Gebelikte Kese Var Ama Bebek Yok Ne Anlama Gelir?
Gebelikte Kese Var Ama Bebek Yok Ne Anlama Gelir?

Gebelikte Kese Var Ama Bebek Yok Ne Anlama Gelir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelikte kese var ama bebek yok tanısına boş gebelik denir. Boş gebelik, döllenmiş bir yumurta rahim içine yerleşir fakat embriyo haline dönmediğinde gözlemlenir. Bu durum anembriyonik gebelik olarak da isimlendirilir. Erken gebelik başarısızlığının veya düşük yaşanmasının önde gelen nedenlerinden biri boş gebeliktir. Çoğu zaman kadının hamile olduğunu bilmediği çok erken bir zamanda gerçekleşir. 

Kesenin olup bebeğin olmaması durumunun tanısı ultrason muayenesinde yalnızca kesenin görülüp bebeğin görülmemesi durumunda koyulur. Regl kanamasına göre hesaplanan hamilelik sürecinde yanlış hesaplamalar sonucunda da yalnızca kese görülebilir. 6. haftanın içinde embriyonun ultrason görüntülerinde görülmesi gerekir fakat bu yanlış hesaplamalar sonucunda görüntülenme gerçekleşmez. Bu gibi durumlarda uzmanlar geç döllenme olabileceğini düşünerek 1-2 hafta daha bekleyerek boş gebelik tanısını koymaktadırlar. Boş gebelik tanısı koyulan kadınların boş kesenin alınması için kürtaj olması gerekir.  

Boş Gebelik Belirtileri 

"<yoastmark

  • Boş gebelik ile normal hamilelik arasında hiçbir fark bulunmaz. Bundan dolayı da kadınlarda mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk gibi genel hamilelik belirtileri gözlemlenir. 
  • Kahverengine yakın akıntılar 
  • Kasık ağrısı 
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Koku hassasiyeti
  • Bel ağrısı

Gebelikte Kese Var Ama Bebek Yok Neden Olur? 

"<yoastmark

  • Kötü kaliteli sperm ya da yumurta 
  • Anormal hücre bölünmesi 
  • Gen taşıyan kromozomlarla ilgili sorunlar yüzünde 

Boş Gebelik Tedavisi 

"<yoastmark

Uzman doktor tarafından koyulan teşhisin ardından vakit kaybedilmeden kürtaj yapılması gerekmektedir. Bazı kadınlar ise kürtaj olmak yerine döngünün doğal olarak tamamlanmasını da bekleyebilmektedir. Bazı kadınlar düşük işleminin hemen olması için düşük tetikleyici ilaçlar kullanabilir. 

Boş Gebelikten Sonra  

Boş gebelik tedavisinden sonra kadınların yumurtlama düzenleri birkaç hafta içerisinde tekrardan normal haline dönemektedir. Kürtaj olan kadınlar işlemden sonra ortalama dört hafta sonra tekrardan adet görmeye başlamaktadır. Kadınların bu operasyondan sonra hamile kalmalarında hiçbir sakınca yoktur sağlıklı olarak tekrar gebe kalabilirler. Boş gebelik doğurganlığı etkilemez. 

Tedavi sonrasında yenilenen boş gebelikler gözlemlerseniz altta yatan sebeplerin belirlenmesi adına doktorunuzdan yardım istemelisiniz. 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Gebelikte Kese Var Ama Bebek Yok Ne Anlama Gelir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir