9 Aylık Bebek Gelişimi
9 Aylık Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebek Gelişimi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğumun daha kolay geçmesi adına esnek ve yumuşak kafa kemiğine sahip olan bebeğiniz, 9 aylık hamilelikte rahim boyunca ters pozisyonda durur. Bebeğiniz yaklaşık olarak 45-50 cm boya ve 2700-3800 gr aralığına ulaştığı için fazla yer kaplıyor. Bundan dolayı hareketleri sınırlanır. 9 aylık bebek gelişimi neredeyse tamamlanmıştır. Gelin, beraber 9 aylık bebek gelişimini detaylı inceleyelim.

Bebek Gelişimi

"<yoastmark

9 ay 10 günlük hamilelik yolculuğunuz artık bitiyor. Bebeğiniz ile kavuşacağınız o harika güne çok az kaldı. Bebeğiniz dış dünyada kolaylıkla hayatını sürdürebilecek kadar gelişti. 9 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğinizin beyin hücreleri artmaya devam edecek. Anne karnında beyin hücrelerinin gelişimi oldukça önemlidir. 

Anne karnında, bebeğinizin vücudunda olan Lanugo adı verilen tüyler büyük ölçüde döküldü. Bebeğinizin organları, bazı kaslarının etrafı ve cildinin alt kısmı yağlanmaya devam ediyor. 9. ayda bebeğinizin cildinin yüzeyinde oluşan Vernix Caseosa denillen tabaka bebeğinizin cildini nemli tutmaya ve vücudunun ısı kontrolünü sağlamaya devam ediyor. Aynı zamanda bu tabaka doğum sırasında bebeğinizin doğum kanalından geçişini kolaylaştıracaktır. Hamileliğin 9. ayında, antikorlar göbek kordonu yoluyla anneden bebeğe geçmeye devam eder. Bu antikorlar sayesinde bebeğiniz rahim dışında karşılaşılan hastalıklara ve mikroorganizmalara karşı hazırlıklı olacaktır.

9 Aylık Bebeğin Hareketleri

"<yoastmark

Bebeğinizin yeri iyice daraldığından dolayı artık daha az hareket edecektir. Fakat yine de içeride esneme hareketleri yaptığında onun minik ellerinin ve ayaklarının itme hareketlerini hissedeceksinizdir. Bu zamanlarda bebeğiniz hıçkırdığı zaman ritmini küçük zıplamalar olarak hissedebilirsiniz. 9 aylık olan bebeğiniz karnınızda uyumadığı zamanlarda hareket edeceğinden dolayı onun hareketlerini takip etmeniz önemlidir. Bebeğinizin hareketlerini bir süre hissetmezseniz muhakkak doktorunuza danışın.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

9 Aylık Bebek Gelişimi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir