Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler
Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler

Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik, kadınların kendi mucizelerini hayata getirdikleri bir serüvendir. Bu dönemin özellikle son zamanlarında anne adayları daha çok stres yaşayabiliyorlar. Bu inanılmaz deneyimin ve bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirme isteği anne adaylarında strese neden oluyor. Yapılması lazım olan her şeyi doğru bir şekilde yapsanız dahi etrafınızdan duyacağınız olumsuz deneyimler anne adayını strese sokmak için yeterlidir. Bu stresi en aza indirebilmek adına sizlere kolay doğum yapmak için öneriler vereceğiz.

Özellikle ilk doğumunuz ise rahat olmanız son derece önemlidir. Bazı anneler, yaşadıkları olumsuz deneyimlerden dolayı ikinci bir çocuk yapmak için cesaret bulamazlar. Peki, daha kolay doğum yapmak için öneriler nelerdir?

Kendinizi Doğuma Hazırlayın

Kaç kere hamile kalırsanız kalın, hepsi ayrı bir deneyimdir. Bu deneyime kendinizi mümkün olduğu kadar hazırlamaya çalışın. Geçmişte yaşadığınız ya da etrafınızdan duyduğunuz yaşanmış bazı olumsuzluklar siz farkında olmadan annelik kavramınızı etkileyebilir. Özellikle etrafınızdan duyduğunuz zor doğum hikayeleri, abartılı doğum sancıları doğum sürecini olduğundan farklı algılamanıza sebep olabilir ve doğum korkusu yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı mümkün olduğu kadar olumlu olmalısınız.

Doğumla İlgili Kurslara Gidin

Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler
Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler

Doğum ile alakalı kurslara gitmek bir nevi prova yapmanızı sağlayacaktır. Bundan dolayı doğumu kafanızda büyüttüyseniz eğer, endişeleriniz azalacaktır.

Doğumunuzu Yapacağınız Hastaneyi Seçin

Doğum yapacağınız hastaneyi kendiniz seçin ve hastaneyi ziyaret edin. Böylelikle doğum anında hastaneye giderken kaygılarınız daha az olacaktır. Bilmediğimiz yerler kaygılarımızın artmasına neden olabilir. Doğum yapacağınız hastanenin size yakın olması sizi rahatlatacaktır.

Egzersiz Yaparak Vücudunuzu Güçlendirin

Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler
Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler

Hamileyken pek çok kadın egzersiz yapmaktan kaçınıyor. Fakat egzersiz yapmak vücudunuzu güçlendirmenin yanında bedenen ve ruhen kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Bundan dolayı vücudunuzu doğuma hazırlamak adına hamileliğiniz üçüncü ayından sonra doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Eşinizin Doğuma Girmesini Sağlayın

Günümüzde pek çok hastane bu hususta oldukça hassas davranıyor. Eşiniz ile bu konuyu görüşebilirsiniz. Kaygılarınız çoksa eşinizin yanınızda olması sizi psikolojik olarak daha rahat ve güvende hissettirecektir.

Doğru Nefes Almayı Öğrenin

Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler
Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler

Düzenli ve doğru bir şekilde nefes almak hem hamilelik dönemi hem de doğumda son derece önemlidir. Nefes alıp verme sırasında hem karın kaslarımızı hem de göğüs kafesimizi kullanıyoruz. Solunum egzersizleri yaparak karın kaslarınızı ve göğüs kafesinizi ayrı ayrı çalıştırarak nefesinizi çok daha bilinçli kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Anneniz ile Kendi Doğumunuz Hakkında Sohbet Edin

Anneniz, doğum konusunda kendi deneyimlerini anlatarak sizin rahatlamanızı sağlayabilir. Annenizden kendi doğumunuz ile alakalı bilgiler edinin. Bunun yanında sizin bilmediğiniz mutlu anları öğrenmek sizi rahatlatacaktır.

Kucağınıza Alacağınız Bebeğinizin Hayalini Kurun

Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler
Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler

Hamilelik döneminde, doğumdan sonra bebeğiniz ile ilk karşılaşma sahnenizin hayalini kurun. Bu yöntem hem hamilelik döneminizin hem de doğumun daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır. İmajinasyon çalışması denilen hayal kurma çalışması pek çok psikolojik sıkıntınızda işe yarayacaktır. Doğumda da kaygılarınızın ve kuşkularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Kolay Doğum Yapmak İçin Öneriler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir