle birinci olarak irtibat çalışıyoruz. Yeterli irtibatın çiftlere mutlaka yardımcı olduğunu düşünüyorum. Çiftler kim olduklarını ve alakadan ne beklediklerini daha yeterli anlayarak ilgilerini yine yapılandırabiliyor.

İlgi dinamiklerini tekrar harekete geçirmek için istekli çiftlerin, sadakatsizlikten sonra da KEYİFLİ bir İLGİ yaşayabileceklerini bilmeleri gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir