Hamilelikte Müsli Yenir mi?
Hamilelikte Müsli Yenir mi?

Hamilelikte Müsli Yenir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne adayları için hamilelik sürecinde ne yenilip ne içileceği oldukça önem taşıyan konulardan biridir. Bebeklerinin gelişimini en iyi şekilde desteklemek isteyen anneler bu süreçte beslenme düzenlerini değiştirip daha sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Anne adayları bu süreçte pek çok besin için “gebelik döneminde tüketilir mi?” bilmecesine düşmektedir. Bu tarz soruların içinde hem sağlıklı olmasından dolayı hem de bu süreçte kilo almak istemeyen kadınlar için hamilelikte müsli yenir mi? Sorusu da yer almaktadır. Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte inceleyelim. 

Hamilelikte Müsli Tüketimi 

Müsli; fındık, badem ceviz gibi kuruyemiş, kuru meyve ve tahıllardan oluşur. Hamilelikte yulaf ezmesi yemek lif, protein, vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için çok faydalıdır. Özellikle kabızlığı gidermek açısından insanların ilk aklına gelen besinlerden biridir. Müsli dışkıyı yumuşatır ve bağırsaklardan geçişi kolaylaştırır.  

Hamilelik sırasında kabızlık gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız, rahatsızlığı gidermek için yulaf ezmesi gibi laksatifler kullanmanız gerekebilir. Kabızlığı önlemek için lif oranı yüksek besinler yemek ve bol su içmek gerekir. Ancak yulaf ezmesi yerken dehidrasyonu önlemek için bol su tüketmelisiniz. Vücuttaki mineral ve tuz dengesizliği hamilelik döneminde bebeklere ve annelere zarar verebileceğinden, yulaf ezmesi gibi lifli besinler tek seferde çok miktarda alınmamalı, yavaş yavaş beslenme düzenine dahil edilmelidir. 

Gebelik Döneminde Müslinin Faydaları 

Hamilelikte Müsli Yenir mi?
Hamilelikte Müsli Yenir mi?
  • Hamilelik sırasında tahıl yemek çok fazla kalori sağlayacaktır. Bu da gün içinde fazla yemek yemenizi engeller. Hamilelikte kilo alımını engellediği için kilo kontrolüne yardımcı olur. Ancak hamilelik öncesi kilonuz yüksekse ve bu besinin tüketimini kontrol edemiyorsanız aşırı kilo almanıza neden olabilir. 
  • Hamilelikte kahvaltıda müsli yemek vücut kitle indeksinin korunmasına yardımcı olur. 
  • Müsli, yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bir lif kaynağıdır. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.  
  • Vücudun şeker dengesinde yaşanan dalgalanmalar, müslinin içeriğindeki çözülebilir lif sayesinde dengelenir. 
  • Müslideki yulaf ve fındık fitokimyasallar içerir. Bu fitokimyasal meme, yumurtalık ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.  
  • Müsli, bakteriyel enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olur. Yulaf ezmesi yemek, mevsimsel alerjilerle zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. 
Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 2]

Hamilelikte Müsli Yenir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir