Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?
Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik döneminde sık idrara çıkma, kabızlık, halsizlik, baş ağrısı, kusma, bulantı ve karın ağrısı pek çok anne adayının yaşadığı hamilelik şikayetlerinden bazılarıdır. Bu şikayetler genellikle hamilelikten kaynaklanır. Ancak hamilelik döneminde oluşan her şikayet dikkate alınmalıdır. Bazı zamanlarda fizyolojik olarak görülen bu sorunlar ciddi hastalıklarında belirtileri olabilir. Peki, hamilelikte sık idrara çıkma nedenleri nedir? Hamilelikte sık idrara çıkma hastalık belirtisi midir? Hamilelikte sık idrara çıkmak engellenebilir mi? Bütün bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelik döneminde sık sık idrara çıkma bütün anne adaylarının yaşadığı bir sorundur. Anne adayının rahminin büyümesi ile beraber, hamileliğin 3. ayından başlayarak tuvalette geçirilen süre artar. Tuvalete çıkma sıklığını ifade edebilecek sayısal bir değer yoktur. Anne adayları uyurken bile idrara çıkma isteği ile uyanabilir. Özellikle geceleri yaşanılan bu durum annede yorgunluğa neden olabilir.

Hamilelik Döneminde Sık Sık İdrara Çıkma İsteği Neden Olur?

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?
Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte sık idrara çıkma nedenleri arasındaki en temel etken hormonlardır. Bunun yanında hızlı kan akımından dolayı daha hızlı çalışmaya başlayan böbrekler, sık sık idrara çıkma isteği oluşturur. Bunlara ek olarak hamilelik döneminde vücuttaki sıvı artışından dolayı da sık sık idrara çıkma isteği oluşur. Sık idrara çıkma isteğinin bir diğer nedeni ise, rahimin idrar torbasına baskı yapıyor oluşudur. Bebeğin bulunduğu rahim gittikçe büyür ve idrar torbasına baskı yapar. Bu durumda daha çok tuvalete gitme ihtiyacı yaşamanıza neden olur.

Sık sık idrara çıkma isteği hamileliğin fizyolojik bir sonucudur. Hamileliğin 3. ayında başlayan bu durum 4. ayda ve daha sonrasında azalabilir. Anne adayları 2. trimesterda rahat bir dönem geçirir. Ancak şikayetler son 3 aylık dönemde yeniden artar. Çünkü bebek hamileliğin sonra 3 ayında doğum kanalına iner ve mesaneye olan baskısı artar.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkmak Engellenebilir mi?

Hamilelik döneminde sık idrara çıkma isteği her kadında farklılık gösterebilir. Bazı kadınlar bu durumu çok sık yaşarken bazıları ise hiç yaşamaz. Sık idrara çıkma isteğiniz doğumdan sonra bitecektir. Doğuma kadar ise yapabileceğiniz birkaç yöntemle birazda olsun sık idrara çıkma isteğinizi azaltabilirsiniz.

Bunun için idrarınızı yaparken öne doğru eğilerek mesanenizi tam olarak boşaltabilirsiniz. Mesanenizi tam olarak boşaltınca daha az tuvalete gitme isteği duyacaksınız. Daha az tuvalete gitmek adına kesinlikle sıvı alımınızı azaltmamalısınız. Hem sizin hem de bebeğinizin hamilelik boyunca sıvıya ihtiyacı vardır. Anne adaylarının günde en az 2,5 litre su içmesi gerekiyor. Buna ek olarak susuzluk idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Mesanenizi tam olarak boşaltmanın yanı sıra sık tuvalete gitmemek için bazı tedbirler alabilirsiniz. Kafein gibi idrar söktürücüleri azaltırsanız idrara gitme isteğiniz azalacaktır. Kafein gibi içecekler daha çok idrara çıkmanıza neden olur. Bunun yanında uyumadan önce çok fazla sıvı tüketmemekte geceleri daha az tuvalet ihtiyacı hissedersiniz.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkmak Hastalık Belirtisi midir?

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?
Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde yaşanan sık idrara çıkma durumu gayet normal bir durumdur. Ancak sık idrara çıkmanın yanında tuvaletinizi yaparken alt karın bölgesinde sancı, kanama, ağrı ve yanma gibi durumlarda varise kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekiyor. Bu belirtiler idrar yolu enfeksiyonu ve sistit gibi pek çok hastalığın habercisi olabilir. Doktorunuz sizden isteyeceği kan testi ve idrar testi ile teşhis koyarak en doğru tedavi yöntemini belirleyecektir. Bundan dolayı bu belirtileri göz ardı etmeyin ve muhakkak doktorunuza başvurun.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir