PANİK ATAK HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Şahısta ani meydana gelen ve tekrarlayan bireyi dehşete düşüren birçok kere kriz olarak algılanan  şiddetli, tahammülü güç bir  sıkıntı ve dehşet nöbetidir diye tanımlayabiliriz..gerçek de tek başına bir hastalık üzere gözükse  de bir semptomdur aslında  ve  sebep ortadan kalkınca panik atak diye bir semptomda kalmayacaktır..Panik Atak  denilen tablo ani  şeklinde gelip , bir anda başlar, şiddeti giderek çoğalır ve yaklaşık  olarak  8-10 dakika sonunda şiddeti en yüksek seviyeye ulaşır ortalama en çok yarım saat  gibi bir müddetin sonunda da azalarak ortadan kalkar.
Bu semptomlardan dolayı kişi , bu ani gelen ,kontrolü dışındaki durumun tekrar gelmesinden duyduğu korkuyla ayrıyeten başa çıkmak zorunda kalmaktadır.. 
Panik atak tasa, dehşet, (ölüm korkusu gibi) sorun hislerini içinde bulundurur ve Ruhsal meselelerle ya da kimi hastalıklarla birlikte görülebilir. Hasta ani bir nöbette büsbütün kaygı içindedir. Öleceğini, kalbinde bir sorun olduğunu, kalp krizi geçireceğini düşünür.Yanlız kalmakdan korkma ve meskenin de yada aile fertleri yanında kendini inanç de hissetme bariz özellikleridir. 

Panik Atak Belirtileri :

 • Ansızın titreme ya da sarsılma olması
 • Bulantı ya da karın ağrısı  gelmesi
 • Başın yada tüm bedenin terlemesi,
 • Kişinin soluğunun kesilmesi hiç nefes alamama duygusu
 • Uyuşma ya da karıncalanma hissi el ve ayaklarında yada tüm beden da
 • Baş dönmesi, sersemlik   duygusu ,
 • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma  hissi ,
 • Çarpıntı, kalbin kuvvetli  ya da süratli vurması
 • Nefes darlığı ya da boğulma hissi
 • Kişinin bayılacak  yada yere yığılacak üzere hissetmesi
 • Üşüme, ürperme ya da ateş basması ,
 • Kendini ya da etrafındakileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme
 • Denetimini kaybetme ya da çıldırma korkusu ve vefat korkusu,

Panik atak ve  panik bozukluk birebir şey olmayıp, Panik bozukluk kalp krizi geçireceğini, öleceğini, atakların tekrar olacağını, felç geçireceğini düşünerek daima kaygı, dehşet içinde bulunma Öbür bir rahatsızlığa bağlı olmaksızın, iki biçimde görülebilir: agorafobili ya da agorafobisiz. Kapalı yerlerden kalabalık yerlerden uzak durma, konutta tek başına kalmak istememe üzere durumlar görülür. Dışarıya yalnız çıkmaktan korkar ve toplumsal olmaktan çıkar.
Panik Bozukluğunda ise, panik ataklarının tekrarlayıcı, ataklar ortasında devirde ise  yeniden atak geleceğine dair ağır korku hissi olması, kişinin  beyin kanaması ,kalp krizi , felç geçirme, çıldırma ,ölme üzere  dramatik sonuçlara sebep olacağını düşünerek panik ataklarından çok  korkması ve mümkün başına gelebilecek felaket beklentisi ile  sürekli ıstırap ve endişeyle işe gidememe,evden çıkamama ,önleme emelli çeşitli kurtarıcı gördüğü ilaç  yada yararlı gördüğü şeyleri yanında bulundurmaya çalışmak, yemek yemesinde ,uykusunda ve davranışlarında atak olmadığı vakitlerde da atak beklentisiyle oluşan durumların devamlı olması biçiminde tablolar emsal üzere gözüksede,ayrıntıda  farklılıklar göstermektedir.Atak anlarını inançlı bir biçimde atlatan hastaların PSİKOTERAPİ den önemli manada fayda gördüğü rahatlıkla söylenmelidir. İlaç tedavilerinin  panik bozukluğu tedavisinde yer  verilmektedir.ancak asıl itibariyle niyetlerimizin hislerimiz ve davranışlarımız üzerinde çok değerli  ekinliği olduğu gerçeği ile hareket edilirse  ataklara sebep olan  otomatik niyet kalıpları  ve yanlış yorumlar ile ilgili  farkındalıklar oluşturularak bilişsel ve destekleyici psikoterapilerden faydalanılabilmektedir. Kişilik bozuklukları tabanıda ki semptom geliştirme potansiyelleri ise Dinamik Psikoterapilerden  yararlanım konusunun değerle altını çizmeyi gerektirmektedir.                                                     

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir