30 Haftalık Gebelik  
30 Haftalık Gebelik  

30 Haftalık Gebelik  

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamileliğin 30. Haftasında hamilelik süresinin sadece dörtte biri kaldı ve artık doğum için geri sayım başladı. Anne gün geçtikçe ağırlaşırken bebek dış dünyaya hazırlanmaya devam eder. Hamilelik ortalama 40 hafta sürse de sezaryen gerekliliği ve erken doğum ihtimali düşünüldüğünde doğumun aslında beklenenden daha yakın olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle acil durumlar için küçük bir sağlık çantası hazırlamanızı öneririz ve bu tür işler daha zorlayıcı olacağı için gebeliğin son haftalarına bırakılmaması faydalı olacaktır. 30 haftalık gebelik ile birlikte anne ve bebekte görülen değişimler ve gelişimler yazımızda yer alıyor. 

Gebeliğin 30. Haftası 

Hamileliğin 30. haftası, bebeğinizin gelişimi sırasında çok önemli ve kritik bir konuma sahiptir. Bu son derece hassas dönemde bebeklerin ve annelerin yaşadığı birçok farklılığı görebilir, bebeğin büyümesine somut olarak şahit olabilirsiniz. Bu büyük değişimin farkında olarak hamilelik dönemini geçirirken bebeğinizi ve sağlığınızı korumak dikkat etmeniz önemli konulardan biridir.  

Hamileliğin 30. haftasında anne adayları bebeğin gelişimine çok dikkat etmeli ve bilinçli olarak önleyici tedbirler almalıdır. Bebeğinizin vücudu ve organlarının çoğu neredeyse tamamen gelişmiş olduğundan ve doğumla birlikte kavuşacağı fonksiyonlara doğru ilerlerken anneler birçok konuda dikkatli olmalıdır. 

Gebeliğin 30. Haftasında Bebek 

30 Haftalık Gebelik  
30 Haftalık Gebelik

30 haftalık bebek, boy ve kilosu temelde gelişmiş ve doğumdaki boyuna çok yakın olan bir bebeği ifade eder. Kilo açısından tam gelişmemiş olsa da bu dönem bebeğinizin uzama ve büyüme açısından son durumuna en yakın olduğu dönem olduğu için önem kazanmaktadır. 30. haftada bebeğin ortalama ağırlığı 1400 grama, boyu ise yaklaşık 40-41 cm’ye ulaşacaktır. Bu haftada bebeğin boy ve kilosunun hızla büyümeye devam ettiği, iç organların da aynı oranda büyümeye devam ettiği görülebilir. İnsan vücudunun en önemli organlarının hamileliğin 30. haftasında önemli bir gelişime göstermesi de bu hatayı ayrı olarak önemli kılmaktadır. 

Bebeğin beyni, 30. haftada tüm hızıyla kıvrımlı bir şekil oluşturmaya devam ederek normal beyin görüntüsünü almak için gelişmeye devam eder. Sadece şeklinin değil aynı zamanda beyin fonksiyonunun da sürekli gelişimi ile bebeğinizin birçok yeni vücut ve organ fonksiyonuna sahip olduğu görülmektedir. Bebeğin özellikle vücut ısısı kontrol altına alınmaya başladığından dolayı en büyük gelişimi vücuttaki kılların dökülmesidir. Beyin gelişimi devam ettikçe, başın yapısı buna uyum sağlamak için genişlemeye devam edecektir. Bu dönemde bir diğer fiziksel gelişme de bebeğin el ve ayak tırnaklarının uzamaya başlamasıdır. 

30 haftalık bir bebek, fiziksel ve beyin fonksiyonları bakımından yenidoğana evrilmiş ve artık daha düzenli bir gelişim süreci ve yaşam döngüsü içine girmiştir. Bu dönemde bebeğin nefes egzersizleri ve uyku süresi gibi tekrarlayan davranışları düzenlenmeye başlamıştır. Bebeğiniz her gün belirli bir saatte yatabilir ve bu süre düzenli olarak devam ettirilebilir. Ayrıca nefes egzersizleri ve hareketleri ritmik, düzenli ve belirgindir. Vücut kaslarının vücut ağırlığına oranı arttıkça bebeğinizin hareketleri çok güçlü olacak ve size kendini zaman zaman daha sert bir şekilde hatırlatacaktır. Annenin gece uykusu sırasında yapılan güç gerektiren hareketler anneyi uykudan uyandırabilir. 

Bazı durumlarda bebeğin hıçkırıkları karında ritmik seğirmeler şeklinde hissedilebilir. Bunun nedeni bebeğin diyaframının doğumdan sonra başlayan nefes almaya hazırlanmasıdır. Bu doğal bir durum olmasına rağmen bu hareketi sık sık hissediyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. 

30 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü 

30 Haftalık Gebelik  
30 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 30. Haftasında Anne 

30 Haftalık Gebelik  
30 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 30. haftasında annedeki değişiklikler bebeğin yaşadığı değişikliklerle doğru orantılıdır. Bebeğiniz kilo aldıkça üzerinizdeki yük de artacaktır. Bu dönemde bacaklarda, başta ve midede ağrı ve kramplar daha sık olur ve bu zaman zaman can sıkıcı hale gelebilir. Bu dönemde mide ekşimesi ve hemoroid gibi rahatsızlıklar yaşamanızda oldukça normaldir. Ayrıca psikolojik olarak yaşayabileceğiniz değişimler, ruh sağlığınızı korumak için bazı önlemler almanız gerektiğini size hatırlatabilir. 

Bu dönemde unutkanlık veya dalgınlık gibi yaygın hamilelik sorunlarının yanı sıra doğum kaygısı artabilir ve kâbus görme sıklığı artabilir. Psikolojik sebeplerden ve fiziksel ağrılardan dolayı uykusuzluğun yaygın olduğu bir döneme girebilirsiniz. Bu nedenle ağrınızı azaltacak ve dinlendirecek egzersizler yaparak, daha sağlıklı beslenerek, sevdiğiniz aktivitelere yer vererek hem fiziksel sağlığınızı hem de ruhsal sağlığınızı koruyarak kendinizi, bebeğinizi ve psikolojinizi korumaya yardımcı olabilirsiniz. 

Bu hafta anne sık sık karın ağrısı ve sancı hissedebilir. Bu ağrılar ve sancılar uzun süre geçmezse evde herhangi bir ilaç alınmadan sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ayrıca ağrı geçirici bitkisel kürlerde bir uzmana danışılmadan tüketilmemelidir. Bunun yerine hafif esneme hareketleri ve yavaş tempoda bir yürüyüş yapmak ağrınızın azalmasında size yardımcı olacaktır. 

30 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır? 

Hamilelik dönemini hafta hafta takip eden anne adaylarına kaçlık aylık hamile olduğu sorulduğu zaman kafa karışıklığı yaşanabilmektedir. 30 haftalık hamileliğin kaç aylık olduğunu öğrenmek isteyen bir anne adayı için şimdiden 7 aylık hamile olduğunu söyleyebiliriz. Bundan da hamileliğin büyük bir bölümünün artık geride kaldığı anlaşılmaktadır. 7. ayın hemen hemen ortasına gelen bu dönemde annenin karnı uzaktan görülebilecek boyuta ulaşmış, bu nedenle anne kendini çok yorgun hissetmeye başlamıştır. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

30 Haftalık Gebelik  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir