Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?
Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?

Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebek sahibi olmayı dileyen ve hamilelik şüphesi olan bütün kadınlar tarafından en çok yapılan hamilelik testleri iki ayrı türde uygulanır. Bunlardan ilki idrarla yapılan hamilelik testidir. Eczanelerden rahatlıkla alabileceğiniz bu testler birkaç damla idrarla yapılır. İkinci test ise kan testidir. Diğer kan testlerine benzer olarak alınan kan örneği laboratuvar ortamında incelenerek belirlenir. Bu iki test de hamile olma ihtimali olan kadınlar tarafından yapılan testler olmakla birlikte bu testlerin uygun zamanda ve uygun biçimde yapılması, çıkan sonucun güvenilir olması bakımından önemlidir. Peki idrarda gebelik testi ve kanda gebelik testi nasıl yapılıyor? Yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İdrarla Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?

Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?
Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?

Pek çok çeşit hamilelik testi bulunur. Çoğu testte, idrar yolunuzun sonuna bir çubuk yerleştirmeniz ya da idrar topladığınız bir kaba, 5 – 10 saniye çubuğu batırmanız gerekiyor. Birkaç dakika sonra, çubuk testin sonucunu gösterecektir. Sonuçlar, bir eksi ya da artı işareti, çizgi ya da iki çizgi, renk değişimi, “hamile” ya da “hamile değil” yazısı gibi semboller ile çubukta ya da çubuğun ekranında belirmektedir. 

Her testin kullanım yöntemlerinin değişebileceğini unutmayın. Testi yapmadan önce gerekli bilgilendirmeleri dikkatli bir şekilde okuyun. Eğer testi nasıl yapacağınız ya da sonuçları nasıl öğreneceğinizle alakalı sorularınız varsa, üretici ile iletişime geçebilirsiniz. Çoğunlukla paketin üzerinde ya da üreticinin internet sitesinde, ücretsiz arama yapıp destek alabileceğiniz bir telefon numarası bulunur.

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?

Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?
Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?

Testin yapılacağı sırada B-HCG seviyeleri değerlendirilir. Yüksek hormon seviyesiyle bireyin hamile olup olmadığı anlaşılır. Ancak B-HCG hormonu seviyesi tümör ya da dış gebelik gibi durumlarda da yükselme gösterebilmektedir. Bu sebeple yapılan kan testinden sonra hamileliğin ultrason testi kullanılarak doğrulanması gerekiyor. Bazı durumlarda boş gebelik olarak isimlendirilen tıbbi bir durum da bu hormonun seviyesinin yükselmesine neden olabilir. B-HCG hormonunun seviyesi hamilelik durumuna işaret etse de diğer durumlar da meydana gelebileceği için başka testlerle desteklenmesi gerekiyor. 

Testin yapılması için test yapılacak bireyden kan örneği alınması gerekiyor. Genellikle bir tüp kan almak yeterli olacaktır. Alınan kan örneği laboratuvar ortamında incelenir. Eğer kandaki B-HCG seviyesi belirlenen değer aralığının üstünde bir değere sahipse, bu durum bireyin hamile olduğunu gösterir. Ancak kandaki hormon seviyeleri belirlenen değerler arasındayken de hamilelik şüphesi olabilir. Bu gibi durumlarda test neticesinin doğrulanması için birkaç gün bekledikten sonra bir kez daha kan örneği alınır. İhtiyaç olması halinde ultrason görüntüleme yapılabilmektedir. Tekrarlanan test sonuçlarına göre bireyin hamile olup olmadığı belirlenir.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir