34 Haftalık Gebelik  
34 Haftalık Gebelik  

34 Haftalık Gebelik  

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

34 haftalık gebelik döneminde erken doğum riski olsa bile bebeğiniz hayatta kalabilecek kadar gelişmiştir. 34. gebelik haftası, anne adaylarının doğumla ilgili endişelerinin ve problemlerinin artmaya başladığı dönem olarak da bilinir. Hamileliğin bu döneminde yaşanılanlara gelin hep birlikte bakalım. 

Gebeliğin 34. Haftası 

Hamileliğin 34. Haftasında rahimdeki amniyotik sıvı hacmi en yüksek seviyeye ulaşır. Amniyotik sıvı, bebeklerin yaşayabileceği bir ortam yaratır. Sıvının toplam hacmi, bebeğin hareketine elverişli olan yaklaşık 800 ml’dir. Bebekler de bu sıvıyı yutarak yutma refleksini geliştirirler. Ortam sıvı olmasına rağmen bebekler yutma sırasında da nefes egzersizleri yapacaklardır.  

Amniyotik sıvı, bebeklerin kaslarını, kemiklerini, sindirim sistemini ve akciğerlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Amniyotik sıvıya ek olarak, bebeğin cildinin yüzeyinde vernix adı verilen macunumsu ve yapışkan bir madde vardır.  

Bu dönemde erken doğan bir bebek her ne kadar zamanında doğan bebeğe benziyor olsa da aslında hala tam olarak olgunlaşabilmiş değildir. Bu haftada doğan bebekler sarılık, beslenme problemi veya soluk alıp verme problemleri yaşayabilirler. Ancak doğru şekilde yapılan müdahale ile 34. haftada doğan bebeklerin hayatta kalma oranları %99’dan daha yüksek olduğu unutulmamalıdır. 

Hamileliğin 34. haftası, doğum yöntemi için seçimlerin yapılması gereken zamandır. Tabii ki her şeyin normal olduğunu varsayarsak doktorunuz doğum yönteminizi planlayacaktır. Ancak doğum sırasında planlandığı gibi gitmeyen durumlar için farklı tercihler seçmek, durum değiştiğinde farklı seçenekleriniz olduğu anlamına gelir. Bu size farklı bir rahatlık hissi verecektir. 

Gebeliğin 34. Haftasında Bebek 

34 Haftalık Gebelik  
34 Haftalık Gebelik

34 haftalık hamilelik, bebek gelişiminde büyük yollar alındığını gösterir. Bu hafta olan en ilginç olaylardan biri, bebeğinizin sizin yaşadığınız her şeyi hissetmesidir. Bu nedenle bebeğiniz yediğiniz yemeğin tadını, içtiğiniz içeceğin aromasını, dış ortamdan gelen sesi ve hatta duygu durumunuzu hissedecektir. Aslında, tüm bu etkileşimlere dayanarak bile, bir bebeğin 34 haftada yaptığı hareketlerin miktarı gün içinde değişebilir.  

34. gebelik haftasında fetüsün gelişiminin tamamlanmak üzere olduğu fakat akciğerlerin gelişimini tamamlamak için daha 3 haftaya ihtiyaç olduğu bir dönemdir. Bu süreçte bebeğin ciğerlerinde “surfaktan” adı verilen bir madde oluşmaya başlar. Surfaktan, alveollerdeki hava dışarı atıldıktan sonra akciğer duvarının yapışmasını önleyen ve prematüre bebeklerde solunum riskini azaltabilen bir maddedir.

34 haftayı geçen anne adayları da bebeğin boyunu ve kilosunu merak ediyor. Bebeğin kilosu bu haftada artmaya devam ediyor. 34 haftalık bebeklerin gelişimleri değerlendirildiğinde boylarının yaklaşık 45 cm ve ortalama ağırlığı 2146 gramdır. Elbette tüm bebekler bu değer aralıklarında kesinlikle olacaktır diye bir durum söz konusu olmadığı için bebeğinizin ölçüleri biraz farklı olabilir.

34. gebelik haftasında bebeğinizin deri altı yağ tabakası gelişmeye devam edecek ve daha dolgun bir görünüm alacaktır. Ayrıca tırnakları giderek daha uzamış ve vücut ısısını koruyan erniks kazeoza maddesi kalınlaşmıştır.

Gebeliğin 34. Haftasında Ultrason Görüntüsü 

34 Haftalık Gebelik  
34 Haftalık Gebelik

Gebelin34. Haftasında Anne

34 Haftalık Gebelik  
34 Haftalık Gebelik

34. gebelik haftasında annede giderek daha ciddi değişikliklerin olduğu bir döneme girilir. Bu hafta sonu hareketleriniz ciddi şekilde kısıtlanacağı için tıbbi çantanızı hazırlamanız tavsiye edilir. Çünkü büyüyen karnınız doğal olarak vücut hareketlerinizde zorluklara neden olacaktır. Özellikle bu dönemde uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle uyku pozisyonu olarak sol tarafa yatmak tercih edilmelidir.

Öte yandan vücudunuzda şişlik ve ödem olabilir. Bu tür problemlerin önüne geçmek ve kolay doğum için hafif egzersizler yapabilirsiniz. Doktorunuz aksini söylemediği sürece günde en az 30 dakika yürümek sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için çok faydalıdır. 

Gebeliğin 34. haftasında bebek hareketi azalır; bu, dar bir alana sahip olan ve günün çoğunu uyuyan bebeğiniz için tamamen normaldir. Bebek ayrıca hamileliğin 34. haftasında tersine dönebilir. Doğumdan önceki haftalarda bebeğiniz baş aşağı durabilir. Ancak bebeğiniz henüz ters dönmediyse endişelenmenize gerek yok. Çünkü bebeklerin %96’sı doğum pozisyonunu 38 haftada benimser.

34. gebelik haftasında sık sık sancı hissediyorsanız gerçek ve sahte doğum arasındaki farkı doktorunuza sormanın zamanı gelmiştir. Yalancı doğum ağrısı, ağrılı olmasına rağmen acıdan farklı olarak rahatsız edicidir. Bu kısa ve düzensiz kasılmaya “Brexton Hicks” kasılması denir. Alt karın veya beldeki bu tür ağrılar bazen çok şiddetli ağrılara neden olabilir. 34. gebelik haftasında kasıklarınızda ağrı varsa, bunun nedeni sahte kasılmalar olabilir. Gerçek doğum ağrısı, rahmin tepesinden tüm rahme yayılan ağrıdır. Bu düzenli ve sık ağrıyı yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

34 Haftalık Gebelik Hamileliğin Kaçıncı Ayı Olur? 

İçinde bulunulan hafta 7 ile çarpılarak gebelik gün sayısı hesaplanabilir. 34×7 işleminin sonucu 238 gündür yani bir ayın 30 gün olduğunu kabul ederseniz gebeliğiniz 7 ay 28 günün içindedir. Hamileliğin 34. haftasına ulaşmak çok önemlidir. Bazı kişilerin uzun süredir hamileymiş gibi hissetmeleri doğaldır. Ancak bu dönemde anne adaylarının unutmaması gereken en önemli şey doğuma 2 aydan az bir süre olduğudur. Ancak unutmayın ki bebeklerin bu konuda sabit bir takvimi yoktur. Hamilelik herkes için farklı bir süreçtir. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

34 Haftalık Gebelik  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir