Akılcı ilaç kullanımı

Boğazım ağrıyor dedi, arkadaş telaşlı bir ses tonuyla.

Ses kısıklığım da var öksürük de diye devam etti konuşmasına.

Kime görüneyim diye de ek etti

Aile tabibine görünebilirsin dedim.

İtimat önemlidir!

Tecrübelerimden çok çok düzgün bilirim.

Pek aklına yatmadığını hissedince ısrar etmedim.

Beni bekle istersen bir gün sonra geliyorum!

Bizimki hala İç hastalıkları, Göğüs hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz polikliniği ortasında bir tercih yapmasına yardım etmem konusunda diretince;

Kulak Burun Boğaz polikliniğine git dedim kibarlığı elden bırakmadan.

İki gün sonra karşılaştık bir vesileyle arkadaşla.

Ne yaptığını sorduğumda; son tavsiyeme uyduğunu ve verilen ilaçları nizamlı kullandığını söyledi.

Şikâyetlerinin düzelmeye başladığını lakin baş ağrılarının olduğunu belirtti.

Arkadaş hipertansiyon hastası olmamakla birlikte kan basıncı bedellerinin hipertansiyon hastalığına aday düzeyde olağanın üst limitlerinde dolaştığını biliyordum. Bu yüzden hastalığı sebebiyle verilen ilaçları sorgulamak gereği hissettim.

Grip, nezle üzere üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında tabiplerin sıkça tercih ettikleri anti gribal ilaç kullandığını görünce baş ağrısı sebebinin bu ilaç olabileceğini belirterek kelam konusu ilacı kesmesi gerektiğini söyledim.

Madem kullanmamam gerekiyor tabip niçin bu ilacı bana verdi diye çıkıştı.

Sonuçtan hareket edersek arkadaş hiçte haksız sayılmazdı. Hangi branşta olursa olsun Tabip hastaya ziyan verebilecek bir ilacı nasıl reçete edebilir!?

Şayet Doktor; genel tababet yaklaşımını performans üzere nedenlerden ötürü pas geçmiş ya da akılcı ilaç kullanımında sorgulanması gereken yaklaşımları branş hekimliğinin vermiş olduğu ayrıcalığa güvenerek dikkate almaz ise mevcut durumlarla hastalarını karşı karşıya bırakabilir.

Fakat bu öyküde arkadaş haklı da değil. Başlangıçta biri hastalıklara genel tababet açısından yaklaşmayı şiar edinmiş olan aile doktoru, başkası kendini çok güzel tanıyan arkadaşı olan doktoru tercih etmek varken sunulan bu iki öneriyi reddederek yanılgılar zincirinin bir kesimi olmuştur.

Aslında mevcut yanlışları insanlara atfederek de buradaki yanlışları gerçek çözümlemiş olamayız.

Ne yazık ki uygulanmakta olan Sıhhat Sistemi, Tabibe; olması gereken sevk zinciriyle hastaları organize etme imkânı veremiyor. Branş Tabipleri, hastaların evvelki sıhhat bilgilerine ulaşımda meşakkat çekmeye devam ediyorlar.

Ve en değerlisi de Tıp eğitiminde akılcı ilaç kullanımına dönük eğitim problemleri; gerek eğiticilerin yetersizliği gerekse müfredat eksikliği yüzünden ötelenmeye devam ediyor.

Akılcı İlaç Kullanımı konusunda farkındalık yaratmakta; 80 milyar liraya ulaşan bir bölümde rekabet savaşlarının kızıştığı bir anlayışın giderek ağır basmasıyla pek mümkün gözükmüyor

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir