Hamilelikte Baş Ağrısı
Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı Sebepleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte baş ağrısı, son derece sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Yine de hamilelik döneminde ya da doğumun hemen sonrasında oluşabilecek baş ağrılarına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Birçok farklı uzmana kadar baş ağrılarının sıklığı ve şiddeti farklı olumsuz sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Baş ağrısının yaşanması özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen problemler arasında yer almaktadır.

Birçok kadın için hayatındaki en özel ve en güzel dönemlerden bir tanesi olan hamilelik,  yaşanabilecek baş ağrıları sebebi ile kabusa dönüşebilmektedir. Özellikle gebelik süresinin ilk üç ayı süresince artış gösteren baş ağrılarının hafifletilmesi için bazı önemler alınması gerekebilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan baş ağrılarına birçok farklı uzman tarafından dikkat çekilmektedir. Bu noktada ağrıların giderilebilmesi için mutlaka doğru yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Peki, hamilelikte baş ağrısı neden kaynaklanmaktadır?

Hamilelikte Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte meydana gelen baş ağrılarının sebepleri arasında öncelikli olarak kaygılar yer almaktadır. Gebeliğin getirmiş olduğu kaygılar baş ağrılarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Eğer anne adayının hamilelik öncesinde migreni bulunmaktaysa, hamilelik döneminde atakların görülme sıklığı artabilmektedir. Bu durumun haricinde daha önceden migren problemi bulunmayan kadınlarda da özellikle gebelik dönemlerinin ilk üç yarında baş ağrıları normalden daha sık bir şekilde görülebilmektedir.

Tüm gebelik dönemlerinde en sık görünen baş ağrısı, gerilim tipi baş ağrılarıdır. Yaşanan bu ağrılar genellikle gebeliğin getirdiği stres, kaygı ve hormonsal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte hamileliğin getirdiği yorgunlukta birçok durumda baş ağrısına sebebiyet verebilmektedir. Kilo alımı ile birlikte duruş bozukluklarının ortaya çıkması gibi problemler ve uyku düzensizlikleri baş ağrılarını arttırmaktadır.

Hamilelikte baş ağrısı yaşandığında ilk 3 ay boyunca herhangi bir ağrı kesici kullanılmamalıdır. Bazı özel durumlarda ya da çok ciddi şekilde mecbur kalınmadığı sürece ağrı kesici kullanımı uzmanlar tarafından önerilmemektedir. İlk 3 ay boyunca ağrı kesici birbirinden farklı sakıncaları sebebi ile uzak durulması bir maddedir. Gebelikte ilaç kullanımı gelişim açısından riski bir durumdur. Doğrum sırasında kanama süresi ve miktarını arttırmaya neden olan karaciğer enzimlerinin tetiklenmesine ve yükselmesinde de ilaçlar sebebiyet verebilmektedir. Yaşanan ağrıların mutlaka doğal yöntemler ile geçirilmesi gerekmektedir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Baş Ağrısı Sebepleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir