Düşükten sonra ne zaman hamile kalınabilir
Düşükten sonra ne zaman hamile kalınabilir

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düşük, anne adaylarının en büyük korkularından biridir. Bu nedenle kadınların hamilelik sırasında kendilerine çok dikkat etmeleri gerekir. Hamilelik sürecinde ne kadar dikkat edilirse edilsin bazı durumlar da düşüğe neden olabilir. Düşüğe neden olan faktörler her anne adayına göre değişir. Herhangi bir sebepten ötürü düşük yapan kadınlar; düşükten sonra ne zaman hamile kalınabilir? Sorusunun cevabını merak etmektedir.

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir? Düşük Yaptıktan Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Düşükten sonra anne adayının çocuk doğurma işlevi önceki durumuna döner. Böylelikle vücut kendini yeni bir hamileliğe hazırlayacaktır. Bundan dolayı da düşük yapmış anne adayları hemen hamile kalabilirler. Fakat bu süreç yine de kadının vücut yapısıyla da ilgilidir. Bundan dolayı bazı kadınlar düşükten hemen sonra hamile kalabilirken bazı kadınların düşük sürecini atlatması uzun sürebilir.

Düşük yaptıktan hemen sonra hamile kalan anne adayları daha dikkatli olmalıdır. Belli bir süre geçmediği için anne adayının kendisi tam olarak iyileşemeyebilir. Bu bağlamda, düşük yaptıktan hemen sonra hamile kalan anne adayları aşağıdaki durumları kesinlikle dikkate almalıdır:

  • Hamilelik sürecinde mutlaka bir doktor kontrolünde olunmalıdır.
  • Sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durulmalıdır.
  • Yemek yeme ve uyku düzenine çok dikkat edilmelidir.

Bu noktalara dikkat ederek düşük sonrası yaşadığınız hamileliğiniz daha sorunsuz geçecektir.

Düşük Yaptıktan Sonra Hamilelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlk düşük: Dünya Sağlık Örgütü, düşükten sonra en az altı hafta beklemenizi önerir. Ancak araştırmalara göre bu sürecin hamilelik konusunda olumlu ya da olumsuz bir etkisi yok.

İki veya daha fazla düşük: İki veya daha fazla düşük yapmışsanız, sağlık uzmanınızla konuşun. Doktorunuz, tekrar gebe kalmaya çalışmadan önce düşüğe sebebiyet veren altta yatan nedenleri anlamanıza ve olası tedavileri uygulamanıza yardımcı olacaktır.

Molar gebelik (üzüm gebeliği): Molar gebelik (rahim içinde kanserli olmayan bir tümörün gelişimi), gebelik durumu ile birlikte, rahimde anormal derecede yoğun kistlerin oluşmasıyla gelişir. Molar gebelik yaşadıysanız, sağlık uzmanınız yeniden hamile kalmanız için altı ila bir yıl beklemenizi önerecektir. Böylelikle sorunsuz bir gebelik süreci mümkün olacaktır.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir