gebelik nedir ve nasıl takip edilir
gebelik nedir ve nasıl takip edilir

Gebelik Nedir? Nasıl Takip Edilir ve Gebeliğin Belirtileri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelik nedir? Gebelik kadınların hayatlarında en önemli ve en özel dönemdir. Vücutta bir çok değişimin yaşandığı mucizevi bir evredir. Gebeliğin oluşmasına bakarsak, baba adayının sperm hücresi ile yumurtanın birleşmesi sonucunda döllenme olur ve gebelik meydana gelir. Vücut her ay olası bir gebelik için kendisini hazırlar. Döllenme olduktan sonraysa fetus oluşmaktadır. Bebeğin bu gelişimi 40 hafta sürmekte olup, sıklıkla gebeliğin 37-38. Haftalarında hamilelik sonlanmaktadır.

Baba adayının sperm hücresi ile yumurtalık birleşip döllenme olduktan 8. Haftaya gelene kadar olan dönem embriyo sürecidir. Embriyotik sürecin sonundan başlayan ve doğum gerçekleşene kadarsa fetal dönem olarak tıbbi karşılığı olur. Döllenme olduktan sonra her kadında farklılıklar gösterse de erken gebelik belirtileri gözlemlenebilir. Özellikle ileri yaşta gebelik yaşayan kadınlarda ilk haftadan başlayarak belirtiler görülebilir.

Gebeliğin belirtileri neler?

Gebelik belirtileri kadından kadına farklılar gösterebilir ve değişik şiddetlerde belirtiler görülebilir. Ancak sıklıkla görülen belirtiler bulunmaktadır. Yaşanan belirtiler bazı kadınlarda şiddetli, bazılarında orta seviyede bazısında ise çok hafif olabilmekte. Buda bazı kadınların gebeliği zor bazılarının da zor geçirdiği anlamına gelmektedir. Ayrıca yaşanan gebelik belirtileri bir çok hastalıklar ile karıştırılabilmektedir. Bu neden aşağıda maddeler halinde vermiş olduğumuz şikayetler sizde varsa uzman bir hekime başvurarak muayenenizi olunuz.

 • Mide bulantısı ve buna eşlik eden kusmalar
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Memelerde hassasiyet ve ağrı
 • Koyu ve açık renkte gelen kanama
 • İştahta artış ve bazı yemeklere, kokulara karşı gelişen aşırı hassasiyet
 • Alt karın bölgenizde şişkinlik
 • Ruh halinizde gelişen değişimler
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Ağız kuruluğu şikayeti
 • Meme uçlarında acı hissedilmesi
 • İdrar renginin koyu sarı olması yada idrarın kokusunda ki değişim
 • Vücut sıcaklığının artması
 • Akşam saatlerde üşüme veya titreme şikayetlerinin oluşması. Gibi belirtileriniz varsa uzmana başvurunuz. Ayrıca buradan gebelik belirtileri hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gebelik takibinin yapılması nasıl ilerler?

Gebelik takibi gebeliği takip eden doktorun belirlediği düzenli periyotlar şeklinde ultrason muayeneleri ile yapılmaktadır. Şimdi sırası ile hangi muayenelerin yapıldığına bakalım.

Gebelikte ilk muayene nedir? Neler yapılır?

Sıklıkla gebeliğin fark edilmesi ve ilk muayeneye gelinerek ultrason ile gebelik kesesinin görüntülenmesi gebeliğin 5 yada 6. Haftalarına karşılık gelmektedir. Fakat bebeğin kalp atışlarının görüntülenmesi 8. Haftada olmaktadır. Yapılan ilk muayenede anne adayının gebelik döneminde hangi riskleri taşıdığı bilgileri kayıt edilir.

Bunun için daha önce gebelik yaşanmışsa bunların hikayeleri, geçirilen ameliyatlar, sürekli kullanılan ilaç var mı, sigara ve alkol kullanımı, baba adayı ile anne adayının arasında kan uyuşmazlığı ayrıca akrabalık olup olmadığı, şeker hastalığı, tansiyon gibi pek çok farklı yönden değerlendirmeye alınıp gebelik takip programı oluşturulmaktadır. Bir yıl içerisinde anne adayına smear testi yapılmamışsa bu testte yapılmaktadır.

Gebelikte ikinci muayene ne zaman yapılır?

Gebeliğin ikinci muayenesi gebelik haftalarının 11 ile 14. Haftalarında yapılmaktadır. Muayene esnasında kan basıncı ile kilo kontrolü uygulanır ve ultrason ile görüntüleme yapılır. Bebeğin sağlığı ve gelişen bir anomali var mı? Diye ense kalınlığı ölçümü de gerçekleştirilirken PAAP-A ve f-beta HCG tetkikleri için kan alınacaktır. Bu test sayesinde bebek down sendromu açısından değerlendirilerek doğruluk pay %90’ları bulmaktadır. Gebeliğin 16 ile 18. Haftalarında HCG Seviyesi kontrol edilebilir ve üçlü tarama testi de uygulanabilir.

Gebelikte üçüncü muayene zamanı

Gebeliğin 22 ila 24. Haftalarında doktorunuz size muayeneye çağıracaktır. Diğer muayenelerde olduğu gibi, kan basıncı ile kilo kontrolü yapılır. Hemoglobin değerine bakılır ve 11 seviyesinin altında bulunursa demir takviyesi verilir. Doktor gerekli gördüğü taktirde bebeğin organlarına bakılmak için doppler testi isteyebilir.

Gebelikten önce şeker hastası olmayan anne adayları bile gebelik şekeri konusunda tehdit altında olduğunda, 24 ila 28. Haftalarda şeker yükleme testi, halk arasında şekerli su testi yapılmaktadır.

Gebelikte dördüncü muayene

32 haftalık gebelik sürecinizde doktorunuzu ziyaret edeceksiniz. Her muayenede olduğu gibi kan basıncı ile kilo ölçümleri yapılır. Gereken ultrasın muayeneleri sonucunda, bebeğin boy ve kilosu ayrıca amniyon sıvısının seviyesine bakılarak bebeğin sağlığından emin olunur.

Gebelikte beşinci muayene

Doğumun gerçekleşmesine az bir zaman kala 34 ila 39. Haftalar arasında gerçekleşir ve bebeğin kaç kilo doğacağı hesaplanmakta olup, anne adayının kemik çatı sistemi normal doğuma uygun olup olmadığını anlamak için çatı muayenesi yapılır. Yapılan kontroller ile hangi doğum tekniği hem anne hem de bebek sağlığı için uygun olduğu tespit edilmeye çalışılır. Ultrason ile bebeğin genel durumu değerlendirilir ve NST yapılarak bebeğin kalp atımları gözlemlenir.

Gebelik boyunca her anne adayının muayene sayıları gebeliklerinin durumuna göre farklılar gösterebilir. Bunu gebeliği takip eden doktor belirlemektedir.

Önceki konumuzda sizlere gebelikte yapılan aşılar nelerdir? Diye bahsettik, okumanızı tavsiye ederiz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Gebelik Nedir? Nasıl Takip Edilir ve Gebeliğin Belirtileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir