Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi?
Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne adaylarını rahatsız eden bir görünüm oluşturan hamilelikte uçuk çıkması genellikle ciddi bir soruna sebep olmaz.

Hamilelikte uçuk çıkması, herpes simplex isimli virüs sebebiyle olur. Bu virüs vücuda bir kere girdiğinde kalmaya devam eder ve bağışıklık sistemi zayıfladığında tekrar ortaya çıkar. Özellikle stres uçuğun yaygın görülen nedenlerinden biri olup vücut direnci ile paralellik gösterir. Direnç her zayıfladığında kendini uçukla beraber belli edecektir.

Ciltte çıkan uçuklar genellikle ağrılı, kaşıntılı, kırmızı ve içi su dolu kabarcıklar şeklinde olur. En yaygın görüldüğü bölgeler ağız kenarları ve dudaklardır. Bunun yanı sıra bazı insanlarda genital bölgede de uçuk çıkabilir.

Bebek Açısından Zararlı Mı?

Gebelikte uçuk çıkması bebeğe zarar verir mi sorusunun yanıtı çok sayıda anne adayı tarafından merak edilir. Uçuk çoğunlukla bebeğe zarar vermez ve zaman geçtikçe yavaş yavaş kendiliğinden iyileşir. Gebelik öncesinde uçuk sorunu yaşandıysa vücut bunu tanıdığından gebelik için olumsuz bir durum olmaz.

Eğer hamilelikte uçuk çıkması genital bölgede oluyorsa ve anne adayı normal doğum yapacaksa bu durumda uçuğa sebep olan virüs doğum sırasında bebeğe geçebilir. Bunu önlemek adına uçuk doktor tarafından bakılmalı ve kontrol altına alınmalıdır.

Hamilelikte Uçuk Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi?
Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi?

Genellikle uçuk tedavisi için ekstra bir uygulama yapılmaz ve yaklaşık on gün içerisinde uçuk kendiliğinden geçer. Tedaviye ihtiyaç duyulan hallerde antiviral ilaçlar kullanılır. Ancak bazı ilaçların kullanımı hamilelikte sorun olabileceğinden doktor tarafından önerilmediği takdirde ilaç alınmamalıdır. Buna alternatif olarak herhangi bir zararı bulunmayan bitkisel ve doğal yöntemler tercih edilebilir. Bunlar arasında ilk sırada sarımsak yer alır. Uçuğun olduğu yere çiğ sarımsak sürmek yayılmasını durduracak ve daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

Uçuğun kolay tedavi edilmesi için bulunduğu bölgeyi nemli tutmak tavsiye edilir. Kurumadığı takdirde daha hızlı şekilde iyileşecektir. Eğer uçuk genital bölgede ise bu durumda uygulanacak olan tedavi daha farklı olacaktır. Bunun kendi kendine geçmesi beklenmemeli ve mutlaka doktora gidilerek en uygun tedavi uygulanmalıdır.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir Mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir