16 Haftalık Gebelik  
16 Haftalık Gebelik  

16 Haftalık Gebelik  

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 16 haftalık gebelik sürecinde bedeninizde ve bebeğinizde oluşacak değişim ve gelişimleri merak ediyorsanız yazımız tam size göre. Yazımızda hamileliğin 16. Haftasında hem sizde hem de bebeğinizde olan değişimleri ve gelişimleri derinlemesine ele aldık. 

Gebeliğin 16. Haftası 

Bu hafta anneler ilk kez bebeklerinin hareketlerini hissedebilir, hamileliğin erken belirtileri kaybolmaya başlayabilir ve anneler daha hareketli bir döneme girebilir. 16 haftalık hamilelikte bebek çok fazla alana sahiptir ve serbestçe hareket edebilir. Anneler hareketlerin çoğunu hissedemez, ancak bebek takla atacak kadar büyümüş ve gelişmiştir. 

Gebeliğin 16-18. haftaları arasında yapılan üçlü test göz ardı edilmemelidir. Test, anneden alınan kan ve ultrason görüntüleri kullanılarak gerçekleştirilir ki bu çok kolaydır. Bebeklerde oluşabilecek gelişim bozuklukları hakkında bilgi verir. 

Gebeliğin 16. Haftasında Bebek 

16 Haftalık Gebelik  
16 Haftalık Gebelik

16 haftalık bir bebek 80-120 gram ağırlığındadır. İlerleyen haftalarda kilosu iki katına çıkacak ve büyüme hızı artacaktır. Bebeğiniz bu hafta bir avokado kadar büyük görünmektedir.  

16 haftalık bir bebek 11 ila 13 cm boyundadır. Bu hafta bebeğin boyu başın üst kısmına olan uzaklığına göre ölçülür ve her bebeğin gelişimi farklı olabilir. Bebeğin sağlık gelişimi doktor muayenesi sırasında kontrol edilmelidir. 

Bebeklerin ayak tırnakları gelişmeye başlar ve kulakları başın olması gereken noktasına gebeliğin 16. Haftasında sabitlenir. Bebeğin yüz hatları yavaş yavaş oluşmaya başlar, göz kapakları ve kaşları belirginleşir ancak bebeğin cildi hala şeffaftır. Kan damarları ve organları dışarıdan görülebilir.  

16 haftalık bir bebek idrar yapabilir ve bağırsaklarında mekonyum adı verilen ilk dışkı oluşmaya başlar. Mekonyum ölü hücreler, lanugo tüyler ve dökülen deriden oluşur. Bebek doğduktan 48 saat sonra vücuttan atılır, ancak bazı bebekler ilk dışkılarını anne rahminde de üretebilir ve bu da doğumu tehlikeye atabilir. 

Genel olarak bebeğin anne karnındaki gelişimi 16. Haftada şu şekildedir

 • El ve ayak tırnakları oluşmaya başlar 
 • Anne karnını okşadığında dokunma duyusu gelişmeye ve tepki vermeye başlar 
 • Bu haftada bebek anne karnında başını dikleştirebilir. 
 • Bacakları kollarından daha uzun ve vücuduna orantısız bir haldedir 
 • Refleks yetenekleri gelişmiştir, göbek bağını bilinçli olarak tutabilir 
 • Dudaklarını hareket ettirebilir, ağzını açabilir 
 • Gözleri kapalı ama sağa sola hareket edebiliyor 
 • Sinir sistemi ve beyin hücreleri gelişmeye devam ediyor 
 • Plasenta ve bebeğin boyutları eşit olmak üzere 
 • Kemiklerde kalsiyum depolanmaya başlar 
 • 16 haftalık gebelik sürecinde bebekler istemsizce hareketler yapabilir ve yüz kasları gelişmeye başlar 
 • Bu hafta kalp her gün 20-25 litre kan pompalayabilir ve bu miktar bebek geliştikçe artar. 

Gebeliğin 16. Haftasında Anne 

16 Haftalık Gebelik  
16 Haftalık Gebelik

16 haftalık hamilelikte annenin karnı iyice belirginleşmeye başlar. Karın büyümesi annenin kilosu, genetik faktörler ve cilt gerginliği ile ilişkilidir. Zayıf bir annenin karnı daha belirgin olabilir. Rahim bu hafta yaklaşık 250 gram ağırlığındadır. Rahim büyüdükçe annenin karnı da büyüyecektir.  

16 haftalık hamile olan anne adayları en rahat uyku pozisyonlarını ve yatış pozisyonlarını bilmek isteyebilirler. Hamilelik ilerledikçe, bebeğin daha fazla kan, besin ve oksijene ihtiyacı vardır. Anne sol tarafa yattığında bu akış hızlanır, bu da anne ve bebek için daha sağlıklıdır. Hamilelikte yüz üstü yatmanız kesinlikle tavsiye edilmez, rahmin baskısından dolayı sırt üstü yatarken nefes darlığı hissedebilirsiniz. 

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde anne, belirli yiyecekler için istek ve bazı yiyeceklerden tiksinti duyma gibi bazı semptomlar yaşayabilir. Aşerme ve iğrenme doğal süreçlerdir, ancak anneler çeşitli bir diyete dikkat etmelidir. Hamilelikte tek tip beslenmek anne ve bebeklerin gelişimini olumsuz etkileyebilir.  

Anneler toprak, deterjan, kil, sıva veya boya gibi maddelerini belirli yiyecekleri aşerme dışında aşerebilmektedirler. Bu duruma hamilelik sırasında pika sendromu denir ve genellikle mineral ve demir eksikliğinden kaynaklanır. Doktor onayı ile takviyeler kullanılmalıdır. 

Anne adayının 16 haftalık gebelikte yaşadığı değişimler 

 • Hamilelikte kan hacmi yaklaşık %50 artar, bu artış hamileliğin 16. haftasında hızlanır, bu nedenle diş etlerinde ve burunda kanama ve tıkanıklık oluşabilir. 
 • Artan oksijen talebini karşılamak için annenin vücudunda bazı değişiklikler olabilir, bu nedenle nefes darlığı olabilir. 
 • Bu haftada dalgınlık, unutkanlık gibi sorunlar yaşanabilir. 
 • 16 haftalık hamilelikte annelerde en sık görülen değişikliklerden biri, akıntıdır. Kokusuz ve beyaz olduğu sürece vajinal akıntı görünmesinde bir sıkıntı yoktur. 
 • Bulantı ve baş dönmesi şikayetleri büyük ölçüde azalacaktır 
 • Ani duygusal iniş çıkışlar yaşanabilir 
 • Karında doğumdan sonra geçecek olan dikey siyah bir çizgi görünebilir, ancak bazı hamile kadınlarda bu çizgi olmayabilir.  
 • Bu hafta iştah artışı yaşanabilir, bu yüzden bu dönemde hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. 
 • Gebeliğin 16. haftasında karın, sırt ve bel ağrısı oluşabilir. Bunun nedeni kasların ve bağ dokusunun gergin olmasıdır ancak şiddetli ağrı ve kanama yaşarsanız doktorunuza danışmalısınız. 

16 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur 

Gebeliğin 16. haftasında kaç ay olacağını hesaplarken her dört haftanın 1 ay hesaplanması yanış olacaktır. Gebeliğin 16. haftası 3 ay 22 gündür. Bu hafta sonu itibariyle hamileler dördüncü gebelik ayına girmiş olacaklardır. 

Gebeliğin 16. haftasında Ultrason Görüntüsü

16 Haftalık Gebelik  
16 Haftalık Gebelik

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

16 Haftalık Gebelik  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir