Geleneksel tıbbın yükselişi ve tıbbın evrimi, enerji tıbbı,

Çağdaş Bilimde geriye gidiş, CERN deki birinci deneyde yaşanan hayal kırıklığı, antik çağlardan günümüze çağdaş bilim manasında bir arpa uzunluğu yol alamadığımızı gösteriyor.

Emsal paradoksu çağdaş tıbbi bilimler içinde söyleyebilirim.

Tarih öcesi devir MÖ:11000 Göbeklitepe-Urfadan, Antik çağ devri Tıbbın Babası Kabul ettiğimiz Bodrumlu Tabip Hipokrat’a, Roma periyodu Tabipler İmparatoru Bergamalı Galen den… Türk ve İslamik Tıp periyodu İbn-i Sina ya ve günümüze kadar: Anadolu coğrafyasında on binlerce yıl kavimlerin muhtaçlıklarını karşılamış endemik tıbbi bilginin günümüz tıbbı içerisindeki giderek artan talep ve yükselişine şahit oluyoruz.

İzmir-Bergama Antik Şifa Merkezinde Dr. Galenos tarafından 2000 yıl evvel uygulanan terapiler.

Psikoterapi (Telkinle tedavi),Fizyoterapi (Fizik tedavi),Helioterapi (Güneşle tedavi), Teatroterapi (Tiyatroyla tedavi),Musicoterapi (Müzikle tedavi),Terroterapi (Çamurla tedavi),Hidroterapi (Suyla tedavi),Klimoterapi (Soğuk-sıcakla tedavi),Jimnoterapi(Sporla tedavi),Biblioterapi Okumayla tedavi), Farmocoterapi (İlaçla tedavi),Teoterapi (İnançla tedavi),Kaproterapi (Boşaltımla tedavi), Antidoterapi (Panzehirle tedavi),Aromaterapi (Meyve ve bitkisel yağlar ile tedavi),Fitoterapi (Bitkilerle tedavi), Hipnoterapi (Uyutma ile tedavi),İncubatioterapi (Rüya ile tedavi),Apiterapi (Arı ve eserleri ile tedavi), Thalassoterapi (Deniz suyunu ısıtarak kullanma yoluyla tedavi),Hirudoterapi (Sülüklerle tedavi)

Antik çağlarda akademik diploması olmayan tabiplerce uygulanmış, akademik çevrelerce şarlatanlık olarak nitelendirilen onlarca terapi prosedürü Dünya Sıhhat Örgütü tarafından kabul edildiler. Meğer tıbbi yöntemlermiş. Dahası da kabul edilecek üzere.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir