Hamile miyim, gebe miyim cevabı
Hamile miyim, gebe miyim cevabı

Hamile, Gebe Olabilir miyim?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamile olabilir miyim? Sorusu sıklıkla kadınların adetlerinde gecikme olduğunda sorulur. Aslında gebelik oluştuğundan itibaren bir takım değişimler vücutta başlar. Vücut bebeğin gelişimi için, bir çok değişikliğe gidecek ve bunlar kademeli olarak gerçekleşecektir. Gebelik yumurta ve sperm hücresinin birleşmesi ile döllenme gerçekleştikten sonra oluşur ve rahme doğru ilerler. Ancak yumurtla ile sperm hücresinin ne zaman birleştiğini kestirmek mümkün olmadığı gibi ilk haftalarda vücutta olan değişimleri anlamakta mümkün değildir.

Gebelik belirtileri kadından kadına farklılıklar gösterebilir. Her kadından aynı belirtiler olmaz. Ancak genel olarak hormonların değişimi ile birlikte baş dönmesi,mide bulantısı, ruh halinde değişkenlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Adet gecikmesi olduğunda akıllara ilk gebelik gelse de, bunun nedeni sadece hamilelik olmayabilir, farklı nedenlerden dolayı da adet gecikmesi yaşanabilir. Hamile miyim, gebe miyim? Sorunuza net olarak cevap verecek Beta-HCG hormon testidir. Bu test sadece gebelik olup olmadığını anlamak için yapılır.

Erken gebelik belirtileri nelerdir?

  • Baş dönmesi
  • Bulantı ve kusma (özellikle sabah saatlerinde)
  • Göğüslerde dolgunluk hissinin oluşması
  • Meme uçlarının renklerinde koyulaşma olması
  • Karnın alt tarafında olan şişkinlik
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Uykuya eğilimin artması
  • Sık idrara çıkma şikayeti
  • İdrarın renginin koyu sarı olması
  • Vajinadan gelen açık koyu kıvamlı kanama olması (yerleşme kanaması)

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler sıklıkla hamile miyim? Sorusunu soran kadınların yaşadıkları erken gebelik belirti olmaktadır , sizde de bu belirtilerden birkaç tanesi varsa hamile olma olasılığınız da var demektir. Ancak kesin bir tanı için gebelik testinin uygulanması gerekir, bunun nedeniyse gebelik belirtileri ile aynı semptomları taşıyan başka rahatsızlıklarında olmasıdır. Uzman bir hekime giderek, gerekli testlerin yapılması halinde net bilgilere sahip olursunuz.

Gebelik testleri nelerdir?

Gebelik oluştuktan sonra vücutta değişimler olmaya başlar ve bunlar hızlı şekilde ilerlemeye devam ederler. Beta-HCG hormonun seviyesi gebelikten önce testlerde görülmeyecek kadar az olurken döllenmenin ardından, yükselmeye başar ve kan ile idrarda tespit edilebilir.

Kan ve idrarda gebelik testi

Beta-HCG hormonun yükselmesi ile hem kanda hem de idrarda kendisini belli etmeye başlar. idrarda veya kanda yapılan gebelik testlerinde ki amaç, gebelik hormonunun olup olmadığına bakmaktır. Bütün eczanelerden rahatlıkla bulabileceğiniz değişik markalarda idrarda gebelik testleri bulunur. Ancak idrarda yapılan gebelik testlerinin doğruluğun yüksek olabilmesi için, Beta-HCG hormonunun yeteri kadar yükselmesi gerekir, buda adet gecikmesinden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir. Yani adetin 10 gecikmesinin ardından idrarda gebelik testi yapılmalıdır.

İdrar testinin yanılma payı vardır, ancak kanda gebelik testinin doğruluk oranı çok fazla yüksek olup hata payı yoktur. Bunun için gebeliği doğrulamak için kanda gebelik testi yaptırmak gerekir. Kanda sadece gebelik hormonu değil, hormonların seviyeleri de, görülebildiği için gebeliğin hangi evrede olduğu hakkında bilgiler edinmek mümkündür.

HCG hormonun alt hormonu olan Beta-HCG sadece gebelik için bakılır ve sadece gebelik oluştuğunda testlerde çıkar. Bu nedenle Beta-HCG hormonu diğer hormonlar ile karışma ihtimalide ortadan kalkmış olur.

Çok ama çok seyrek görülen bir durumda ancak karışabilir. Buda yumurtalık tümörlerinin, nadir olarak bu hormonu salgılayabilmesidir. Ama olasılığı çok düşük olduğundan Beta-HCG hormonu sadece gebelik içindir. Adet gecikmesi yaşanmadan önce kanda tespiti mümkündür.

Ultrason muayenesi ile gebelik tanısı

Yapılan ultrason muayenesinde amaç gebelik kesesinin görülmesidir. Adetin gecikmesinden bir hafta sonra vajinal ultrason muayenesi yapılırsa, gebelik kesesini görmek mümkün olur. Ancak karın bölgesinden ultrason ile gebelik kesesini görüntüleyebilmek için, adet gecikmesinin 10 günden fazla olması gerekir. Adet iki hafta gecikmişse, gebelik kesesinin içini de görüntülemek mümkün olacaktır. Ancak canlılığı konusunda ki kesin kanıya bir hafta sonra yapılan muayenede anlaşılabilir. Bunun anlamı 3 haftalık adet gecikmesi olması gerek ki, bebeğin kalp atımları saptanabilsin.

Bu yazımızda genel olarak hamile olabilir miyim? Sorunuza cevaplar vermeye çalıştık ancak hala aklınızda soru işaretleri varsa, buradan gebelik belirtileri konumuza ulaşarak detaylı anlatımımızı okuyabilir, aklınıza takılan her türlü soruyu yorum yaparak sorabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Hamile, Gebe Olabilir miyim?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir