Beslenmenin Sperm Kalitesine Etkisi
Beslenmenin Sperm Kalitesine Etkisi

Beslenmenin Sperm Kalitesine Etkisi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erkeklerde üreme sürecinin en önemli aktörü hiç şüphesiz spermdir. Spermin kalitesi hem ilişkilerin hem de çocukların sağlığı için önem arz eder. Kalite seviyesi yeterli olmayan spermler, hamilelik sürecindeki düşükleri ve çocuğun doğuştan gelen hastalıklara yakalanma riskini artırır. Bu nedenle eğer baba olmak istiyorsanız mutlaka sperm testi yaptırmalısınız. Bununla birlikte sperm kalitesi için beslenme düzeninize de dikkat etmelisiniz.

Beslenme Sperm Kalitesini Etkiler mi?

Sperm kalitesi, başta yaş olmak üzere pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Doğru bir beslenme ise kalitenin mümkün olan en üst seviyede kalmasını sağlar. Sperm kalitesi için beslenme düzenine dikkat etmek, üreme hücrelerinin işlevsel kalma süresini de uzatır. Bu sayede daha ileri yaşlarda bile baba olma şansınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca kaliteli sperm için beslenme düzeninizi bütünüyle değiştirmenize gerek yoktur; fakat daha fazla tüketmeniz gereken bazı gıdalar vardır. Peki sağlıklı sperm için nasıl beslenilmeli?

Sperm Kalitesine Etki Eden Yiyecekler Nelerdir?

Sperm kalitesi için beslenme programına dâhil edilmesi gereken faydalı yiyecekler bulunmaktadır. Aslında bu yiyecekler Türk mutfağında yaygın olarak bulunur ve büyük ihtimalle sizin de tüketim alışkanlıklarınız arasında vardır. Fakat önemli olan bahsi geçen gıdaları düzenli bir şekilde tüketmektir. Bunun için de sperm kalitesi için ne yenmeli konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

  • Kırmızı Et: Sperm kalitesi için beslenme sürecinin en önemli aktörü, zengin bir protein kaynağı olan kırmızı ettir. İçerisindeki l-karnitin ile sperm kalitesini artırır. Amino asitler ile hormonal düzeni korur.
  • Balık: Kırmızı etin en lezzetli alternatifleri arasında yer alan balık, omega 3 kaynağı olması ile bilinir. Omega 3’ün yanı sıra çinko, selenyum ve demir gibi mineraller içermesi sayesinde de sperm kalitesi konusunda etkilidir. Özellikle hamsi, uskumru ve somon önerilir.
  • Yumurta: Yumurta, vücudun protein ve amino asit ihtiyacını karşılayan bir besindir. Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için üreme sağlığı üzerinde etkilidir. Sperm kalitesi ve üretim miktarı konusunda faydalıdır.
  • Ispanak: Ispanak, en zengin folik asit kaynaklarından biridir. Folik asit ise sağlıklı spermlerin olmazsa olmazıdır. Folik asit yetersizliği kaliteyi düşürdüğü gibi gebe kalma ihtimalini de azaltır. Genetik riskleri ise artırır.
  • Muz: A, B1 ve C vitaminlerini barındıran muz, kaliteyi korumak ile birlikte sperm sayısını artırma konusunda da faydalıdır. Ayrıca muzdaki bromelain maddesi, spermlerin yumurtaya ulaşmasında önemli bir rol oynar.
  • Ceviz: Ceviz de balık gibi bir omega 3 kaynağıdır. Ayrıca önemli ölçüde çinko desteği sunar. İçerdiği E vitamini, üreme hormonlarının düzenli çalışması konusunda yardımcıdır.
  • Bitter Çikolata: Sperm kalitesini artıran besinler arasında belki de en çok sevilendir. Bitter çikolata, içerisindeki antioksidanlar ve l-arginin HCL isimli amino asit sayesinde sperm üretimini ve kalitesini artırır.

Sperm Testi Sperm Kalitesini Ölçer mi?

Sperm kalitesi için beslenme kadar test yaptırmak da önemlidir. Beslenmenin ve diğer faktörlerin spermlere nasıl etki ettiğini görebilmeniz için bu testi mutlaka yaptırmalısınız. Spermiogram olarak da adlandırılan bu test ile sperm kalitesi ve meni içerisindeki sağlıklı hücre miktarını öğrenebilirsiniz. Bu işlem için hastaneye gitmek istemiyorsanız GeminiLab evde sperm testi kitinden faydalanabilirsiniz.

GeminiLab Sperm Testi Nasıl Uygulanır?

GeminiLab, sperm testini evinizde yapmanızı sağlayan bir kit sunmaktadır. Uygulama ise son derece basittir. Evde sperm testi kitinizi buradan sipariş edebilirsiniz. Elinize ulaşan kit ile testinizi yaptıktan sonra örneğin adresinizden teslim alınmasını talep etmeniz yeterlidir. Sizden teslim alınan kit laboratuvara götürülür. Çıkan sonuçlar GeminiLab hesabınıza yüklenir. Test sonucunuzu görüntüledikten sonra dilerseniz online doktor görüşmesi de talep edebilirsiniz. Tüm bu süreçte kişisel bilgilerin gizliliğine maksimum özen gösterilir.

Lütfen Oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Beslenmenin Sperm Kalitesine Etkisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir