Lohusa Hamile
Lohusa Hamile

Lohusa Pijama Modellerinde Rahatlık Ön Planda Olmalı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lohusalık ne kadar kısa sürüyor olsa da bu dönemde rahatlık ve konfor anne ve bebeği aynı anda etkileyen faktörlerdir. Lohusa kadın; giyimiyle olabildiğince şık, rahat ve hijyen hissetmek ister. Bunun kendisi ve bebeği için olduğunu çok iyi bilir. Çünkü bu dönemde anne ve bebek için uyku düzeni çok önemlidir. İkisi de yeni normale hazırlanmak için iyi dinlenmeli iyi beslenmelidirler. Bebekler ve çocuklar düzenli uyudukları taktirde uyuma hormonunu daha düzenli salgılayarak daha sağlıklı gelişirler. Anne yeni normale psikolojik, hormonal ve fiziksel olarak hazırlanmaya çalışmaktadır. Yeni normalinde artık farklı bir tarz olan lohusa pijama giyinmek de vardır.

Anneliğin En Hassas dönemi “Lohusa Dönemi”

Lohusa dönemi bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk saatlerde başlar yaklaşık 40 gün sürer. Bu çok hassas dönemde anne ve bebeğin duygusal bağı doruk noktasındadır. Anne en hassas dönemindeyken bebek ise en savunmasız haliyle dünyayı sesleri ilk temasları yaşar.

Hamilelik anne adayında birçok psikolojik ve bedensel değişiklik yapmışken lohusa dönemi ise bu değişikliklerin farklı bir aşamasıdır. Bu dönemde kadınların çoğu, kendilerini olumsuz hissettirecek düşüncelere kapılırlar. Estetik olarak güzel hissetmedikleri için huzursuzluk ve gerginlik yaşarlar. Kötü hissetmelerinin yanında doğum yapma şekillerine bağlı olarak ağrı ve sancıları da olabilir.

Lohusa Pijama
Lohusa Pijama

Lohusa Pijamasında Olması Gereken Özellikler

Lohusalık döneminde giyilen pijama tarzında öncelikle son derece esnek, hava geçirgen, rahat, yumuşak bir kumaş tercih edilmelidir. Pamuklu kumaşlar bu saydığımız özelliklerin hepsini taşıdığından ideal olandır.

Lohusa pijaması son derece sade ve yakası rahat bir şekilde, bebeği emzirecek kadar açılabilmeli. Bebeği ve anneyi emzirme ve uyku esnasında rahatsız etmeyecek kadar ufak düğmeli olmalıdır. Hatta yine bu bağlamda lohusa pijamasında abartı süslerden ve sert dantellerden kaçınılmalıdır. Bu sert süsleme malzemeleri bebeğin hassas cildine zarar vereceği gibi annenin de hassaslaşmış göğsünde de tahrişe sebep olabilir.

Lohusa Pijamalarında Kumaş ve Üretim Özellikleri

Lohusa pijamasında en önemli detaylardan biri de bol ve içinde kişinin kendini rahat hissedebilmesidir. Uyurken lohusa anneyi rahatsız edecek bir pijama, uyku kalitesini düşüreceğinden süt üretiminin en fazla olduğu gece saatlerinde uyanıp süt üretiminin etkilenmesine sebep olacaktır. Düzenli gece uykusu ve dinlenme saatleri bebek için bol anne sütü demektir. Yorgunluk, uykusuzluk ve stres anne sütünü azaltır.

Lohusa pijamalarında dikişler, kumaş ve hatta süsler yumuşak olması gerekir demişken renkler de çok önemlidir. Anneyi mutlu edecek renklerden seçilmelidir. Çünkü insan sevdiği renk ve modellerle mutlu ve huzurlu olup kendini güzel hisseder. Bu pijama bile olsa çok önemlidir.

Mevsimine Göre Lohusa Pijama Seçimleri

En önemli detaylardan biri de üşüme ve terlemeye karşı en rahat edebileceğiniz kalınlıkta bir pijama seçmelisiniz. Çünkü terlemek bebeğinizi ve sizi huzursuz edebileceği gibi hem terlemek hem üşümek yeni annenin hasta olmasına sebep olabilir. Bu bebek için de çok olumsuz sonuçlar doğurur. Çünkü anne hasta olduğunda ilaç kullanamaz. Kullandığı taktirde bebek vücuduna yabancı kimyasallarla tanışmış olur. Bu durumda bebekler için mecburi olmadığı sürece kabul edilebilir bir durum değildir.

Bebeğinizi nasıl hastalıklardan olumsuz koşullardan koruyorsanız, emzirme döneminde aynı hassasiyeti kendinize de göstermeniz gerekmektedir. Annenin sağlığı bebeğin sağlığıdır. Ayrıca sıcak yaz günlerinde terlemenin sizde yaratacağı olumsuz hisse karşı sık sık üzerinizi değiştirmelisiniz. Bunun içinde birden fazla lohusa pijaması ve çamaşırlarına sahip olmanız hem sizin hem bebeğinizin temiz daha ferah hissetmenizi sağlar. Kısacası lohusa pijaması detaydır ama çok önemli bir detaydır.

 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Lohusa Pijama Modellerinde Rahatlık Ön Planda Olmalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir