Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?
Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik süreci kadınlar için en hassas dönemlerden bir tanesidir. Bu süreçte grip olmamak adına her anne adayı kendisine çok dikkat etmelidir. Anne adayları gribe yakalandığı zaman çok zor bir süreç geçirir. Peki, hamilelikte grip nasıl geçer? Hamilelikte gribe neler iyi gelir? Hamilelik sürecinde gribi atlatmak için yapılması gerekenleri siz anne adayları için derledik.

Grip, influenza virüsünün neden olduğu ateş, kuru öksürük, halsizlik gibi belirtiler ile kendini belli eden bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla hapşırık ve öksürükle yayılır ve genellikle bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Lakin özellikle risk grubunda olan kişilerde ölümcül sonuçlara neden olabilir. Hamilelik döneminde kadınların grip olmaktan sakınmasının bir diğer nedeni de budur.

Hamilelik sürecinde bağışıklık sistemi hassas olacağı için böyle bir süreçte gribe yakalanmak çeşitli riskleri beraberinde getirebilir. Risk grubunda bulunan anne adaylarının, sadece bağışıklık sisteminde değil aynı zamanda solunum ve dolaşım sisteminde de bazı komplikasyonlar yaşanabilir. Bu durum hem anne adayına hem de bebeğe zararlı olabilir. Bundan dolayı anne adaylarının hamileyken gribi hafife almamaları çok mühimdir.

Hamilelik Döneminde Grip Nasıl Geçer?

Hamileyken gribe yakalandıysanız eğer yapmanız gereken ilk şey doktora başvurmak olmalıdır. Anne adaylarının da bildiği gibi hamilelik döneminde birçok ilacın kullanılması sakıncalıdır. Bundan dolayı bir uzmana başvurarak doktor kontrolünde bir tedaviye başlanmalıdır. Sadece doktorun size uygun gördüğü ilaçları kullanmalısınız.

Gribe yakalandığınızda ateşiniz yüksekse, nefes almakta zorlanıyorsanız ve göğüste ağrı, kızarıklık, kaşıntı var ise muhakkak doktora görünmeniz gerekiyor. Bunun yanında anne adaylarının hamileyken kendilerine daha çok dikkat etmesi ve hasta insanlar ile temas halinde olmaması oldukça önemlidir.

Hamilelik Döneminde Gribe Neler İyi Gelir?

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?
Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının gribe yakalanması sıklıkla yaşanan bir durumdur. Elbette bu dönemde grip çok daha ağır geçer. Bundan dolayı grip olmamak adına önlemler almalısınız. Ancak gribe yakalandıysanız eğer, hafif bir şekilde atlatmak adına şunlar yapılmalıdır;

  • Bol bol dinlenmeye çalışın. Yatarak dinlenmeniz daha faydalı olacaktır.
  • Yatarken başınızı yüksekte tutun. Başınızı yüksekte tutmanız geniz akıntınızı en aza indirgemeyi sağlayacaktır.
  • Doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç ve antibiyotik kullanmayın.
  • Bulunduğunuz ortamı sıcak tutmalısınız ve güzelce havalandırmalısınız.
  • Havanın nemli kalması oldukça önemlidir.
  • Bol bol sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Gribin en önemli tedavisi bol sıvı tüketmektir.
  • Boğaz ağrısı yaşıyorsanız eğer pastil kullanabilirsiniz.
  • Grip sürecinde iyi beslenmeye özen göstermelisiniz. İştahsızlık yaşıyorsanız eğer, karbonhidrat açısından zengin besinler tüketmeye çalışın.
  • Tuzlu su ile burnunuzu sık sık temizlemeye özen gösterin.
  • Belirtilerden kurtulduğunuz takdirde hemen eski hayatınıza geri dönmeyin. Hastalığın tekrarlama ihtimaline karşı bir müddet daha dinlenin ve kendinize özen göstermeye devam edin.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir