Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?
Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?

Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik döneminde anne adaylarının karşılaştığı rahatsızlıklardan bir tanesi de ağız kokusudur. Hamile değilken ağız kokusu yaşamayan anne adayları, hamilelik döneminde bu problem ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu problemi yaşayan anne adayları ağız kokusunun nasıl gideceğini merak ediyorlar. Bu yazımızı inceleyerek hamilelikte ağız kokusu neden olur ve nasıl gider öğrenebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?
Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?

Hamilelik döneminde yaşanan ağız kokusu problemi çoğunlukla diş etlerinde meydana gelen sorunlardan ötürü oluşur. Fakat ağzı kokusu sorununun altında bu duruma sebep olabilecek pek çok farklı diş rahatsızlığı da olabilir. Hamilelik döneminde vücut hormon ve denge bakımından birtakım değişikliklere uğrar. Bundan dolayı ağız ve dişlerde bazı değişimler olabilir. Hamilelikte ağız kokusu neden olur? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz;

Sindirim Sisteminin Yavaşlaması

Hamilelik döneminde sindirim sistemi eskisine nazaran daha yavaş çalışır. Bu durum da mide ekşimesine ve gaza neden olur. Ağız yolu ile çıkaracağınız gazda kısa süreli ağız kokusu yapabilir.

Uyandığınız Zamanlarda Ortaya Çıkan Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk zamanlarında meydana gelen bulantılar, kusma ile sonuçlanırsa ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Kusma esnasında ağza gelen sindirimi yapılmamış besinler ve mide asidi hamilelik döneminde ağız kokusu oluşmasına yol açar. Bulantı ve kusmadan sonra ağzınızı bol su ile çalkalarsanız eğer ağız kokusunun oluşmasını engelleyebilirsiniz. Kustuktan sonra ağzınızı, güçlü bir aşındırıcı olan mide asidi, diş minelerinize zarar verir. Kustuk hemen sonra kesinlikle dişlerinizi fırçalamamalısınız. Dişlerinizi fırçalarsanız mide asidi, diş minenizin zarar görmesine neden olur.

Yeteri Kadar Su Tüketmemek

Anne adayları hamilelik döneminde çoğunlukla daha az sıvı tüketiyorlar. Günlük olarak yeteri miktarda su tüketmezseniz eğer ağzı kuruluğu sorunu yaşayabilirsiniz. Buna ek olarak yeteri kadar su tüketmezseniz tükürükte üretmezsiniz. Bu iki durumda ağız kokusuna neden olabilir. Hamileyken sadece kendiniz için değil, bebeğiniz içinde su tüketmelisiniz. Bebeğiniz gelişimi için gerekli olan miktarda sıvı almaz ise gelişiminde sorunlar yaşanabilir. Günlük yaşantınızda gerekli miktarda su tükettiğiniz zaman tükürük üretiminiz normale döneceğinden dolayı ağız içinde oluşan bakterilerin önüne geçebilirsiniz ve ağız kokusu problemi yaşamazsınız.

Hormonal Değişiklikler

Hamilelik döneminde ortaya çıkan östrojen ve progesteron hormonları, dişlerde oluşan plakların çoğalmasına ve yerleşmesine yardımcı olur. Buna ek olarak hamilelikte aşermeler ve bunun sonucunda sürekli bir şeyler tüketmek de plak oluşumuna neden olur. Plaklar ağız içinde çoğaldıkça sülfür üretirler ve bu durum ağız kokusuna yol açar. Plak oluşumu engellenmez ise ve ilerleyen zamanlarda daha çok yayılırsa diş etlerinde farklı sorunlara da neden olabilir.

Hamilelikte Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?
Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?

Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımınıza çok daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Düzenli olarak ağız ve diş temizliğinizi yaparsanız eğer, ağzı kokusu sorununuzun önüne geçebilirsiniz. Ağız kokusunu gidermek için; limon ve tuzlu sudan karışım hazırlayın ve bu karışım ile gargara yapın. Ağzınızı bu su ile çalkalamanız ağız kokusu oluşumunu önleyebilir. Hamilelikte ağız kokusu yaşıyorsanız ve bu durum ağız ve diş sorunlarından kaynaklanmıyorsa bir doktora giderek muayene olabilirsiniz. Örnek olarak; böbrek hastalıkları, bademcik problemleri ve reflü ağız kokusuna neden olabilir. Bu gibi durumda alanında uzman olan bir doktora başvurmalısınız.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir