Hamilelik Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın 6 Yolu
Hamilelik Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın 6 Yolu

Hamilelik Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın 6 Yolu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok anne adayının kabusu olabilen hamilelik yorgunluğu ile başa çıkmanın 6 yolu özellikle son aylarda işinizi kolaylaştıracak.

Hamilelik yorgunluğu ile başa çıkmanın 6 yolu birçok kişi için kabusa dönebilen bu aylarda kurtarıcınız olabilir. Bu tür yorgunluklar genel olarak hamileliğin ilk aylarında görülmekle birlikte son aylarda da görülmektedir. İlk gebelik belirtileri olan halsizlik ve yorgunluk birçok sebepten dolayı artış gösterebilir. Bunları tek tek ele alarak size faydalı olabilecek tavsiyelerden bahsedeceğiz.

Hamilelik Yorgunluğu İle Nasıl Başa Çıkılabilir?

Hamilelik Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın 6 Yolu
Hamilelik Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın 6 Yolu

Her anne adayında farklı şekilde  belirtiler söz konusu olsa da genelde yorgunluk gibi durumların sık rastlanan şikayetlerden olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzdeni, hamilelik yorgunluğuyla başa çıkmak için mutlaka yaşam alışkanlıklarınızda değişim yapmanız gerekecektir.

Karbonhidrat Alımını Sınırlayın

Hamilelikte mutlaka karbonhidrat alımını sınırlandırın. Çünkü ekmek, unlu mamuller ve hamur işleri ciddi ölçüde uykunuzu getirir ve kendinizi dinç hissetmenizi önler. Bu yüzden mutlaka sebze ve meyvelere ağırlık vermeye başlayın. Hamilelikte uyku en sık görülen gebelik belirtilerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Fırsat buldukça uyuyun, çünkü uykusuz geceler geçirebilirsiniz. Göbeğiniz büyüdükçe uyumakta ya da dinlenmekte zorlanabilirsiniz.

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yaparak hamilelik yorgunluğu bir nebze olsun giderilebilir. Daha dinç ve sağlıklı hissetmek istediğinizde egzersizleri, en azından günlük 1 saatlik yürüyüşlerle başlatabilirsiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmak istediğinizde hafif egzersizlerle ilerleyebilirsiniz. Ancak spora alışkınsanız daha yoğun bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz. Hamilelikte pilates son yıllarda çok büyük önem kazandı. Doktorunuzla görüşerek bu tür hafif sporlar yapabilirsiniz. Ayrıca bu tür egzersizler, kolay doğum yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Bol Sıvı Alın

Günde en az 2 litre su tüketin. Bununla birlikte düzenli ve dengeli bir sıvı alımı gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Taze sebze ve meyve suları tüketerek daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Gebelikte yorgunluk özellikle kiloya hazır olmayan hamileler ve yaz hamilelerinde sıkça görülür. Havanın da sıcak olması nedeniyle yorgunluk daha sık görülebilir. Düzenli olarak su içmenin yanı sıra, salata gibi lif içeren gıdaları da tüketmeniz son derece önemlidir.

Dinlenin

Gün içinde bir iki saat erken yatmaya ya da şekerleme yapmaya odaklanın. Bu kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Uykuya olan ihtiyacınızı karşılamanız son derece önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak beslenme alışkanlıklarınızı oluşturmanız gerekecektir. Dinlenme konusunda kendinize küçük kaçamaklar yaratarak tadını çıkarabilirsiniz. Gün içinde küçük zamanlar ayırarak süreci planlayabilirsiniz. Uyku alışkanlıklarınız düzenli olsa bile ilerleyen zamanda uyumakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda kontrollerinizi aksatmadan dinlenebilirsiniz.

Sabırlı Olun

Bebek beklemek sabır gerektirir. Bu yüzden siz de sabırlı olmaya özen gösterin. Özellikle beslenme konusunda kendinizi kontrol altına alın ve ilk 3 aylık süreyi atlattıktan sonra daha iyi hissedeceğinize inanın. Genelde son aylarda yorgunluk ağırlıktan kaynaklı görülebilse de doğumdan sonra düzelecektir. Özellikle doğumdan sonra düzelen bu durum, birçok kişi için güzel günlerden önceki son çiledir. Bebeğinizi gördükten sonra tüm bu sıkıntılı günler hafızanızdan silinecektir. O yüzden rahat olun ve tadını çıkarın. Çünkü bebeğinize kavuşmanıza çok az zaman kaldı.

Tadını Çıkarın!

Düzenli olarak yürüyüş ve beslenme yapmanız halinde sorunsuz bir şekilde hamilelik sürecini  tamamlayabilirsiniz. Özellikle beslenme alışkanlıklarınızı en iyi şekilde değerlendirmek istediğinizde mümkün olduğunca az kilo alarak süreci tamamlayabilirsiniz. Hamilelikle kilo problemi ve yorgunluk doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple sağlıklı yiyecekleri tercih ederek daha hafif bir beslenme şeklini tercih edebilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelik Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın 6 Yolu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir