Hamilelikte Nasıl Giyinilmeli?
Hamilelikte Nasıl Giyinilmeli?

Hamilelikte nasıl giyinilmeli?, Püf Noktaları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

9 ay 10 gün sürecek zorlu bir yolculuğa çıkan gebe annelerin aklını kurcalayan konulardan biri de hamilelikte nasıl giyinilmeli sorusudur. Çoğu kadın bu dönemde bol ve tek renkli kıyafetler giymeyi tercih ederek işin kolayına kaçabiliyor. Oysa hamilelikte de şık ve modaya uygun bir şekilde giyinebilmek pekala mümkün. Özellikle kendine olan özgüveninden bir şey kaybetmek isteyen hamile kadınlar, modayı takip ederek piyasaya çıkan en yeni hamile kıyafetlerini satın alma yolunu seçiyorlar.
Tabii tüm bunları yaparken anneyi ve bebeği rahatsız etmeyecek, sıkmayacak seçimlerde bulunmak gerek. Bunu nasıl başaracağınızı merak ediyorsanız, hamilelikte nasıl giyinmeniz gerektiğiyle ilgili önemli ipuçları barındıran yazımızı okumaya devam edin!

Hamilelikte nasıl giyinilmeli?

Farklı dönemlerde farklı kıyafetler giyilmeli

Hamileliğinizin hangi evresindeyseniz, bu döneme uygun kıyafetler seçmenizde fayda var. Burada amaç tarz ve rahatlığı bir arada sunan kıyafetleri giymek olmalı. Ancak gebeliğin 9. haftasında sizi rahat ettiren bir kıyafet için aynı şeyi 14. hafta söyleyebilmek mümkün olmayabilir.

  • Anne karnındaki bebeğin yavaş yavaş oluşmaya başladığı dönemlerde daha da büyüyecek karnınızı sıkmayacak giysiler almalısınız. Ancak gereğinden fazla büyük kıyafetler almaktan da kaçınmak gerek. Tabii ki üzerinize yakıştırıyorsanız başka.
  • Büyük bedenler için üretilen sıradan kıyafetleri almaktansa, özellikle hamile anneler için tasarlanan kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Hamileliğinizin ilk 3 ayına kadar günlük kıyafetlerinizi giymeye devam etmenizde ise sakınca yok.
  • Hamile kıyafetleri sanılanın aksine üzerinizde çok fazla bol durmazlar. Vücut kıvrımlarınızı tamamen saran ve tam oturan bu kıyafetler yerine sizi daha da büyük gösterecek kıyafetleri tercih etmekten kaçının.

Karnınıza uygun kıyafetler bulun

Her anne bebeğini karnında aynı seviyede taşımaz. Bazı bebekler karnın üstünde, altında veya tam ortasında bulunabilir. Hal böyle olunca bebeğinizin karnınızdaki yerini rahatsız etmeyecek, onu sıkmayacak ve gelişimine sekte vurmayacak kıyafetler seçmek gerekir.

Bir süreliğine normal giysilerinizi giymeye devam edilebilirsiniz

Anne karnındaki bebeğin henüz yeni yeni belirginleşmeye başlayacağı 3 aylık süreye kadar her gün giydiğiniz giysileri kullanmaya devam edebilirsiniz. Ki bu dönemde de çoğu anne karnında bir bebek olduğunun herkes tarafından öğrenilmesinden hoşlanmaz. Ancak yine de bu dönemde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.
Kıyafetlerinizi sakladığınız gardırobu açın ve üzerinize dar gelen, sizi sıkan her ne varsa bir kenara kaldırın. Hamileliğin ilk evresinde alacağınız fazla kiloları gizleyebilecek bol, geniş ve rahat kıyafetlere yer açın.
Örgü kazak veya bluz modellerini tercih etmek akıllıca bir seçim olabilir. Ayrıca dar kot pantolonları hamileliğiniz yeni başlamış olsa dahi giymekten kaçının.

Karnınız iyice büyümeye başladıysa…

Hamileliğin son evresi, doğuma 3 ay kala artık bol ve rahat eşofmanların üstüne tişört giymeye başlayabilirsiniz. Hamile kadınlar için özel üretilen eşofmanlar inanılmaz derecede rahat ve tarz sahibi olabiliyorlar. Dışarıya çıkmanız gerekiyorsa, mevsim durumuna göre terlik giymeyi tercih edebilirsiniz.
Ayrıca aldığınız eşofmanın fermuarlı veya düğmeli yerine lastikli olmasına da özen gösterin. Bu sayede lastiğin gevşekliğini ayarlayarak eşofmanı hamileliğin ilk veya son evrelerine uygun hale getirebilirsiniz. Böylece her seferinde yeni eşofmanlara para vermekten de kurtulmuş olursunuz. Özellikle anne kıyafetlerinin çok pahalı olduğunu hesaba katarsak, bu eşofmanlar gerçekten çok işe yarayabilir.
Öte yandan yoga pantolonları da hamile anneler için ideal çözüm yoludur. Annenin vücut hatlarını tamamen saran bu kıyafetler, elastik yapıları sayesinde ilerleyen dönemde gevşeme özelliğine de sahiptirler. Tüm bunlara ek olarak göbeğinizin bir kısmını açıkta bırakan, dar ve sıkı kıyafetleri unutmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte nasıl giyinilmeli?, Püf Noktaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir