Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?
Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınlarda döllenmeden doğuma kadar giden dönemin sağlıklı bir biçimde tamamlanması için belirli adımlar gerekir. Bunlardan biri; döllenmiş yumurtanın doğru bir biçimde rahim içine yerleşmesidir. Döllenmiş yumurtanın rahim haricinde bir yere tutunma durumuna, dış gebelik (ektopik gebelik) olarak adlandırılır. Normal bir gebelik olmayan dış gebelik anne için ölümcül riskler doğurur. Dış gebeliğin devam etmesi mümkün değildir. En kısa sürede bu durumun sonlandırılması gerekir. Dış gebelik her 50 hamile kadından birinde görülür. Dış gebelik nedir? Dış gebelik tedavisi nasıl olur? sorularını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyup öğrenebilirsiniz.

Dış Gebelik Nedir?

Gebeliğin gerçekleşmesi için sperm ve yumurtanın birleşmesi gerekir. Döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesi ve burada büyümeye başlamasına dış gebelik denir. Dış gebelik nedir? sorusunu daha net anlatabilmek için gebeliğin nasıl oluştuğunu anlatmakta fayda vardır. Sperm önce vajinaya düşer ve rahim içinden tüpü takip ederek ilerler. Yumurtada batın içinden türe geçer. Sperm ve yumurtanın ilk karşılaşması batında gerçekleşir. Tüpün içinde sperm ve yumurta birleşerek döllenmiş yumurta olur. Daha sonra yaklaşık 6-7 gün süren bir zamandan sonra rahim içine yerleşir. Bundan sonra gebelik değerleri yükselir ve belirtiler başlar. Tüpün tıkanması ve tüpün hareket kabiliyetinin bozulması gibi nedenlerden dolayı döllenmiş yumurta tüp içinde rahme doğru ilerleyemez. Olduğu yerde kalır ve orada hayatına devam eder. Bu durum dış gebeliğe neden olur.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?
Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Dış gebeliğin tedavisi için tek yol gebeliğin sonlandırılmasıdır. Gebeliğin sonlanması için farklı yollardan yararlanılabilir. Gebeliğin ilerleme seviyesi göz önüne alınarak, vücudun gebelik dokusunu yok edecek Metotreksat olarak adlandırılan baskılayıcıdan yararlanılır. Enjeksiyon olarak hastaya verilen ilaç, hücre büyümesini durdurarak düşük şeklinde gebeliği sonlandırır. Bu uygulamadan sonra cerrahi işleme gerek kalmaz ve fallop tüpleri zarar görmez. Ancak uygulamadan sonra hastalar birkaç ay gebe kalamazlar.

Dış gebelik geç teşhis edildiyse ve gebeliğin sonlandırılması için geç kalınmışsa tüplerde yırtılma, gerilme ve patlama olabilir. Böyle bir durumda genellikle tüplerin bir bölümünün ya da tamamının cerrahi operasyonla çıkarılması gerekir. Kanamanın hemen durdurulması gerektiği için hasta acil ameliyata alınır. Fallop tüpleri bütünüyle çıkarılmadıysa hamilelik hormon seviyesi sıfıra inene kadar düzenli bir şekilde kan testi yapılmalıdır. Hormonun kandaki seviyesinin sıfır olmaması, dış gebelik dokusunun tamamen çıkarılmadığı anlamına gelir ve ek bir tedaviye başvurulur. Fallop tüpleri alınmamış olan kadınların yeniden hamile kalabilmeleri mümkündür. Bu sebeple yeni gebelik planıyla alakalı kadın doğum uzmanınızla görüşmenizde fayda vardır.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir