Hamilelikte Adet Olunur mu?
Hamilelikte Adet Olunur mu?

Hamilelikte Adet Olunur mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik sırasında adet gördünüz mü? Hamilelikte adet olunur mu? Hamilelik döneminde dönem kanaması olabilir mi diye merak ediyor musunuz? Pek çok kişi bunun mümkün olmayabileceğini düşünse de ihtimaller var. Kadınlar gerçekten de bu dönemde kanama yaşamaktan endişe duyuyor, çünkü bu durum normal olarak görülmüyor.

İster hafif ister aşırı kanamanız olsun, hamilelikte adet görmek normal değil. Bugün bizimle, bu durumda ne zaman endişelenmeniz gerektiğini ve mutlaka kontrol yaptırmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Adet dönemi ve gebelik: Hamilelikte adet olunur mu?

Adet döngüsü düzenli veya düzensiz şekilde gerekli olgunluğa erişmiş her kadında menopoz dönemine yani doğurganlığın bitiş dönemine kadar gerçekleşir. Bazı kadınlar hamile kalınmasından sonra bir veya birden fazla kez adet kanaması yaşadıklarını söyleseler de bu adet kanaması değildir. Hamile kalındıktan sonra adet kanaması yaşanmaz. Kadınların çoğu zaman adet kanaması zannettikleri bu kanama aslında gebelik başlangıcındaki implantasyon yani embriyonun rahme yerleşmesi sırasında oluşan kanamadır.

Hamilelik döneminde oluşan çoğu kanama düşük riski nedeniyle oluşur. Bu kanamalar adet kanaması ile ilgili değildir. Gebelik sürecinde gerçekleşen tüm kanamalarda hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”1948″]

Hamilelikte kanama oluşmasının nedenleri

Hamilelikte Adet Olunur mu?
Hamilelikte Adet Olunur mu?

Hamilelikte yaşanan hiçbir kanama adet kanaması değildir. Eğer gebelik döneminde kanama yaşıyorsanız bunun bazı nedenleri vardır ve kanama görüldüğü anda doktora başvurulması gereklidir.

Hamilelikte kanama oluşmasının nedenleri;

  • Enfeksiyonlar (bunlar genellikle servikal koşullarla ilgili sorunlardır)
  • Servikste değişiklikler veya serviks bölgesinde büyüme
  • Molar gebelik, yani fetüs yerine anormal kütleye sahip olan yapılanmalar
  • İmplantasyon kanaması (döllenmiş yumurtanın rahim hattına yapışması). Bu durum genellikle gebe kaldıktan sonraki iki hafta içinde ortaya çıkar.
  • Rahim dışında gebelik (ektopik gebelik). Burada döllenmiş yumurta rahim ve fallop tüpünün dışında büyür. Bu, ektopik gebelik sırasında kanama dönemlerine yol açabilir.
  • Düşük (20. haftadan önce ani bir hamilelik kaybı durumudur) şeklinde sıralanmaktadır.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Adet Olunur mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir