Ergenlik Dönemi neden zor geçiyor ?

“Ergenlik periyodu neden sıkıntı geçiyor?” diye düşündünüz mü hiç?
Ergenlik periyodu neden sıkıntı geçiyor diye düşündünüz mü hiç? Zira sistemdeki bir şahıstaki bir değişiklik sistemin başka ögelerinde da değişikliğe yol açıyor… zira onlar ergenlik periyoduna girdiğinde bizler de orta yaş periyoduna girmiş oluyoruz.
Talat Parman, “Ailenin hayat döngüsünde ergenlik krizinin” yeri isimli makalesinde ergenlik krizinin ailenin hayat döngüsünde üç temel öğesinden bahsediyor: kimlik, cinsellik ve ayrılık
Parman, makalesinde ergenlik devrine giren ve kim olduğunu sorgulayan gencin yalnız olmadığından bahsediyor. Ergenin “ben kimim?”, “Nasıl biri olmalıyım?” sorularını sorarken, orta yaşlarında olan anne babanın da “ben kim oldum?”, “Olmak istediğim bu muydu?” sorularını sorarak geride bıraktıkları tüm hayatlarını sorguladıkları bir periyoda girdiklerinin altını çiziyor.
O vakte kadar anne babaya ilişkin olan cinselliğin, artık ergenlik devrine giren gencin de ilgi alanına girdiğinin altını çizen Parman, anne baba üzere bir sevgiliye sahip olmak isteyen gencin meskenin dışına yöneleceğinden bahsediyor.  Ergenin dışarıya yönelmesinin ise anne-baba olmanın ön plana geçtiği 15 yılın sonunda tekrar bayan erkek olmanın ön plana geçtiği bir alakaya dönmeleri gereken anne baba için bu periyot kolay olmayabileceğinin altını çiziyor.
Krizin çözümlenmesinin ise son adımının ise ergenin gidişini… kendi hayatına yönelişini ebeveynin kabullenmesi olduğunun altını çizen Parman, ergenin kendini ayrılığa hazırlamasının ise lakin anne babanın buna müsaade vermesi ile daha kolay bir hal alacağının altını çiziyor ve en sonunda ekliyor:
“Oysa anne baba jenerasyonu çocuklarından ayrılmaya ne kadar hazırdır? Terk edilme hissine ne kadar katlanabileceklerdir? Ya da kendilerini artık bütünüyle bedelsiz hissetmeye?”
Bilemedim… anne babalarımız ne kadr hazırdı bizim gidişimize… bilemedim biz ne kadar hazırız çocuklarımızın bu gidişlerine…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir