erken gebelik belirtileri nasıl anlaşılır

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erken gebelik belirtileri nelerdir? Sorusu ile çok fazla karşılaşmaktayız. Sizler için detaylı olarak erken gebelik belirtileri konusunu kaleme aldık. İlk olarak erken gebelik nedir? Sorusuna cevap verirsek; yumurta döllenir ve ardından bir hafta geçtiğinde, gebeliğin ilk haftalarıdır ve erken gebelik dönemi olarak isimlendirilir. Gebeliğin bu evrelerinde hormonlar henüz yeteri kadar yükselmediğinden dolayı gebeliğin anlaşması zor olsa da, oluşan hamilelik nedeni ile vücut bir takım tepkiler vermeye başlayacaktır.

Hamile olduğumdan şüpheleniyorum

Gebeliğin ilk ayında, yani ilk 4 haftalık süreçte kadınların gebe olduklarını anlaması mümkün değildir. Ancak vücutta hormon değerlerinin yükselmeye başlaması ile beraber bazı değişimler göze çarpmaya başlayabilir. Şimdi şunu soruyor olabilirsiniz; erken gebelik belirtilerini nasıl anlayabilirim?

Sperm ve yumurta karşılaştığında ve birleşme olduğunda her şey olması gerektiği gibiyse, gebelik hormonu olarak da bilinen beta HCG hormonu üretilmeye başlanır. Bu hormona sadece gebelik için bakılır. Aslında HCG hormonu kan ve idrarda çok az olacak şekilde her zaman vardır. Ama gebelik oluşursa tahlillerde görünecek kadar yükselir ve HCG hormon testi yapıldığında hamile olup olunmadığı, bu hormon sayesinde anlaşılır.

İdrarda gebelik testi olarak bilinen ve idrarda HCG hormonunu bulan eczanelerden rahatlıkla satın alabileceğiniz gebelik testi bulunmaktadır. Bazı yapılan araştırmalar testin doğruluk payının %99 olduğunu göstermiştir. Yine yapılan bazı araştırmalar, adet gecikmesinden 10 gün sonra yapılan idrarda gebelik testinin doğru sonucu verme payı %50 olarak görülmüştür. Eğer hamile miyim? Diye şüphe ediyor ve adetiniz 10 günden daha fazla gecikmişse, evde bu testi yapabilirsiniz.

Sonuç negatif çıkarsa 3-4 gün aralıklar ile testi tekrarlayın hala negatifse ve erken gebelik belirtileri varsa kanda gebelik testi yaptırarak kesin sonuca ulaşabilirsiniz. Kanda gebelik testini en yakın sağlık kuruluşunda yaptırabilirsiniz. Her kadının yaşadığı gebelik belirtileri arasında farklar olsa da, kalıplaşmış olan belirtilere bakılabilir.

Erken gebelik belirtileri maddeler halinde aşağıda verilmiştir

Adet gecikmesi

En çok bilinen gebelik belirtileri arasında yer alan adet gecikmesidir. Düzenli olarak gördüğünüz adet tarihinizde gecikme olmuşsa, gebelikten şüphelenebilirsiniz. Ayrıca açık ve koyu renkli kanamanız oluyorsa gebelik habercisi olabilir. Bu kanama yumurtanın rahim duvarına yerleştiğiniz bir habercisi olabilir.

Baş ağrısı

Gebelik döneminde kan basıncında değişmeler olur ve bu basınca bağlı olarak baş ağrısı yaşanabilir. Gebeliğin oluşmasından 20-22 gün sonra progesteron ve östrojen hormonları artışa geçer buda mide bulantılarına neden olur.

Ağrı ve sancı

Gebelik belirtisi olan sancılar aslında adet dönemi sancılarına benzerler ve bazen karıştırılabilir. Fakat tam olarak aynı sancılar değildir ve dikkat edildiğinde ayırt edilebilir. Süt kıvamında akıntılar, mide bulantısı, iştahsızlık olabilir. Dikkat edilmesi gereken gelen akıntının yanma veya kaşıntıya neden olmamasıdır.

Mide bulantısı

Gebe kalan kadınların ortak sorunu olan ve gebeliğin ilk üç ayında görülen mide bulantılarıdır. Bunların nedeni hormon dengelerinin değişmesidir. Sıklıkla sabah ortaya çıkan mide bulantıları, günün ilerleyen saatlerinde azalırken, bazı kadınlarda gün boyu sürebilir hatta kusmada eşlik edebilir. Her kadında mide bulantılarının yoğunluğu farklılık gösterebilir.

Yorgunluk ve halsizlik

Erken gebelik belirtileri arasında en başta gelen ve karşılaşılan belirtiler arasındır. Sürekli olarak uyku durumu, çabuk yorulma şikayetleri başlar.

Sık tuvalet ihtiyacı duyma

Sık idrara çıkma yine erken gebelik belirtileri arasında yer alır. Gebeliğin ilk 3 ayında ve son üç ayında görülmektedir.

Kokulara karşı oluşan hassasiyet

Erken gebelik belirtileri arasında çok fazla karşılaşılan ortak şikayetler arasındadır. Yemek kokuları, parfüm kokuları gibi konulara aşırı derecede hassasiyet oluşabilir.

Yukarıda sizlere erken gebelik belirtileri konusunu detaylandırmaya çalıştık. Detaylı olarak buradan gebelik belirtileri konumuza ulaşabilir ve daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir