Her Yumurtalama Döneminde Adet Olunur Mu? 
Her Yumurtalama Döneminde Adet Olunur Mu? 

Her Yumurtlama Döneminde Adet Olunur Mu? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yumurtlama döneminde adet olunur mu? Sorusu bazı kadınlar tarafından merak edilmektedir. Yumurtalama döneminde genel olarak kadınlar adet görmektedir. Yumurtalama olan dönemlerde adet görülmemesi hamilelik şüphesini doğurmaktadır. Bu yüzden bir gebelik testi yapabilir ya da bir doktora muayene olabilirsiniz. 

Yumurtlama Olmadan Adet Olunur Mu? 

Kadınların adet görmesi için yumurtalama olayının gerçekleşmesi gerekmektedir. Çünkü kadınların her ay yaşadıkları adet dönemi fizyolojik olarak yumurtalama ile gerçekleşmektedir. Fakat zaman zaman kadınlar yumurtalama meydana gelmemesine rağmen adet gördüklerini düşünmektedir. Fakat bu durum tamamen imkansızdır. Kadınların yumurtalama dönemlerinin dışında gözlemledikleri kanamalar regl yüzünden değil de herhangi bir sebepten dolayı oluşan vajinal kanamalardır. Bu tarz kanamalar bazı kadınlarda adet dönemine geldiği için adet kanaması ile karıştırılabilmektedir. Fakat bu kanamaları kadınlar kolaylıkla adet kanasından ayırabilir. Çünkü bu tür kanamaların adet kanamalarından ayrılan gözle görülür ayır edilebilirliği bulunmaktadır.  

Adet kanamaları daha yoğun, koyu kıvamlı ve koyu renkli meydana gelen kanamalarken, vajinal kanamalar daha çok lekelenmeler şeklinde, ince kıvamlı ve açık renkli kanamalardır. Bunlar her kadının fark edebileceği şeylerdir.  

[ilgiliicerik icerik_id=”1855″]

Yumurtlama Gerçekleşmeden Adet Kanaması Nasıl Olur? (Anovülatuar Kanama) 

Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması sonucu vücutta östrojen hormonu salgılanmaya devam eder. Östrojen hormonunun etkisi ile rahim iç zarı olan endometrium kalınlaşmayı sürdürmeye devam eder. Fakat yumurtalama meydana gelmediği için progesteron hormonu dolaşıma yeterli kadar salınamaz ve kalınlaşmaya başlayan endometrium bir süre sonra kırılır ve kadınlarda kanama gözlemlenir.  

Her Yumurtalama Döneminde Adet Olunur Mu? 
Her Yumurtalama Döneminde Adet Olunur Mu?

 Kimlerde Görülür? 

Anovülatuar kanamalar (yumurtlama olmadan kanama olması) genellikle adet kanaması yeni başlayan genç kızlarda, menopoz döneminin yaklaştığı yıllarda, polikistik over hastalığından mustarip kadınlarda görülmektedir. Orta yaşlarda, adetleri çok düzenli kadınlarda da senede bir defa ya da en fazla iki kez nadiren yumurtalama olmadan kanama yaşanması durumu meydana gelebilir. Stres, aşırı yorgunluk vb. etkenler de Anovülatuar kanamalarına neden olabilir. 

  

 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Her Yumurtlama Döneminde Adet Olunur Mu? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir