Bez altı cerrahi hastalıklar

Bebeklerde cerrahi tedavi gerektiren hastalıkların çoğunluğunun erken tanısı konulup uygun vakit ve grup tarafından tedavi edildiğinde yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Bu cerrahi hastalıkların değerli bir kısmının belirti ve bulguları da bebeğin bezi altında yer alır. Bebek bezli iken altının kirli olması yahut vakitten kazanmak için bebeğin altı açılmadan yapılan muayene sonucu birçok cerrahi tedavi gerektiren hastalıkların tanısı gecikmektedir. Daha büyük yaşlarda da çocuğun utanmasından ötürü altını tabibe göstermek istememesi teşhisin daha da gecikmesine yol açar.

Bebeklerin altı bezli olduğu birinci iki üç yılda alt değiştirme esnasında dikkatli bir müşahede pek çok hastalığın gecikmeden teşhisinin konulmasına yardımcı olabilir. Her gün tekraren bebeğin altını temizleyen anneler şüphelendikleri durumda çabucak hekimine ulaşıp yardım istemesiyle bebeklerindeki cerrahi hastalıkların vaktinde tanısı konulup uygun tedavisi gecikmeden yapılabilir. Cerrahi tedavi de Çocuk Cerrahisi ve/veya Çocuk Ürolojisi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Bebeğin birinci günlerinde bez değiştirme esnasında dikkat edilmesi gereken konular ortasında: olağandışı bir lezyonun varlığı, dış genital organların imgesinde kız yahut erkek istikametinde kuşkuların olması, idrar ve kakanın birinci çıkış vakti ve yeri sayılabilir. Birinci 24 saat içinde çiş yahut kaka yapmayan, idrar yolundan kaka gelen yahut kuşkulu manzarası olan bebek gecikmeden tabibe gösterilmelidir.

Erkek çocukların yumurtaları(testis) doğumda torbasındadır. İkisi de yerinde değilse çabucak, biri yerinde değilse birinci altı ay içinde, tabibe gösterilip torbaya yerleşmemiş testis kalıcı hasar görmemesi için bir yaşına kadar ameliyatla torbasına yerleştirilmelidir.

Pipisi çok küçük, doğuştan yarım sünnetli yahut idrar deliği yerinde olmayan erkek çocuklar gecikmeden tabibe gösterilip tanısı konulan hastalığı birinci bir yaş içinde düzeltilmelidir. Yarım sünnetli çocukların tanısı konulmadan klâsik sünneti yapılmamalıdır. Yanlara eğik yahut dönük pipilerin düzeltilmesi ileri yaşlarda yapılır.

Erkek çocukların sünnet derileri geri çekilmeye zorlanmamalıdır. Yeni doğan bebeklerin %90, bir yaşındakilerin %50’sinde sünnet derisi olağan olarak geri çekilemez. Sünnet derisinin tıbbi olarak açılma ihtiyacı çok azdır. Gereksiz süreçten kaçınmak için uzmanından yarım alınmalıdır.

Altı bezli çocuklara cerrahi prensiplerde sünnet yapılmasında sakınca yoktur. Bilakis ülkü sünnet vakti 3 ile 24 ay ortasıdır. Gömülü pipili çocuklar okul çağında özellikli cerrahi düzeltimle sünnet yapılmalıdır.

Cinsiyet değişikliği yapılmak zorunda kalınan çocukların dış genital organlarının düzeltilmesi birinci iki yaşına kadar, rahim düzeltim ameliyatlarının ise ergenlik çağına bırakılmasında yarar vardır.

Kasıklarda şişlik görülüp kaybolması kasık fıtığını düşündürür. Oluşan şişlik içeri girmiyorsa boğulmuş fıtık riski vardır. Boğulmuş fıtık hemen, öteki kasık fıtıkları ise çabuk cerrahi tedavi gerektirir. Prematürelerde daha sıktır. Kızlarda daha az görülür lakin iki taraflı olma riski kızlarda daha fazladır. Erken devirde belirti veren fıtıkların boğulma riski daha fazladır. Boğulmuş fıtığın cerrahi tedavisi daha sıkıntı ve komplikasyon riski daha fazladır.

Torbalarda görülen şişliklerin çoğunluğu su fıtığına(hidrosel) bağlıdır. Bunların çoğunluğu birinci yaş içinde tabiatıyla düzgünleşir ve bu periyotta de bebeği rahatsız etmez. Altı aydan sonra çok gergin ve büyük, iki yaşından sonra devam ediyorsa, üç yaşından sonra belirti vermişse yahut kasıkta yerleşmişse(kordon kisti) günübirlik cerrahi tedavi gerekir. Sabahları küçük olup akşama hakikat büyüyen kominikan hidrosellerin resen düzelme bahtı yoktur. Hidroselleri büyük kasık fıtığı ve testis tümörlerinden ayırmak gerekir.

Genital bölgede çok kıllanması olan bebeklere de neden olan birtakım tümörler için erken cerrahi tedavi gerekebilir.

Kız çocukların haznesinde şişlik yahut dışarı et kesimi çıkması, kanlı yahut kokulu akıntısının olması cerrahi yardımı gerektirir. Kızlarda kaka ve çiş yapılan yerlerle haznesinin açıklığı gözlenmeli. Üç delik yapısında anormallik düşünülüyorsa kararı doktor vermelidir. Kız çocuklarda küçük dudaklarının yapışık olmasına sık rastlanır ve kolay bir tedavi gerekir.

Yeni doğan bebekler çok sık idrar yaparlar. Büyüdükçe sıklık azalır ve ortalarda bezi kurudur. Daima bez ıslak ise yahut çok seyrek kuvvetli çiş yapmayla göbek altında şişlik olanlarda idrar yollarında işlevsel yahut yapısal bozukluk mümkünlüğü fazladır. Kanlı idrar görüldüğünde de gecikmeden araştırma gerekir.

Birinci altı ayda bebeklerin yumuşak kıvamda olup ta haftada 3-4 sefer kaka yapması olağandır. Doğumdan sonraki birinci 24-48 saat içinde kakasını çıkarmayan bebekler sonraki vakitlerde zorlanarak, derece yahut fitil üzere yardımlarla fışkırarak kaka yapıyorsa, sert ve hacimli yahut keçi pisliği formunda sert küçük küçük kaka çıkarıyorsa yahut zahmetli kaka yapan bebekler gecikmeden tabipten yardım almalıdır.

Kakadan sonra bezine kan bulaşan, kakasının üzerinde kan görülen, siyah yahut vişne çürüğü halinde kaka yapan bebekler mide ve bağırsaklarında kanama yapacak hastalıklar istikametinden araştırılmalıdır.

Poposunda şişlik, çatlak yahut akıntısı olan bebeklerle kaka yaptıktan sonra makatın dışarı yanlışsız çıktığı yahut makattan dışarı et kesimi çıkan bebeklerde de cerrahi tedavi gerekebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir