Anne Olmak İçin En Uygun Yaşlar Hangileridir?
Anne Olmak İçin En Uygun Yaşlar Hangileridir?

Anne Olmak İçin En Uygun Yaşlar Hangileridir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu kararı alırken göz önünde bulundurmaları gereken bazı önemli konular vardır. Bu konular dikkate alındığı zaman sağlıklı ebeveyn olma yolunda başarılı bir biçimde ilerleyecek olan çiftlerin bilmesi gereken konulardan biride ideal hamilelik yaşıdır. Peki, anne olmak için en uygun yaşlar hangileridir? İlerleyen yaşlarda hamile kalınabilir mi? Doğurganlık en fazla ne zaman olur? İşte bütün soruların cevapları yazımızın devamında.

Anne Olmak İçin İdeal Yaş Hangisidir?

Anne Olmak İçin En Uygun Yaşlar Hangileridir?
Anne Olmak İçin En Uygun Yaşlar Hangileridir?

Üreme döneminde olan kadınların yaşları büyüdükçe doğurganlık oranı azalır. Bunun nedeni, yumurtalıkların yaş aldıkça sayısının azalması ve kalitesinin düşmesidir. Sanıldığının aksine evlenmek ve çocuk sahibi olmak için belirli bir yaş aralığı yoktur. Yine de belirli bir yaştan sonra eşlerin beklentisi ve bebek bakımına dair beklentiler kişileri zorlayabilir.

Geçmiş zamanlarda kadınlar erken yaşta anne olurlardı. Fakat günümüzde kadının toplumdaki yerinin değişmesi, yapılan evliliklerin geç yaşlarda olması ve sosyo-ekonomik durumlar geç yaşta anne olmanın nedenleri arasında yer alıyor. Yine de kadın doğum uzmanlar anne olmak için en uygun yaş aralığının 20-30 yaş olduğunu belirtiyorlar.

Kadınların doğası gereği doğurganlık seviyesinin en yüksek olduğu dönemler 20-30 yaş arasıdır. Tıbbi açıdan baktığımız zaman hamile kalma olasılığının çok olduğu, kadın sağlığı açısında da en rahat ve hamilelik komplikasyonları açısından da az riskli olan dönemlerdir. Ancak uzmanlara göre buradaki önemli nokta yaş değil kişinin eriştiği olgunluktur. Bundan dolayı ideal anne olma yaşı kişiden kişiye ve karakterden karaktere değişir.

Doğurganlık En Fazla Hangi Yaşlarda Gerçekleşir?

Kadınlarda doğurganlık oranının en fazla olduğu yaşlar 20’li yaşlarda oluyor 32 yaşından sonra kadınlarda doğurganlık yavaş yavaş azalmaya başlar. 37 yaşında düşük yaşayan üreme organı, 40 yaşından sonra kaybediliyor. Erkeklerde ise doğurganlık oranı 50 yaşından sonra azalır. Bu yaşlardan sonra anne ve baba olmak istisnai bir durumdur. 

Sağlıklı bir hamilelik süreci ve doğum için ruhsal, bedensel ve hormonal dengeleri en verimli durumda olması gerekiyor. Bundan dolayı sağlıklı hamilelik dönemi için en alt yaş sınırı 18, en üst yaş sınırının da 35 olması normal sayılıyor.

Erken Yaşta Annelik

Anne Olmak İçin En Uygun Yaşlar Hangileridir?
Anne Olmak İçin En Uygun Yaşlar Hangileridir?

Genç yaşta çocuk sahibi olan kadınların belirli bir olgunlaşma dönemini tamamlamadıkları için yaşamla daha fazla mücadele etmeleri gerektiğini dezavantaj olarak sayabiliriz. Yaşanmışlıklar ve hayat tecrübeleri insanı olgunlaştıran en önemi şeylerdendir. Genç yaşta anne olmak bu süreçleri çocuk sahibi olduktan sonra geçirileceği anlamı taşıdığı için bazı durumlarda dezavantajlı durumlar yaratabiliyor.

Öte yandan erken yaşta çocuk sahibi olmanın avantajları da yok değildir. Enerji olarak daha yüksek olacağı için çocuğunun bütün ihtiyaçlarını yorulmadan kolaylıkla karşılayabilecektir. Kuşak olarak da çocuğu ile az yaş farkı bulunduğu için iki arkadaş gibi anlaşabilmeleri en güzel avantajlar arasında yer alıyor.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Anne Olmak İçin En Uygun Yaşlar Hangileridir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir