Hamilelikte Aşırı Susuzluk Hissi Neden Olur? 
Hamilelikte Aşırı Susuzluk Hissi Neden Olur? 

Hamilelikte Aşırı Susuzluk Hissi Neden Olur? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte aşırı susuzluk hissi, birçok annenin karşılaştığı normal bir olgudur. Aslında anne adaylarının gün içinde kendileri için içmesi gereken su miktarı pek değişmez ancak bebeklerinin gelişimi için normalden daha fazla su içmek gerekir. Gün içinde tüketilen miktar yetersiz kaldığında susuzluk hissi olacaktır. Susuzluk hissine başka belirtiler de eşlik ediyorsa bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle bu durumda anne adaylarının kendilerini gözlemlemeleri ve bir doktora görünmeleri önemlidir. 

Hamilelik sırasında sürekli susuz hissetmek genellikle normaldir. Bebeğin gelişimi sırasında anne adayının kan hacmi artacaktır. Bu nedenle, genellikle tüketilenden daha fazla su ihtiyacı hissedilecektir.  

Diğer bir neden de hamilelikte idrara çıkma sıklığının artmasıdır. Anne adaylarının sık idrara çıkmalarından dolayı vücut kısa sürede suya ihtiyaç duyacak ve bu da hamilelikte susuzluk hissine neden olacaktır. 

Hamilelikte Susuz Kalmak 

Hamilelikte su içmek ihmal edilir ve gerekli sıvılar vücuda alınmaz ise, bu durum ciddi sorunlara neden olabilir. Vücut tarafından emilen sıvı miktarı, kaybedilen sıvı miktarından az olduğunda tehlikeli bir durum olan dehidrasyon oluşur. Dehidrasyon hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı için ciddi bir tehlikedir. Bu durumla karşılaşmamak için yeterli miktarda su ve sıvı takviyesi almak gerekir. 

Dehidrasyon meydana geldiğinde, amniyotik sıvı azalır. Bu durum bebeğin sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle, ölü doğan bebeklerin sayısı oldukça fazladır. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için erken müdahale yapılmalıdır. Karşılaşılabilecek diğer problemler ise doğum sırasında oluşabilecek ve bebeğin sonraki tüm yaşamını etkileyebilecek kalıcı hasarlardır. Susuz kalınması durumunda annenin erken doğum yapma riski de var. Ayrıca dehidrasyonun genellikle yetersiz anne sütüne yol açtığı tespit edilmiştir. 

Dehidrasyonun bu kadar ciddi sağlık sorunlarına ve hatta yaşamı tehdit eden risklere yol açmasını engellemek için anne adaylarının sorumluluk gereği gün içinde düzenli olarak su içmeleri gerekmektedir. 

Hamilelikte Susuzluk Hissi Nasıl Geçer? 

Hamilelikte Aşırı Susuzluk Hissi Neden Olur? 
Hamilelikte Aşırı Susuzluk Hissi Neden Olur?

Hamilelikte susuzluktan nasıl kurtulur sorusuna verilebilecek ilk cevap şüphesiz su ve sıvı alımını artırmak olacaktır. Ancak diğer noktalara da dikkat etmek hamilelikte aşırı susuzluğu önlemeye yardımcı olacaktır.  

  • Kafein içeren içecekleri mümkün olduğunca az tüketin. Kafein alımı hamilelikte kısıtlanması gereken bir maddedir ve ayrıca susuzluk hissine de neden olabilir. Bu nedenle anne adaylarının kafeinli kahve, çay ve benzeri içecekleri günde 1 fincandan az tüketmeleri ve mümkün olduğunca içmemeleri önerilir.  
  • Bol su tüketmeli. Her gün en az 8-12 bardak su için. Ayrıca farklı sıvılar içildiğinde susuzluk hissi azalacaktır.  
  • Yüksek oranda su içeren meyve ve sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi vitamin, mineral ve su ihtiyacınızı karşılamak için iyi bir seçimdir.  
  • Baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. 
  • Aşırı terlemeyi önlemeye çalışın. Bu nedenle yorucu egzersiz ve aktivitelerden kaçınılmalı, yüksek sıcaklıklarda dışarı çıkılmamalıdır.  
  • Buz emmek anneler için oldukça rahatlatıcı bir yöntemdir. Sadece ağız kuruluğunu önlemekle kalmaz, aynı zamanda sıvı almanızı da sağlar. Aynı zamanda hamilelikte mide bulantısı yaşıyorsanız bunu da önleyebilir. 
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Aşırı Susuzluk Hissi Neden Olur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir