Hamilelikte Soğuk Su İçmek Zararlı mı?
Hamilelikte Soğuk Su İçmek Zararlı mı?

Hamilelikte Soğuk Su İçmek Zararlı mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte soğuk su içmek zararlı mı? sorusu yaz aylarında hamile olan annelerin merak ettiği bir sorulardan biridir. Anne adaylarının bol su tüketmesi gerekir. Hamilelik dönemi yaza denk gelince, anne adayları soğuk su içmek isterler. Ancak bebeklerin soğuk su içtikten sonra hasta olabileceği söylentilerinden dolayı tedirginlik yaşarlar. Hamilelikte soğuk su içmenin bebeğe doğrudan zararlı bir etkisi olduğu kanıtlanmamıştır. Ancak annenin sağlığını tehlikeye atabileceği ihtimali bebeğin sağlığını da etkiler. Bu nedenle anne adaylarının, soğuk suyu dikkatli bir şekilde tüketmesi ve hasta olmamaya özen göstermesi gerekir.

Hamilelik Döneminde Soğuk Su İçmek Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Soğuk Su İçmek Zararlı mı?
Hamilelikte Soğuk Su İçmek Zararlı mı?

Pek çok nesil boyunca, anne-babalar arasında hamilelik döneminde tüketilen soğuk suyun ve hatta anne adaylarının vücutlarını bu duruma maruz bırakmalarının bebeğe zararlı olabileceği düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Gerçekler, hamilelik sırasında soğuk suya maruz kalmanın anne veya bebek için zararlı olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt olmadığını kanıtlamıştır. Aslında anne adayları normal insanlardan daha fazla su içmelidir. Hamilelik döneminde içtiğiniz suyun soğuk olması çok önemli bir durum değildir.  Yazın soğuk şeyler içmeyi seviyorsanız soğuk su içebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, hamilelik döneminde tüketilen soğuk suyun bebekte gaz yaptığı yönünde ve bebeğin yerini değiştirdiği yönünde laflar dolaşır. Halk arasında konuşulan bu şeylerin herhangi bir bilimsel dayanağı yoktur ve her anne adayında aynı etkiyi göstermeyebilir. Hamilelik döneminde anne adayının bağışıklık sistemi düşük ise, soğuk su tüketmek anne adayını hasta edebileceği için bebeğe de dolaylı olarak etki eder. Bundan dolayı, dikkatli ve boğazları tahriş etmeyecek bir şekilde ve anne adayını hasta etmeyecek soğuklukta içilmesi gerekir. Kış mevsiminde ise, oda sıcaklığında olan suyun tüketilmesi daha iyi olacaktır.

Banyo konusunda anne adaylarının çok sıcak banyo yapmamaları tavsiye edilir. Ilık su ile banyo yapmak hem anne adayı için hem de bebek için daha iyi olacaktır. Ancak zayıf bağışıklık sisteminizi yormamak için muhakkak hamilelik döneminde soğuk duş almaktan kaçınmalısınız. Sonuç olarak hamilelikte soğuk şu içmek zararlı mı? Sorusunun cevabı hayırdır. Ancak yine de her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmamakta ve anne adaylarının kendi sağlıklarını riske atmamalarında fayda vardır.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Soğuk Su İçmek Zararlı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir