Hamilelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?
Hamilelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte basur, anüste damarların şişmesinin sonucunda oluşur. Hamilelikte oldukça yaygın görülen rahatsızlıktan bir tanesidir. Çoğunlukla basur, büyüyen rahmin pelvis duvarına baskı yapması ile hamileliğin 6. ayından sonra rahatsızlık verir. Hamilelik dönemi ilerledikçe şikayetler artabilir. Bu yazımızda hamilelikte basur nasıl tedavi edilir? soruna cevap vermeye çalıştık.

Büyük abdestinizi yaparken anüsten kan gelmesi, kütlenin anüsten dışarı çıkması ve bu bölgede ağrı olması hamilelikte basur belirtilerindendir. Hamilelik dönemini zorlaştıran problemlerden bir olan basur, doğru bir tedavi yöntemi ve düzenli yaşam tarzı ile kontrol altına alınabilir. Hamilelikte basur nasıl tedavi edilir? sorusuna yanıt arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Basur Nedenleri

Hamilelik döneminde yaşanan kabızlık, basura neden olabilir. Hamilelik döneminde yaşanan kabızlığın nedeni şöyledir;

 • Demir ve kalsiyum takviyesi
 • Hamilelik döneminde artan progesteron hormonu sebebi ile dışkının bağırsaklarda daha uzun süre kalması
 • Fiziksel olarak az aktif olmak
 • Bağırsakların hareketlerini arttıran motilin hormonunun, hamilelik döneminde azalması

Hamilelik döneminde rahmin genişlemesi de bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabiliyor. Dışkı kuruyup vücuttan atılması zorlaşıyor ve bunun neticesinde kabız olduğunuzda bağırsak hareketi sağlamak için kaslarınızı zorlayabilirsiniz. Bunun yanında dışkının atılması için tuvalette fazla oturmak da basur riskini arttırır. Az miktarda lif içeren gıdalar tüketmek de basura sebebiyet verir.

Hamilelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?q
Hamilelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte Basurdan Korunma Yolları

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı kısıtlı olduğundan dolayı mecbur kalmadıkça cerrahi veya girişimsel tedavilerin doğum sonrasına ertelenmesi, hamilelikte oluşan basurun kalıcı tedavisini zorlaştırır. Çoğunlukla şikayetleri yatıştırıcı tedaviler uygulanır. Aşağıdaki tavsiyeler hamilelik döneminde basur oluşumunun önlenmesine yardım eder;

 • Kabız kalmamak için içerisinde bol lif içeren gıdalar tüketmek
 • Bol bol sıvı tüketmek
 • Pelvik taban kaslarını güçlendiren hareketler yapmak
 • Tuvalette uzun süre oturmamak
 • Çok ıkınmamak
 • Hamileliğin son aylarında sırt üstü yatmamak 
 • Tuvalet ihtiyacı hissedildiği zaman ertelememek
 • Uzun süre ayakta kalmamak
 • Düzenli egzersiz yapmak

Basur İçin Doktor Nasıl Bir Tedavi Uygular?

Basur tedavisi, şikayetleri azaltmayı ve bu şikayetlerin yeniden ortaya çıkmasını engellemeyi amaçlar. Evde uyguladığınız tedaviler basuru iyileştirmiyor ise doktorunuzun dışkı yumuşatıcı ilaçlar tavsiye edebilir. Hamilelik döneminde, ilaç kullanmaya başlamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Alacağınız ilaçların yan etkisi hakkında doktorunuza danışmalısınız. Zira bazı ilaçlar yan etki olarak dışkının su miktarının azalmasına neden olur. Bu tarzda ilaçlar kullanıyorsanız, susuzluk ve elektrolit seviyesini düzenlemek için her zaman içtiğinizden daha fazla su içmelisiniz. Basur ameliyatla da tedavi edilebilir. Lakin doktorlar çoğunlukla hamilelik döneminde ameliyat yapmamayı tercih ederler. Basurun belirtileri ve şikayetler genellikle doğum gerçekleştikten sonra hafifler ya da ortadan kaybolur.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Basur Nasıl Tedavi Edilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir