Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür? 
Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür? 

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebekleri olacağını test yolu ile öğrenen çiftlerin en heyecanla beklediği anlar arasında, bebeğin ultrasonda görülmesi, bebeğin kalp atışlarının duyulması ve bebek hareketlerinin hissedilmeye başlanmasıdır. Peki, gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görünür? Sorunun cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Gebelik Kesesinin Ultrasonda Görülmesi 

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür? 
Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür?

Gebelik kesesi, hamilelik sırasında fetüsün geliştiği yerdir ve anne karnında siyah dairesel bir yapı olarak görülür. Amniyotik sıvı ile doludur. Kese yuvarlaktır ve uterus astarı (rahim içi tabakası) ile çevrilidir. Kesenin düzgün kenarlı olması bunun normal bir gebelik olduğunu gösterir.  

Gebelik kesesi gebelikten hemen sonra ultrasonda görülemez. Ultrasonda gebelik kesesi ancak gebeliğin 5. haftasında görülebilir. Gebelik kesesi bebekte görülen ilk yapıdır. 

Kandaki β-hCG değeri 1000-3000 IU/mL’ye ulaştığında gebelik kesesi görülebilir. Bu hamilelik döneminde 2-5 günlük bir regl gecikmesi olur ve kapsülün çapı sadece 2-4 mm kadardır.  

Ultrason muayenesinin karından ve vajinadan olmak üzere iki farklı yolu vardır. Gebelik kesesi 4,5-5. haftada vajinal ultrasonda görülebilirken 6. haftadan itibaren karın ultrasonundan görülebilir. 

Transvajinal ultrasonda gebelik kesesi çapı 10 mm’ye ulaştığında yolk kesesi izlenmelidir. Bu oluşumun gözlemlenmesinden hamilelik sonra normal gebelik olarak yorumlanır. 

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur? 

Hamilelik sırasında en heyecan verici şey, anne ve babanın bebeğin kalp atışlarını ilk kez duyduğu andır. Bu süreç özellikle anne adayları için heyecanlı ve sabırsızlıkla beklenilen bir süreçtir. Ancak anne adaylarının bebeğinin kalp atışlarını baskı altında hissetmemesi önemlidir. Annenin stresi bebeği etkileyebilir, bu da hamileliğin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. 

 Normal şartlar altında hamileliğin 6. haftasında kalp atışı durdurulabilir ve bazı gebeliklerde bu süre 7. haftaya kadar çıkabilir. Anne adayına uygulanan Doppler ultrason ile bebeğin kalp atışı duyulabilir. Hamilelikte kalp atışı en rahat şekilde 8. haftadan sonra dinlenebilir. 

Gebeliğin 5. haftasında bebeğin kalp atışını dinlemek için transvajinal ultrason gerekebilir. Bu yöntem yüksek riskli gebeliklerde kullanılabilir. Ancak anne adaylarının bu konuda acele etmemeleri önerilir. Bebeğin kalp atışlarının duyulmaması bir sorun olduğunu gösterir. Bu durumda anne adayının detaylı muayene edilmesi gerekir. 

Ultrason Muayeneleri Zararlı mıdır? 

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür? 
Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür?

Bebeğin gelişimini izlemek, cinsiyetini anlamak, kalp atışını duymak ve bebeğin yaşayabileceği sorunları takip etmek için hamilelik sırasında ultrason muayenesi oldukça önemlidir. Bu nedenle anne adaylarının arada bir ultrason muayenesi yaptırması gerekir. Ultrasonun insan sağlığına herhangi bir zararı bulunamamıştır. Bebeğin sağlığını ve gelişimini anlamak için hamilelik döneminde 6 veya 7 kez ultrason görüntülenmesi yapılması yeterlidir. 

Hamilelik sırasında ultrason için risk oluşturabilecek tek faktör, deneyimsiz bir kişinin muayene sırasında bebeğin anormalliğini fark etmemesi olabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için hamilelik sırasında en az bir kez farklı bir doktor tarafından kontrol edilmek en doğrusudur. 

Ultrason Sıklığı Ne Kadar Olmalıdır? 

Gebeliğin her hafta takip edilmesi bebeğin ve annenin sağlığı için çok önemlidir. Anne adayının veya bebeğin sağlığını tehdit etmedikçe ilk 32 hafta ayda bir, son 8 hafta ayda iki kez ultrason muayenesi yaptırmak yeterlidir. 

Hamilelik sırasında bir risk varsa, anne adayı doktorunun belirlediği sıklıkta ultrason muayenesi yaptırmalıdır. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir