Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır? 
Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır? 

Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıklıkla mide bulantısı şeklinde kendini gösteren gebelik başlangıcı, ilk zamanlarda net bir şekilde anlaşılmaz. Gebelik kendini en erken 14. Günde belli eder. Kan testi ile kesinleşen durumla birlikte anne adayları için 9 aylık heyecan dolu serüven başlar. 

İlk 3 ayda artan iştahla birlikte mide bulantıları artış gösterebilir. Hamilelik döneminin ilk ayları aşerme olayının en yoğu hissedildiği dönemdir. Bu dönemde anne daha önce hiç yemediği bir şeyi hatta yemeyi sevmediği şeyleri bile aşerebilmektedir. Hormonlara bağlı gelişen bu durum her hamilelik döneminde yaşanan oldukça normal bir durumdur. Hamilelik sürecini tam hissetme dönemi 7. haftayla birlikte başlar ve bu dönemde aşerme olayı en üst seviyededir. 

Hamilelik sırasında annelerin tatlı ve ekşi arzularının yanı sıra acı arzuları da olabilir. Acı antioksidan özelliğinden dolayı hastalıklara karşı da koruyucu bir yapıya sahiptir. Özellikle soğuk kış ve geçiş mevsimlerinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Sindirim sisteminin yavaş çalışması ve kabızlık durumlarında rahatlatıcı etkisi vardır. Peki, hamilelikte acı yemek zararlı mıdır?

Tabii ki, herhangi bir yiyecek gibi, acının da avantajları ve dezavantajları vardır. Antioksidan yapısından dolayı iyileştirici bir yapıya ve sindirim özelliklerine sahip olmasına rağmen aşırı tüketimi de midede ciddi hasarlara neden olabilir. Bu nedenle hamilelikte acılı yemek doğru değildir. Hamilelikte midenizde yanma hissi hissediyorsanız ve acı yiyorsanız acı yiyeceklerin tüketimini azaltmalı ve gerektiğinde yemek yememelisiniz. Bu süreçte hazımsızlıktan kaynaklanan çok fazla rahatsızlık da meydana gelebilir. 

Anne adayları için hamilelik sürecinde acılı yemeklerden tamamen uzak durun demek doğru olmayacaktır. Aşerme gibi durumlarda ya da eskiden sıklıkla acı tüketiliyorsa sık sık canınız isteyecektir, işte bu gibi durumlarda dozunda ve sık olmamak kaydıyla acı tüketebilirsiniz. Acı tüketmenin bebeğe bir zararı olmasa da anne adayı için rahatsız edici olabilmektedir. 

Hamilelikte Acı Biber Aşermek 

Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır? 
Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır?

Hamilelikte en çok aşerilen yiyeceklerin tatlı ve ekşi olduğu bilinse de bazı anne adayları bu ikisini de aşermeyip acı biber, acı biber turşusu aşerebilmektedir. Bu dönemde kadınlar en uç yiyeceklere bile aşırı istek duyabiliyorlar, acı biber gibi. Bir tatlı aşermek kadar acı aşermek de hamile kadınlar için çok normal bir durumdur. 

Hamilelikte acıyı özlediğinizde ve kendinizi sınırlayarak tükettiğinizde sağlık sorunları yaşama riskiniz azalır. En güçlü arzu dönemi, hamileliğin 7. haftasından 12. haftasına kadardır. 4. aydan sonra istekler azaldı ya da tamamen kayboldu. İlk 4 ay beslenmenize dikkat etmelisiniz, her türlü fazlalığın zararlı olduğunu unutmayın, buna göre tüketirseniz zorlu süreci geride bırakırsınız.  

Acıyı yiyecekler tükettikten sonra bir bardak sıcak süt için veya bir yemek kaşığı bal tüketerek bağırsakları ve mideyi rahatlatın. Canınız acı bir şeyler istediğinde en azından bu şekilde önlem alabilirsiniz. 

Hamilelikte Acı Yemek Karın Ağrısı Yapar mı? 

Bazı insanlarda tüketildiğinde hiçbir olumsuz etkiye neden olmayan acı ürünler, bazı insanların gününü zehir edebilmekte ve yediğine pişman edecek kadar sıkıntılar çıkartmaktadır. Kapsaisin, kapsaisin etkisiyle ısı reseptörlerini uyaran biberin yapısında bulunur. Yemek yerken ağrı, sıcak basması ve ani terleme de bu maddenin etkisinden kaynaklanmaktadır. Herkesin bu zevklere karşı toleransı farklıdır. 

Karın ağrısının birçok nedeni olmasına rağmen mide ekşimesine bağlı olarak sindirim sistemini etkileyen hastalıklar en önemli nedenlerinden biridir. Hamilelik sırasında aşermelere bağlı yoğun acı yiyecekler tüketimi bir süre sonra midede hassasiyete neden olabilir ve mide duvarını delebilir. Bu durumda mide ekşimesi ve karın ağrısına neden olabilir. Ağrı karın merkezli olduğu için yemek yemenin neden olduğu karın ağrısı olarak yorumlanabilir. 

Hamilelikte Acı Yemek ve Cinsiyet İlişkisi 

Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır? 
Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır?

Hamile kadınların bu süreçte gösterdikleri semptomlara ya da aşerdikleri yiyeceklere dayanan pek çok cinsiyet tahmini yapılmaktadır. “Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı” gibi sözlerle hamile kadınların yedikleri ve aşerdikleri yiyeceklerden cinsiyet tahmini yapılmaktadır. Acı ile ilgili söylenen bir sözde “ye acıyı doğur hacıyı” şeklindedir. Fakat bunlar tamamen batıl inanışlardır ve bilimsel bir kanıtı yoktur. Hamilelik döneminde canı sık sık tatlı isteyen ve yiyen kadınlar kız çocuk ya da ekşi yiyen kadınlar erkek çocuk sahibi olabilmektedir. Bebeğinizin cinsiyeti sonuçları için bir doktordan randevu almalı ve ultrason görüntülerine bakmalısınız. 

Hamilelik döneminde anne adayları için güvenli olmayan bazı gıdalardan uzak durmak gerekir;  

  • Çiğ deniz mahsülleri (pişmemiş suşi veya istiridye gibi) 
  • Çiğ veya az pişmiş olan her türlü et, tavuk ürünü 
  • Pastöre edilmemiş süt (pastörize edilmemiş sütten yapılan peynir de tehlikelidir) 
  • Yumuşak peynir türleri 
  • Meksika peyniri 

Tüm bu ürünler olası bakteri kaynaklarına sahiplerdir ve bu yüzden de doğmamış çocuğunuz için büyük tehlike yaratabilirler. Bundan dolayı bu besinlerden aşerme durumlarında bile uzak durulmalıdır. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir