Hamilelikte Nescafe İçilir mi?
Hamilelikte Nescafe İçilir mi?

Hamilelikte Nescafe İçilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte nescafe içilir mi?” sorusu anne adayları tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu soruya verilen birbirinden farklı cevaplar vardır ve bunlar anne adaylarının kafasını karıştırmaktadır. Hamilelik döneminde tüketilen nescafenin zararı kafeinden kaynaklanmaktadır. Kahve içmek hamilelik döneminde sağlıklıdır. Ancak hamilelik döneminde her türlü besinin aşırı tüketilmesinden kaçınmak gerekmektedir. Aşırı tüketilen kahvenin, düşüklere yol açabileceği yönünde çalışmalar mevcuttur.

Günümüzde nescafe olarak adlandırılan hazır çözünmüş kahveler oldukça geniş yer tutmaktadır. Hemen hemen herkesin tükettiği nescafe hazırlanmasının pratik olmasının yanında suda çabuk çözülmesi, çikolata, fındık ve kreama gibi farklı aromalara sahip olmasından dolayı tercih edilmektedir. Klasik, şeker krema ve karışık 3’ü 1 arada olan nescafe türlerinin kafein oranı 70 miligramdır. Gold nescafelerin kafein miktarı klasik nescafelere göre daha azdır ve yumuşaktır.

 Hamilelik döneminde anne adaylarının kafein içeren içecekleri tüketirken daha dikkatli ve kontrollü olması gerekmektedir. Hamilelerin günlük kafein alımı 200 miligramı geçmemelidir. Bu da günlük olarak 2 fincan kahveyi geçmemek anlamına gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre anne adaylarının içtikleri kahve, bebeğin kanında 6 gün kaldığı gözlemlenmiştir. Bundan dolayı kafein tüketmekten kaçınmak, kahve oranı az bol sütlü tüketmek ya da mümkünse kafeinsiz türde kahve tüketmek hamilelik döneminde daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelik Döneminde Kahve Tüketimine Neden Dikkat Edilmelidir?

Hamilelikte Nescafe İçilir mi?
Hamilelikte Nescafe İçilir mi?

Kahve, tanen ve kafein içeren bir içecektir. Kahvede bulunan bu maddeler her ne kadar direkt olarak bebeğe zarar verdiği kesin olarak bilinmese de dolaylı olarak zararlı olduğu bilinmektedir. Zira, kafein plasenta tarafından kolaylık ile emilmiyor ve anne adayları kahve içtiği zaman bebek direkt olarak kafeine maruz kalmış oluyor. Fakat bu durum genellik ile kahve tüketiminin aşırıya kaçması ile meydana geliyor. Hamilelik döneminde aşırı kahve tüketmek aşağıdaki sorunlara neden olabilir.

  • Çarpıntı
  • Düşük doğum ihtimali
  • Çok kahve tüketimine bağlı olarak demir emiliminin azalması ve neticesinde demir eksikliği
  • Hamilelik döneminin ilk ayların düşük yapma ihtimali
  • Sıvı kaybı
  • Bebeğin beyin gelişiminin gerilemesi
  • Kafeinin kemiklerden çekilmesine bağlı olarak kemik erimesi
  • Hamilelik döneminde kahve tüketmek uykusuzluğa neden olur

Yukarıda anlatmış olduğumuz nedenlerden dolayı hamilelik döneminde kahve tüketmek, özellik ile aşırı kahve tüketmek uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Fakat bu, hamilelik döneminde hiç kahve içemezsiniz anlamına gelmemektedir. Zira bazı insanlar kahve tüketmeden kendilerine gelemezler ve alışkanlıklardan vazgeçmek oldukça zordur. Bundan dolayı hamilelik döneminde kahve tüketimi 1 fincan olarak sınırlandırılmalıdır. Bunlara ek olarak hiç tüketilmemesini savunan uzmanlarda bulunmaktadır.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Nescafe İçilir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir