gebelik belirtileri nelerdir detaylar

Gebelik Belirtileri Nelerdir? (Detaylı Anlatım)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelik belirtileri konusu bütün kadınlar ve çocuk isteyen çiftlerin merak ettiği ve önemli konulardan bir tanesidir. Sizler için gebelik belirtileri konusunu detaylı olarak kaleme alarak aklınızda ki bütün sorulara cevap vermeye çalışacağız. Sorularınız olursa yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz. Bütün kadınların bildiği ve acaba hamile miyim, gebe mi kaldım? Sorularını akıllarına getirdiği adet gecikmesi gelir. Gebe kalan kadınların bazılarında açık renkte olan kanamalar görülmekte olup, bu kanama adet kanaması ile ilgisiz olup gebelik belirtileri arasında kendine yer bulur.

Gebelik Belirtileri Arasında Adet Gecikmesi

Hamilelik şüphesinin oluştuğu ilk gebelik belirtileri arasında yer alan adet gecikmesidir ve gebelik testine götüren belirtidir. Az önce dediğimiz gibi açık renkte kanama meydana gelebilir ama adet kanaması değildir ve gebeliğe işaret eden belirtiler arasında yer alır.

idrarda gebelik testi nasıl yapılır

İdrarda gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Eczanelerden kolaylıkla temin edilebilen, evde uygulanabilen idrarda gebelik testi yapabilirsiniz. Fakat bu test çok yeni olan gebeliği fark edemez, örneğin daha bir hafta önce oluşmaya başlayan gebeliği fark edemez. Evde yaptığınız idrarda gebelik testi sonucu negatif çıkıyorsa iki üç gün ara ile testi tekrarlayın ancak yine negatif çıkıyor ve gebelikte şüphe ediyorsanız, en yakın sağlık kuruşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız halinde size net ve doğru sonuçlar verecektir. Gebe olduğunuzdan şüphelendiğiniz dönemlerdeyse diğer zamanlardan daha fazla kendinize dikkat ediniz, özellikle ilaç kullanımına çok dikkat ediniz, ilaç kullanmamaya dikkat ediniz. Yapılan testler sonucunda gebe olmadığınız anlaşılırsa eski hayatınıza geri dönebilirsiniz. Fakat gebe kaldığınızı öğrenirseniz hemen uzman bir doktora başvurarak ilk muayenenizi yaptırmalı ve gebelik takip programınız oluşturulmalıdır.

Yorgunluk belirtisi

Erken gebelik belirtileri arasında kendisine yer bulan, birden başlayan yorgunluk, halsizliktir. Uykuya daha fazla eğilim akşamları erken yatma isteği, günlük işlerinizi yaparken daha fazla ve daha çabuk yorulduğunuzu fark edebilir, sabah kalkmak çok daha zor gelmeye başlayabilir. Hatta sizi normalde etkilemeyen, yormayan işleri yaparken bile, tansiyon düşmesi ve yorgunluk hissedebilirsiniz.

Göğüslerde meydana gelen değişimler

Gebelik belirtileri arasında göğüslerde meydana gelen dolgunluk hissi, hassasiyet, şişme ve ağrılar olmaktadır. Göğüslerde meydana gelen değişimleri ve şikayetleri anne adayları en çok yatakta dönme esnasında, giyinme sırasında, banyoda daha çok yaşarlar. Göğüslerin uç kısımlarında acı ve hissedilebilir. Bütün vücut gibi göğüslerde gebeliğe hazırlanmakta, gerekecek süt üretimi için kendisini hazırlamaya başlamıştır.

Sık görülen gebelik belirtileri arasında mide bulantısı

Bütün kadınların gebelik dönemlerinin özellikle ilk 3 ayında yaşadıkları mide bulantıları, gebeliğin erken belirtileri arasında yer alır. Anne adaylarını gerçekten zorlayan bu durum, günlük yaşantılarını doğrudan etkilemektedir. Kadından kadına mide bulantılarının zamanları değişebilmektedir. Çoğunlukla sabah saatlerinde yaşanan mide bulantıları bazı kadınlardaysa gün boyu devam edebilmektedir. Merak etmeyin bu durum geçicidir ve ilk trimester döneminin sonlarına doğru azalacak ve ikinci trimesterde kalmayacaktır.

Sık tuvalete çıkma ihtiyacı

Gebeliğin belirtileri arasında sık idrara çıkma kendisine yer bulurken, bazı kadınların etrafındaki kişilerin bunu fark edecek kadar çok tuvalete çıkma ihtiyacı duyulabilir. Her kadında görülme zamanı farklıklar gösterse de, bir haftalık gebelikte bile sık tuvalete çıkma başlayabilir. Ayrıca idrarın rengi de sizlere gebelik konusunda yol gösterici olabilir. Eğer idrarınız koyu renkte yada koyu sarı renkteyse gebeliğe işaret ediyor olabilir. Sık idrara çıkma sorununuz ikinci üç ayda azalacak ancak son üç ayda yeniden başlayacaktır. Bunun nendiyse bebeğin başı pelvise inmesidir.

İştah artması ile bazı koku ve yiyeceklere karşı hassasiyet

İştahta artış ve aşerme gebelik belirtileri arasında en çok görülen bulgulardandır. Daha önce hiç sevmediğiniz veya çok aramadığınız bir yiyeceğe karşı aşırı istek duyabilirsiniz. Ayrıca tersi durum olan daha önce sevdiğiniz veya çok ilgi duymadığınız yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet ve tiksinme yaşayabilirsiniz. Yemek kokuları, parfüm kokuları gibi bazı kokulara hassasiyetiniz oluşabilir ve tiksinme gelişebilir. Bu tür kokulara hiç dayanamama ve mide bulantısını arttırması ile karşılaşabilirsiniz.

Aşerme

Halk arasında en yaygın bilinen belirtiler arasında aşerme kendisine yer etmektedir. Mevsimi olmayan yiyeceklere karşı aşırı istek, daha önce çok sevilmeyen gıdalara karşı aşırı istek duyulması, hatta yiyecek kategorisine girmeyen ve tek başına yenmeyen maddelerde aşerilebilir. Örneğin limon tuzu, kiremit tozu, nişasta, un gibi.

Baş dönmesi ve bayılma

Özellikle ani hareketler yaptığınızda, örneğin yatarken veya otururken birden kalktığınızda ani baş dönmeleriniz olabilir, uzun süre ayakta durduğunuzda ve kendinizi yorduğunuzda baş dönmeleri ile karşılaşmak mümkündür. Baş dönmelerinin nedeniyse tansiyonda yaşanan düşmeden kaynaklanır. Tansiyonu düşürense uterus şişer ve bacaklarda olan damarlara baskı yapmaya başlar, buda tansiyonda düşmelere neden olur.

Bazı kokular sizi rahatsız edebilir

Anne adaylarının en sık karşılaştığı be şikayet ettikleri belirtiler arasındadır. Bu bir yemek kokusu olabileceği gibi parfüm, deterjan kokusu da olabilir. Mide bulantınızın artmasına neden olabileceği için, rahatsız olduğunuz kokulardan uzak durunuz.

Gebelik belirtileri arasında psikolojik değişimler

Gebelik dönemi bir çok fiziksel ve psikolojik değişimin olduğu gerçekten mucizevi bir dönemdir. Hormonların değişimi ile vücutta olan değişimlerin yanı sıra psikolojik değişimlerde azımsanmayacak kadar ön plana çıkmaktadır. Anne adayları aniden kızabilir, olur olmaz durumlara üzülebilir,ağlayabilirler. Baba adarları ve etraftaki kişiler bu dönemde anne adaylarına daha olumlu ve anlayışlı yaklaşmaları gerekmektedir. Çünkü anne adayında meydana gelen değişimler onu bu şikayetlere sürüklemekte olup, normal bir durum olarak kabul edilir.

Mide problemleri ve kabızlık

Gebelikte artan hormonlar sindirim sistemini etkileyebilmekte ve hazmı zorlaştırabilmektedir. Bunun yanında uterus şişmeye başladığından dolayı mideye baskı yapmaya başlar. Buda mide sorunlarına neden olmaktadır. Doktorunuzun size vereceği takviye vitaminleri kullanabilirsiniz, böylece hem size hem de bebeğinize katkı sağlanacaktır. Az ama sık yemek yemeyi ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirirseniz gebeliğiniz boyunca size çok artısı olacaktır.

Gebelik belirtileri arasında karnın şişmesi

Karın bölgesinde şişme olması kadınlar tarafından adet dönemi öncesi habercisi olarak algılanabildiği gibi, gebelik belirtisi olabileceği de unutulmamalıdır. Ancak tabi ki gebeliğin ilk dönemlerinde karında büyüme olmayacağı için, gebe miyim? Sorusunun akla gelmemesi de normaldir.

Vücut sıcaklığında artma

Vücudun normal sıcaklığının artması gebeliğin başta gelen belirtileri arasında yer alır. Acaba hasta mı oluyorum? Diye düşünerek azda olsa kendinizi ateşlenmiş gibi hissedebilirsiniz. Şayet gebelik bekliyorsanız, sevinçli haberi alma döneminde vücut ısınızı düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. Ancak yüksek ateş yada düşmeyen ateş yaşarsanız kesinlikle bir doktora başvurunuz.

Kasıklarda olan ağrı ve diğer şikayetler

Kasık ağrıları anne adaylarına bazen zor anlar yaşatabilmektedir. Sıklıkla keskin bir ağrı olabilir. Rahmi konumunda tutan bağların gerilmeye başlamasından dolayı kasıklarda ağrılar meydana gelir. Olumsuz herhangi bir durum söz konusu olmasa da anne adaylarımız ani hareketlerden uzak durmaları faydalı olacaktır.

Gebelik belirtileri arasına kanama

Yerleşme kanaması olarak adlandırılan bu kanama, döllenme olayı gerçekleştikten dokuz 9-19 sonra meydana gelir ve uzun sürmez. Döllenmiş yumurta belli bir yol kat eder ve rahim duvarına yerleşir ve kanama meydana gelir. Yoğun bir kanama değil, hafiftir.

Gebelik belirtisi olan akıntı

Vajinal akıntı kadınların günlük yaşantılarında da çok fazla karşılaştıkları bir durum olsa da, gebeliğin belirtileri arasında da vardır. Akıntının az olması veya çok olmasından şikayet edilebilir. Akıntının nedeni hormonlarda oluşan değişimlerden kaynaklanır ve gebelik oluşmuşsa yine hormonlarda değişimler olacağından akıntı görülecektir. Akıntının rengine bakıldığında koyu ve açık renkte olduğu görülür. Buradan akıntı gebelik belirtisi midir? Konumuza ulaşabilirsiniz.

Bel ağrısı gebeliğin belirtisi arasında olabilir mi?

Gebelikte anne adaylarının ortak sorunu olan bel ağrısıdır. Gebelikte vücudun denge merkezinin değişmesi ve alınan kilolar bel ağrısına neden olmaktadır. Özellikle ağırlık merkezinin ön tarafa doğru gelmesi bel ağrısının temel nedenleri arasındadır. Yine hormonların etkisiyle bel ağrıları olabilir. Özellikle relaxin adında ki hormon tüm eklemlere etki ederek gevşettiğinden dolayı da belde ağrılar hissedilir.

gebelik kaç günde belli olur

Gebelik ne zaman ve kaç günde belli olur?

Gebeliğin anlaşılması için adet gecikmesi yaşandıktan 2-3 gün sonra yada cinsel ilişkiden 12 sonra gebelik testi uygulanarak anlaşılabilmektedir. Döllenme gerçekleştikten 7 gün sonra gebelik testlerinde bakılan Beta HCG hormonu salgılanmaya başlanır. Son görülen adet tarihinde başlayarak 20. Gündeyse Beta HCG 0.5 seviyesini geçer. Normal olan değerse sıfırın altıdır. Gebelik oluşmuşsa Beta HCG seviyesi yükselir ve bu hormona sadece gebelik için bakılır.

Yapılacak ultrason muayenesi ile de gebeliğin anlaşılması mümkündür. Gebelik oluşmuşsa vajinal ultrason muayenesinde vajinanın kasları olması gerektiğinden kalın gözlemlenirken, fetus ile amniyon sıvısını da görmek mümkündür.

İdrarda gebelik testi olarak bilinen ve eczanelerden temin edebileceğiniz testi evde yaparak ön sonuca ulaşabilirsiniz. Ancak gebelik belirtileri yaşıyorsanız ve belli aralıklar ile yaptığınız test negatif çıkıyorsa kanda gebelik testi için sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Yazımızda genel olarak gebelik belirtileri konusunu sizlere detaylı olarak anlatmaya çalıştık, bizlere sorularınız olursa lütfen yorum kısmından sormaya çekinmeyiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Gebelik Belirtileri Nelerdir? (Detaylı Anlatım)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir