13 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur? 
13 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur? 

13 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

13 haftalık bebek gelişimi konusuna neler dahil olduğuna ve küçük kızınızın veya oğlunuzun korunaklı dünyasında neler yaptığına hızlıca bir göz atalım.  

13 haftalık bir bebek, anne karnında yaklaşık 6,5 ila 7,8 cm büyüklüğünde ve 13 ila 20 gram ağırlığındadır. 13 haftalık bebek diğer haftalara göre biraz daha büyümüştür; karaciğeri insülin üretmeye başlamıştır. Bu, bebek büyüdükçe kandaki şeker içeriğinin stabilize olacağı anlamına gelir. 

13 haftalık bir bebeğin görüntüsü diğer 12 haftadan daha büyüktür. Bebeğinizin orta boy şeftali büyüklüğünde olduğunu söylersek durumu belki daha iyi açıklayabiliriz. Bebeğin kafası vücudunun neredeyse iki katı büyüklüğündedir. Ancak bu dengesizlik önümüzdeki birkaç hafta içinde sona erecek. Doğduğunda kafası vücudunun 3/4’ünü kaplayacak boyutta olacaktır. 

Bebeğin şimdiye kadar bacak kemikleri ve kol kemikleri kıkırdak dokudan oluşuyordu ve artık bu haftadan itibaren kıkırdak dokular kemikleşmeye başlıyor. Bebeğinizin kolları ve bacakları giderek uzadı, gözleri yüzün kenarlarından ait oldukları yere kaymaya başladı. 15. haftada bebeğin gözleri yüzünün ön tarafında olacak. Yani hala biraz zaman var. 

13 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur? 
13 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Hamileliğin 13. Haftasında bebeğinizin cildi şeffaf bir haldedir. Bu durum bebeğinizin henüz yağ dokusuna sahip olamamasından kaynaklanmaktadır. Bu haftayla birlik bebeğinizin beyin gelişimine bağlı olarak hareketlerini yönetebilme kabiliyeti gelişmektedir. 

Bu haftada bebek karaciğerinden safra salgılıyor ve içinde yüzdüğü amnion sıvısını yutarak idrar çıkartıyor. 

Bebeğin cinsiyeti anne karnında 13. haftadan itibaren belirlenebilse de bu her zaman kesin bir sonuç olmayabilir. Bu haftada bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için vajinal ultrason kullanılabilir ancak 16. haftadan itibaren özellikle renkli ultrason sayesinde bebeğinizin cinsiyeti net bir şekilde görebilir ve doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini açıklayabilir. 

13 haftalık bir bebeğin gelişimi böyle bir süreçtir ve bu sürecin tamamlanmasına yaklaşık 27 hafta vardır. 9 ay boyunca süren bu heyecanlı ve maceralı süreci iyi bir dizi izliyormuş gibi telaşa kapılmadan keyfini çıkara çıkara geçirmelisiniz. Böylece hem rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz hem de ilerde huzurla ve mutlulukla hatırlayacağınız anılara sahip olabilirsiniz. Doğal bir süreç olan bu döngünün tadını çıkarmak her anne adayı için en güzelidir. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

13 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir