Hamilelikte Uçak Yolculuğu Sakıncalı mı?  
Hamilelikte Uçak Yolculuğu Sakıncalı mı?  

Hamilelikte Uçak Yolculuğu Sakıncalı mı?  

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Hamilelikte uçak yolculuğu sakıncalı mı?” sorusu seyahat planlaması yapmadan önce her anne adayının aklına takılan ve cevabı araştırılan sorulardan bir tanesidir. Özellikle gezi planınızı hamilelik döneminizi göz önüne alarak ve muhakkak doktorunuza danışarak planlamalısınız. Doktorunuz tarafından verilen ilaçları ve vitamin haplarını reçeteleri ile beraber yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Peki, hamilelik döneminde uçak yolculuğu yapacak anne adaylarının dikkat etmesi gereken konular nelerdir?  

Seyahat esnasında gerekli olan ve acil durumlarda yardım alabileceğiniz hastane, doktor ve ambulans gibi yerlerin koşullarını doktorunu ile beraber değerlendirerek adreslerini ve telefonlarını önceden öğrenmelisiniz. Kan grubunuz ve varsa özel durumunuzu, doktorunuzun adını ve telefon numarasını içeren bilgileri bir karta yazmalısınız ve cüzdanınızda ya da pasaportunuzun içinde bulundurmalısınız.  

Hamilelikte Uçak Yolculuğu  

Hamilelikte Uçak Yolculuğu Sakıncalı mı?  
Hamilelikte Uçak Yolculuğu Sakıncalı mı?

Hamilelikte uçak yolculuğu, genellikle güvenlidir. Yapılan son çalışmalar; seyahat amaçlı ve sık olmayacak şekilde yapılan uçak yolculuklarının anne adayında ve bebekte herhangi bir sağlık sorununa yol açmadığını gösteriyor. Genellikle hava yolu şirketleri 36 haftalık olan hamileliklerde uçuşa izin vermiyor. Bazı şirketler, uluslararası uçuşlara daha erken dönem hamileliklerde kısıtlama uygularken, bazı şirketler ise anne adayından hamilelik haftasının belgelendirmesini istiyor. Bundan dolayı seyahate çıkmadan önce kullanacağınız hava yolu şirketinin kurallarını öğrenmeniz gerekiyor.   

Türk Hava Yolları’nın resmi sitesindeki kurallar aşağıdaki gibidir;  

  • 7 ayı (28 hafta) doldurmamış olan hamile yolculardan rapor istenmemektedir.  
  • Tek bebeğe hamile olan anne adaylarının 28. haftadan 36. haftaya kadar doktorundan aldığı “Uçak ile seyahat etmesinde hiçbir sakınca yoktur.” açıklaması bulunan rapor ile birlikte seyahat etmesine izin verilir.  
  • Hamileliğin 36. haftasından sonra doktor raporu olsa dahi seyahate izin verilmez.  
  • İki ya da daha fazla bebeğe hamile olan yolcuların 28. haftadan 32. haftaya kadar doktorundan aldığı “Uçak ile seyahat etmesinde hiçbir sakınca yoktur.” ifadesi bulunan rapor ile beraber seyahat etmesine izin verilir.  
  • Hamileliğin 32. haftasından sonra doktor yolcunun doktor raporu bulunsa bile seyahat etmesine izin verilmez.
  • Doktorunuzun vermiş olduğu raporun tarihi yedi günü geçmiş olmamalıdır.  
  • Raporu hazırlayan doktorun, raporun üzerinde adının ve soyadının, diploma numarasının ve imzasının muhakkak olması gerekiyor.  

Hamileliği riskli olan kadınlarda ya da uçuşun hamilelikte risk oluşturabileceği durumlarda anne adayların uçak ile seyahat etmesi önerilmez. Düşük ve erken doğum riskleri buna örnek verilebilir. Uçuşun süreside göz önüne almalısınız ve hamilelikte oluşan acil durumların çoğunlukla birinci trimester ve üçüncü trimesterde yaşandığını unutmamalısınız.  

Kabin içi koşullar, gebelikte adaptasyon kapasitesiyle tolere edilebilir. Kabin basıncında değişim ve düşük nem gibi kabin içi koşullar hareketsizlikle birlikte ödem ve toplardamarlarda pıhtılaşmayı arttırması üzerinde çalışmalar son dönemlerde artmıştır. Bu ihtimal henüz kanıtlanmamış olsa da riski azaltacak önlemler almakta yarar vardır. Bu önlemler; destekleyici sıkı çorap giymek, bacaklarınızı oturduğunuz yerde belli aralıklar ile hareket ettirmek, rahat kıyafetler tercih etmek, sık sık kabin içinde dolaşarak hareketsiz kalmamak ve bol bol sıvı tüketmektir. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Uçak Yolculuğu Sakıncalı mı?  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir