Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınlar için hayatlarının en özel dönemi, şüphesiz ki hamilelik sürecidir. Ancak bu süreçte yaşanan bazı değişiklikler, çeşitli ağrıların görülmesine de neden olabilmektedir. Hamilelikte boğaz ağrısı neden olur? Bu süreçte sıklıkla yaşanan sorunlardan birine cevap arayanlar tarafından sorulmaktadır.

Doğrudan belirtmek gerekirse bu süreçte görülen boğaz ağrısının, birçoğunda gebelik ile ilişkili bir durum bulunmamaktadır.

Gebelikte Boğaz Ağrısı Normal mi?

Boğaz ağrısı yaşamın her evresinde yaygın görülen genellikle geçici bir rahatsızlık olduğu için, hamilelikte görülen ağrılar içinde normal kabul edilmesi gerekir. Şayet gebelik sürecinde farklı rahatsızlıklar yaşıyorsanız, boğaz ağrısı bu rahatsızlıkların etkisi sonucu görülebilir.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte boğaz ağrısı neden olur? Sorusuna cevap verecek olursak, görülen ağrıların hamilelik ile hiçbir ilgisinin olmadığını söyleyebiliriz. Ancak dolaylı yoldan bazı sorunların boğaz ağrısına etki ettiğini söylemek mümkündür.

Özellikle gebelikte bağışıklık sisteminin zayıflaması neticesinde boğaz ağrısı sorunları görülebilir. Normal kabul edilebilir bir durum olsa da boğaz ağrısının kısa sürede tedavi edilmesi de önemlidir. Ortaya çıkan ağrı bağışıklık sisteminin daha fazla zayıflamasına ve vücut direncinin düşmesine neden olur. Bunun neticesinde ise vücut bakteri ve virüslere karşı daha savunmasız hale gelir.

Gebelikte Boğaz Ağrısı Görülmesi Tehlikeli Midir?

Hamileliğinde boğazında ağrı hisseden birçok anne adayı, gebeliğin tehlikeye düşme şüphesi ile tedirgin olmaktadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi vücut direncinin düşmesi sonucu, anne adayı sağlıklı beslenme konusunda problemler yaşayabilir. Dolaylı etkileri bulunsa da bunun en önemli ve olumsuz sonucu, vücudun hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelmesidir. Bunu önlemek için mevcut ağrının tedavi edilmesi en doğru seçenektir.

Boğazda görülen ağrının altında yatan nedenlerde burada önem arz etmektedir. Zira gebelik sonucu görülen bir rahatsızlıktan kaynaklı boğaz ağrısı varsa, temel nedenin tedavisi gerçekleştirilmelidir. Böyle bir durumda boğaz ağrısının kendisi olmasa bile sebebinin gebelik için tehlikeli olabileceğini söylemek mümkündür.

Gebelikte Boğaz Ağrısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Boğaz ağrısının bebeğe zarar verdiğine dair hiçbir bilimsel açıklama yoktur. Ancak anne adayının bu süreçte vitamin ve mineralleri eksik almaya başlaması, bebek üzerinde etkili olabilmektedir. Şayet boğaz ağrısı görüldüğü dönemde anne adayı vitamin ve mineralleri eksiksiz alıyorsa, ağrının bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Daha çok ağrının semptomlarının azaltılmasına yardımcı tedavi yöntemleri kullanılır. Boğaz ağrısı, ilaçlı tedavi yöntemleri kullanılarak geçebilecek bir ağrıdır. Ortada gebelik gibi önemli bir süreç olması nedeniyle, ilaçlı tedavi yöntemleri tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine hastanın bol miktarda c vitamini içeren yiyecekler tüketmesi tavsiye edilir. Diğer yandan ses kontrolünün sağlanması, bol miktarda sıvı tüketilmesi, zencefil ve su gibi saf veya katkılı içeceklerin daha fazla alınması önem taşır.

Boğazın sirke, saf ılık su ve tuz ile gargara yapılması da sorunun ortadan kalkması için etkili olmaktadır. Rutin rahatsızlıklardan biri olması sebebiyle, genellikle doktora gidilmesine gerek duyulmaz. Ancak içinde bulunduğunuz sürecin önemli olması sebebiyle, her türlü ihtimali değerlendirerek doktor muayenesine gitmeniz yerinde bir karar olacaktır. Doktor tavsiyesi olmadan hamilelikte herhangi bir ilaç kullanılmaması, gebeliğin devamı için hayati önem taşımaktadır.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir