14 Haftalık Gebelik
14 Haftalık Gebelik

14 Haftalık Gebelik

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 haftalık gebelik sürecinde anne adaylarında ve bebeklerinde görülen değişimler ve yaşanılanlar anne adayları tarafından merak edilmektedir. Bundan dolayı yazımız da gebeliğin 14. Haftasına derinlemesine yer vereceğiz.

Bebeğinizin geçen haftaki kilosu yaklaşık 20 gramdı ve bu haftaki kilosu 25 grama ulaştı. Gördüğünüz gibi, bebeğiniz her hafta öncekinden daha fazla kilo alıyor. Bebeğinizin büyümesi, rahminizin büyümesi ve tabii ki karnınızın büyümesi anlamına gelir. Yani şimdi hamileliğiniz net bir şekilde görünmeye başlıyor.

14 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

14 Haftalık Gebelik
14 Haftalık Gebelik

14 Haftalık Gebelik Döneminde Bebekte Görülen Değişimler

 • 14. haftada, ikinci trimesterin 2. haftasında bebeğinizin başı ile poposu arasındaki uzunluk 8-9,3 cm’ye ulaşır. Bu hafta bebeğiniz bazı yüz ifadelerini yapmaya başlar. Bunlardan biri surat asmak, kaşlarını çatmak ve gözlerini kısmaktır. Bu hafta bebeğinizden ellerini ağzına daha sık götürmektedir. Bir hafta sonra, emmeye başlayacak.
 • Bebeğinizin cinsel organı bu hafta tamamen gelişmiştir. Bebeğiniz erkek ise prostat, kız ise yumurtalıklar bu gelişme ile karın boşluğuna düşecektir.
 • Bebeğinizin tiroid bezi de gelişti ve hormonları oluşmaya başladı. Bu hafta bebeğinizde gelişim gösteren bir diğer organ ise böbrektir.
 • Bu hafta bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye başlar ve bebeğiniz de idrar yapmaya başlar. Bu haftadan itibaren bebeğiniz doğumda kadar olan süreçte su kesesine idrarını yapacaktır.
 • Bebeğiniz amniotik sıvısında hareket etmeye başlar. Bu hafta bebeğinizin saçları da oluşmaya başladı.
 • Bu hafta bebeğinizde ense uzaması, çene çıkıntısının belirgin hale gelmesi ve kulakların başın arkasından yanlara doğru gelmesi gerçekleşmektedir. Ayrıca bebeğinizin artık parmak izleri var.
 • 12. haftada başlayan nefes çalışmaları 14. haftada hız kazandı. Bebeğin başı 14. Haftayla beraber daha fazla hareket eder ve çeneye karşı olan sabit pozisyondan çıkar. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını istediği gibi özgürce hareket ettirebilir.
 • 14. hafta bebeğiniz için çok önemli bir haftadır. Organları çalışmaya başlar. Böbrekler gibi beyin de bu hafta canlılık kazanmaya başlar. Bebeğiniz artık hareketlerini bilinçli olarak yapan düşünen canlıdır. Beyni bebeğin dokunduğu alanları kaydetmeye başlayacaktır.
 • Bir diğer fonksiyonellik kazanan duyu ise işitmedir. Bu hafta bebeğiniz özellikle annesinin sesini duymaya başlayacak. Bu sesler belirsizdir. Vızıltı şeklindedir. Bebeğinizin sizi net bir şekilde duyması 25 hafta kadar sürer. 27. haftadan itibaren dış sesleri ve annesinin sesini duyabilir ve tepki verebilir.
 • Gebeliğin 14. haftasında bebeğin diğer duyuları da gelişmeye başlar ve bebek kendini hissedebilir. Boynu biraz daha uzun olduğu için bebeğiniz artık başını yanlara çevirebilir. Avuçlarını açıp kapar ve parmaklarını hareket ettirir.
 • Ellerini ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirirken artık sizi tekmelemeye de başlayacaktır. Bütün bunları zorlanmadan yapabilmektedir.
 • Ayrıca bu hafta bebeğinizin karaciğeri safra üretecek ve dalağı kırmızı kan hücreleri üretmeye başlayacaktır.

14 Haftalık Bebek Görüntüsü

14 Haftalık Gebelik
14 Haftalık Gebelik

14. Haftalık Gebelikte Annede Yaşanan Değişimler

 • İlk haftalarda canınızın sıkılmasına neden olan mide bulantısı ve kusma 14. Haftayla birlikte hafifleyecek ve rahatlayacaksınız.
 • Bebeğinizin bu hızlı gelişimi, karnınızın bu hafta daha belirgin hale gelmesini sağlar.
 • Hormon seviyelerinizdeki değişiklikler nedeniyle daha duygusal hissedebilirsiniz. Ayrıca bu haftadan itibaren sosyal yaşantınıza daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Çünkü kendinizi daha enerjik hissedeceğiniz dönemler başlayacaktır. Açık havada dolaşarak, arkadaşlarınızla ve yakın akrabalarınızla vakit geçirerek enerjinizi tüketebilirsiniz. Bu size moral verecektir. Bu aynı zamanda zihinsel yapınız için de iyidir. Bu, seyahat etmek için en iyi zamandır çünkü enerji dolusunuz.
 • Bu haftadan itibaren kilo alımınız da artabilir. Hamileliğin 14. haftasında anne adayları ortalama 2,5 kg alırlar. Çoğul gebeliklerde bu biraz daha fazladır.
 • Rahminiz bebeğinizin gelişimi ile doğru orantılıdır. Rahim büyüdükçe ve esnedikçe kasıktaki basınç artar ve bu da kasıkta zaman zaman ağrıya neden olabilir. Rahminiz büyümeye devam ederken, ağırlık merkeziniz değişeceği için sırt kaslarında gerginlik ve ağrı hissedebilirsiniz. Endişe edilecek bir durum olmasa da ağrılarınız ve acınız fazlaysa doktorunuza danışabilirsiniz.
 • İlk üç aydaki şikayetlerden biri olan sık idrara çıkma bu hafta azalacaktır.
 • İştahınız bu hafta da artmaya devam edecek. Tatlılar ve hamur işleri gibi sağlıksız besinlere gömülmeyin. Hafif sütlü tatlılar ile tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İkinci üç aylık dönemin rahat, sakin ve keyifli bir dönem olduğu söylenmektedir. Keyfini çıkarın, çünkü son 3 ayda eski şikayetler yeniden ortaya çıkmaya başlayacak. Mide bulantısı, sık idrara çıkma maalesef tekrar kendini gösterecektir.

Bu Haftada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Radyasyon

Röntgen, bilgisayarlı tomografi, MR, bebeklere zarar verme ihtimali bulunan muayene araçlarıdır. Gelişmekte olan bir bebek için güvenli radyasyon miktarı henüz bilinmemektedir. Bebeklerin radyasyona maruz kaldıklarında karşılaştığı riskler, gelişimsel yetersizlikler ve sonraki yaşamda kanser riskinin artmasıdır.

Beslenme

Düşük kalorili, besin değeri açısından zengin, az yağlı ve şekersiz yiyecekleri yemekte zorlanıyorsanız, bir diyetisyenden yardım isteyebilirsiniz.

Diş Bakımı

Hamilelik sırasında en az bir kez diş hekimine görünmelisiniz. Dişlerinizin tedavi ihtiyacı varsa, özellikle enfeksiyon gibi durumlarda, hamileliğiniz hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Çünkü tedavi edilmeyen enfeksiyonlar size ve bebeğinize zarar verebilir.

Gebeliğin 14. Haftasında Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu?

14 Haftalık Gebelik
14 Haftalık Gebelik

En merak ettiğiniz konulardan biri de cinsiyet tahmini değil mi? Şimdiye kadar öğrenmediyseniz bu hafta üreme sisteminin aktivitesi ile bu bilgiler netleşecektir. Çünkü bebek erkek ise bu hafta prostat, kız ise yumurtalıkları oluşturacaktır. Bu nedenle bu hafta ultrason görüntüleri ile gelişen üreme organlarını gözlemleyerek cinsiyeti daha net anlayabilirsiniz. Bundan dolayı doktorunuzdan bir muayene günü talep edebilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

14 Haftalık Gebelik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir