Hamileyken Saç Kestirilir mi?
Hamileyken Saç Kestirilir mi?

Hamileyken Saç Kestirilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı inanışlara göre hamileyken saç kestirmek hoş karşılanmıyor. Bu işlemin günah olduğu düşünülüyor. Bu yüzden de hamileyken saç kestirilir mi? Sorusu pek çok kadın tarafından merak edilen konulardan biridir. Peki gerçekten hamileyken saç kestirmek günah mı? Hamileyken saç kestirmenin bilimsel açıdan bir zararı var mı? Bu soruların cevaplarını siz değerli okuyucularımız için hazırladık.

Hamileyken Saç Kestirmek 

Halk arasında yaygın olan bir inanışa göre anne adayının saçlarını kestirmesi bebeğinin yetersiz beslenmesine ya da ömrünün kısa olmasına sebebiyet verdiği düşünülmektedir. Fakat bu tamamen batıl bir inançtır. Hamileyken saç kestirmenin özellikle sağlık açısından bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bu konuda hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. Bu yüzden saçınızı rahatça kestirebilirsiniz. Bu durum özellikle yaz aylarında rahatlamanızı bile sağlayabilir. Kısa saçın bakımı daha kolay olacağı için hamilelik döneminde sizin için büyük rahatlıktık olacaktır.

HAMİLEYKEN SAÇ KESTİRMEK GÜNAH MI? 

Hamileyken Saç Kestirilir mi?
Hamileyken Saç Kestirilir mi?

Hamileyken saç kestirmenin günah olduğu yönünde batıl bir inanç bulunmaktadır. Hiçbir dini kaynakta anne adaylarının saç kestirme işlemini yapmasının günah olduğu belirtilmemektedir. Üstelik Kur’an’da böyle bir yasak bulunmamaktadır. Bir kadının hamileyken ya da hamile değilken saç kestirmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Üstelik dinimiz kişinin temiz, bakımlı ve düzgün görünmesini tavsiye etmektedir. Bundan dolayı da saç, sakal, bıyık bakımı bu kapsama girmektedir. Hz. Peygamber de saçı yıkama, koku sürme, tarama gibi konularda insanları teşvik etmekteydi.

Hamileyken Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

Hamilelikte 16. Haftadan itibaren bebeğinizin savunma mekanizması gelişmektedir. Bu süre zarfında doktorunuza danışıp amonyak içermeyen boyalar ile saçınızı boyamanızda sakınca yoktur.

%100 vegan ve doğal içeriklerle saçınızı boyamanız kimyasala maruz kalmamanız açısından faydalı olacaktır.

Saçlarınızı kestirmek için kuaföre gidiyorsanız sabah saatlerini tercih edebilirsiniz. Böylelikle kalabalık ile karşılaşmaz ve yapılan kimyasal işlemleri solumanıza gerek kalmaz.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamileyken Saç Kestirilir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir