Vertigo (baş dönmesi) ve akupunkturla tedavisi

Etrafın kendi çevresinde veya kendisinin etrafın çevresinde dönmesi şeklinde algıladığı bir hareket illüzyonudur.

Halk terimi olarak “Baş Dönmesi” kullanılır.

Baş dönmesi deyince hastanın dengesini sağlamadaki her türlü problem anlaşılır. Bu durum hastayı yatağa düşürüp gözlerini dahi açamayacağı şiddetten, sadece zaman zaman bir kayma hissine kadar değişebilir. Hatta sadece bir göz kararması şeklinde ortaya çıkabilir.

Bir hastalıktan ziyade bir belirtidir, tek başına bir durum olabileceği gibi beraberinde belli başlı ek şikayetlerle bazı hastalıkların veya organların problemini yansıtabilir.

Gerçek Vertigolar

Periferik tip vertigolar: En fazla rastlanan nedeni bening paroksismal pozisyonel vertigodur. Nörolojik muayene normaldir. En sık rastlanan vertigodur.

Santral tip vertigolar

Yalancı Vertigolar

Sistemik hastalıklarda görülen baş dönmeleri: İlaç yan etkisi (nöroleptikler, antihipertansifler), kalp ritim bozuklukları, yorgunluk, hipertansiyon, baş ağrısı, migren, bayılma öncesi, hipotansiyon, hipoglisemi

Psikofizyolojik baş dönmeleri

Tanı:

Baş dönmesi şikayeti ile hekime başvuran hastaya kulak muayenesi ve nörolojik muayene yapılarak sorunun kulakta mı yoksa beyinde mi olduğu ile ilgili fikir edinmeye çalışılır. İşitme testi, iç kulakla ilgili denge testi, Beyin elektrosu (EEG), Tomografi veya MR incelemeleri yapılabilir.

Önlemler:

•Stresten uzak durulmalıdır

•Uzun süre aç kalınmamalıdır

•Tuz az tüketilmelidir. Tuz iç kulakta sıvı artışına neden olup vertigoyu tetikleyebilir. •Bol su içilmelidir. Çay, kahve, alkol gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.

•Hafif spor yapılmalıdır.

•Baş hızlı sağa sola çevrilmemelidir.

•Lunaparklardaki oyuncaklardan uzak durulmalıdır.

• Hızlı araba kullanılmamalıdır

Tedavi:

Tedavi ederken en öncelikli amaç neden olan durumu bulmaktır.

Akupunktur yapılan tetkikler sonrası fizyolojik bir sebebe dayandırılamayan vertigoları tedavi etmektedir.

Akupunktur ilaçsız ve yan etkisiz bir tedavidir. İç kulak-beyincik-beyin korteksi üçgeninde oluşan yanlış nörolojik sinyaller düzeltilir. Vücut dengesi yeniden kurulur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir