20 Haftalık Gebelik
20 Haftalık Gebelik

20 Haftalık Gebelik

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

40 hafta süren gebelik serüvenin 20 haftalık gebelik döneminin içinde anne ve bebekte yaşanan değişimler ve gelişimler merak edilmektedir. Bu konuda sizlere ayrıntılı bilgiler verebilmek adına yazımızı itinayla bütün ayrıntılarıyla hazırladık.

Gebelikte 20. Hafta

40 hafta olarak hesaplanan gebelik süresinin yarısı olan 20. haftada bebeğin gelişimi hızlı bir şekilde devam eder. Anne karnında hayata tutunan bebek büyüdükçe anne adayının karnı da genişlemektedir. İştah artışı ile birlikte görülen kilo alımı bir süre sonra anne adayını zorlamaya başlayabilir. Kilo alımına dikkat etmezseniz, önümüzdeki birkaç hafta içinde hareketleriniz kısıtlanabilir.

Bebeğin cinsiyeti hamileliğin 20. haftasında doktor kontrolünde büyük bir ihtimalle doğru olarak bilinebilir. Bu haftaya kadar ultrason görüntüsünde kendini gizleyen bebeğin kız mı erkek mi olduğu bebek doğru pozisyondaysa artık belli olur. 20. hafta hamileliğin belki de en duygusal dönemidir.

Bu birkaç hafta içinde bebekle sık sık konuşun. Böylelikle annesinin sesi tanıyacaktır. Bebek bu dönemde dışarıdan gelen seslere tepki verebilir. Yüksek seslerden rahatsız olup korkabilir. Onunla konuşan annesinin sesini dinleyebilir ve sakinleşebilir.

20. haftada rahimdeki bebek hareketleri izlenebilir. İlk birkaç hafta bebeğin hareketleri net olarak algılanamaz, fakat bu haftadan sonra net bir şekilde harekeler takip edilebilir. Gebeliğin 20. haftası bebeğin kendini keşfettiği zamandır. Anne karnındaki sıvının içinde yaşayan bebek, ellerini ve kollarını idare edebildiğini fark eder ve oldukça hareketli bir döneme girer.

Bebeğin bağırsaklarında biriken mekonyum adı verilen siyah madde bu birkaç hafta içinde ortaya çıkar. Doğumla birlikte geçen mekonyum bebeğin ilk bezinde görülebilir.

Gebeliğin 20. Haftasında Bebek

20 Haftalık Gebelik
20 Haftalık Gebelik

20 haftalık hamilelikte bebeğin boyu yaklaşık 20 cm’dir. 20.haftada anne adayları bebeğin hareketlerini net bir şekilde hissedebilirler. Karın boşluğu uygunsa, bebek takla atabilir veya anneyi bacaklarıyla uyarabilir.

Gebeliğin 20. Haftasında bebeğin ağırlığı hakkında net bir yanıt vermek yanlış olsa da 300-400 gram arasında olduğu söylenebilir. Her bebeğin gelişimi ve normal değerleri farklı olduğu için diğer gebelik örnekleriyle karşılaştırmalar yapmak oldukça yanlıştır.

20 haftalık bir bebeğin görünümü yaklaşık bir muz büyüklüğündedir. Gebelik döneminin yarısı olan 20 haftalık gebelik döneminin sağlıklı bir şekilde geçmesi ve bebeğin gelişimin sağlıklı olması için stresten uzak durulmalıdır.

20 haftalık bir bebeğin kafası vücudundan daha büyüktür. Bu aşamada bebeğin vücut hareketi gözlemlenebilir, başı, elleri, ayakları, bacakları ve parmakları tam bir formdadır.

Bebeğin kalp atışı önceki haftalara göre daha hızlıdır. 20 haftalık bebeğin anne karnındaki beyin gelişimi de başlamış, göz kırpma refleksi de oluşmuştur.

Bebek kız ise bu hafta rahminde 7 milyondan fazla yumurta olacaktır. Erkek bebeklerde 20. haftadan itibaren var olan testisler uygun pozisyonlarına gelmeye başlar.

Gebeliğin 20. Haftasında Ultrason Görüntüsü

20 Haftalık Gebelik
20 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 20. Haftasında Anne

20 Haftalık Gebelik
20 Haftalık Gebelik

20 haftalık gebelikte, bir anne için en belirgin değişiklik, karnının giderek büyümesidir. Şimdi dışarıdan bakıldığında kişinin anne adayı olduğu anlaşılacaktır. Genetik yapı ve aşırı kilo gibi bazı durumlarda gebelik belirgin olmayabilir. Büyüyen bir göbek, annenin belinde ve sırtında ağrıya neden olabilir. Her hamile kadın aynı acıyı hissetmeyecektir. Vücuttaki vitamin eksikliğini tamamlamak için vitamin hapları, olası krampları önlemek için magnezyum takviyesi almak gerekir.

Annenin hamileliğinin 20. Haftasında yaşadığı değişikliklerinden biri de ciltte çatlakların başlamasıdır. Göğüs, karın, bel ve kalça bölgesini nemlendirmek ve masaj yapmak için çatlama önleyici krem kullanmak önemlidir.

Anne adayları sağlıklı beslenir, düzenli yürüyüş ve egzersiz yaparlarsa hamileliklerini normalden daha rahat geçirirler. İki can taşındığını düşünerek aşırı yemek yemek sağlıklı bir beslenme şekli değildir. Hamilelikte aşırı kilo alımı bebeğin ve annenin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamilelikte bağırsak sorunları yaşamamak için lifli gıdalar tüketmek uygundur. Mevsim meyveleri ve sebzeleri taze olarak düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Portakal suyu içmekle karşılaştırıldığında, bir portakalı bütün olarak yemek daha faydalıdır. Ayrıca 20 haftalık hamilelikten sonra bebeğin beyni gelişmeye başladığından dolayı omega 3 açısından zengin besinler olan; balık, ceviz, ıspanak, lahana ve badem gibi besinler sık sık tüketilmelidir.

  • Saçların, tırnakların ve vücut kıllarının büyümesi hızlanır.
  • Artan kan hacmi demir ihtiyacını artırır. Bu nedenle demir gereksinimi karşılanmadığında anemi oluşabilir.
  • Hormonal değişikliklerin etkisi altında unutkanlık ve dikkatsizlik oluşabilir.
  • Düşük tansiyon görebilirsiniz.
  • Artan iştah, mide ekşimesi, hazımsızlık, baş ağrısı ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz.
  • Ayaklarda ve ayak bileklerinde ödeme bağlı şişliklere olabilir.

20 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

20 haftalık hamilelik, hamileliğin 5. ayında olduğunuz anlamına gelir. Yani doğuma daha 4 ay var. Karnınız büyümeye ve günlük aktiviteleri zorlaştırmaya başlamadan önce, bu birkaç hafta içinde bebeğiniz için hazırlanmaya başlamanızı öneririz.

Bu keyifli dönemde, bebek odası hazırlama ve kıyafet satın alma gibi önümüzdeki haftalarda sizi tamamlamaya zorlayabilecek bazı görevleri ortadan kaldırmakta fayda var. Bu nedenle, son üç ayda rahatlamak için bu gibi şeylere daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Ancak bu tür aktiviteleri yaparken lütfen uzun süre ayakta durmamaya özen gösteriniz çünkü bu kasık ve bel ağrısına neden olabilir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

20 Haftalık Gebelik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir