Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur? 
Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur? 

Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamileyseniz, bu süreçte çeşitli ağrılar ve değişiklikler yaşamanız kaçınılmazdır. Hamilelik sırasında bebek geliştikçe annenin vücudu da değişir. Hormonal değişiklikler vücutta önemli farklılıklara neden olabilir. Ayrıca hamile olan her kişi çeşitli ağrılar yaşayabilir. 6 aydan sonra bacak ağrıları ve şişlikler artacaktır. Bebek büyüdükçe sırt ağrısı meydana gelir ve bazen anne adaylarında bel ağrısı ve kalça ağrısı görülebilir. Hamilelikte makat ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilen çok yaygın bir ağrı türüdür. 

Hamilelikte Makat Ağrısının Belirtileri 

Rektal ağrı bazı hastalıkların habercisidir, ancak kalçalara yayılmamış hamilelik süreciyle ilgili olarak sadece tuvalete giderken hissedilir. Hamilelik sırasında anal ağrı, tuvaletten sonra veya tuvalet sırasında hissedilir. Bu durum basur ve kabızlık ile ortaya çıkar ve sıklıkla bebeğin mideye yaptığı baskının neden olduğu hemoroid sonucu olarak kendini gösterir. Ağrı, yayılan veya batma hissi yaşanacak şekilde kendini gösterir.  

Hamilelik sırasında kabızlık yaşarsanız ve kendinizi tuvalete gitmeye zorlarsanız anüste kanama, çatlak ve ağrılar görebilirsiniz. Bu durumda yatıştırıcı bir krem kullanmak için doktorunuza danışabilirsiniz. 

Hamilelikte Makat Ağrısı İçin Yapılabilecek Tedaviler 

Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur? 
Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur?

Şiddetli ağrı ve kabızlık yaşıyorsanız veya bebek ağırlaştıkça şikâyetleriniz artıyorsa evde bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak bu yöntemleri kullanmadan önce, şiddetli ağrı ve kanama yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza görünün ve tavsiyelerine uyun. 

  • Oturma banyosu yaparak anüsünüzü rahatlatın. Sıcak su üzerine oturmak için büyük bir kâse veya uygun bir leğen kullanmak anüs ve hemoroid ağrılarını hafifletebilir. 15-20 dakika arasında Epsom tuzu eklediğiniz suyun buharında veya suyun içinde bekleyin. 
  • Bölgeyi yatıştırmak için bir nemlendirici kullanın. Eczanenin önerdiği nemlendirici veya vazelin kullanabilirsiniz. 
  • Soğuk kompresler bölgedeki ağrıyı ortadan kaldırabilir. Bir buz paketini veya buz küpünü bir havluya sarabilir ve makat pozisyonuna yerleştirebilirsiniz. 

Makat Ağrısı Şikayetinde Ne Zaman Doktora Gidilmeli? 

Aşağıdaki durumlarda kesinlikle bir doktora görünmelisiniz: 

  • Ağrı şiddetli ve dayanılmaz ise  
  • Hemoroid büyümüşse ve kanama miktarı artmışsa 
  • Şiddetli ağrı varsa 
  •  Sık idrara çıkma veya kabızlık problemi yaşıyorsanız 

Anal ağrı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bebek büyüyüp bağırsakları sıkıştırdıkça, hamilelik sırasında anüsteki ağrı genellikle daha belirgindir. Kilo alımı, hemoroid ve uzun süreli oturma makatta ağrıya neden olabilir. Kabızlık ve makat ağrısı gibi şikayetleriniz varsa bir doktora başvurmanızı öneririz. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir