Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir

Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamile olabileceğinizden mi şüpheleniyorsunuz? Bunu en doğru şekilde öğrenmenin yolu, hamilelik testi yapmaktan geçer. Hemen her eczanede bulabileceğiniz hamilelik testlerini uygun fiyatlar karşılığında satın alabilmek mümkün. Ancak hamilelik testi almadan önce de gözlemleyebileceğiniz hamileliğin erken belirtileri, hamile olduğunuza işaret edebilir.

Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?
Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin erken belirtileri tüm kadınlarda aynı mıdır?

Hayır, hamilelik belirtileri her kadında farklı olabilir. Ayrıca gebeliğin erken dönem belirtileri bazen adet dönemi esnasında veya hemen öncesinde etkisini gösterebildiği için bunları fark etmiyor olabilirsiniz.

Kanama ve kramp ağrıları gebeliğe işaret edebilir

Gebe kaldıktan sonra döllenen yumurtalar rahim duvarına eklemlenir. Bu da hamileliğin erken belirtileri arasında yer alan kanama, lekelenme ve bazen de kramp ağrılarına yol açabilir. Yumurtanın döllenmesini takip eden 6 ila 12 günlük süre zarfında görülen lekelenmeler, implantasyon kanaması olarak da adlandırılır.
Hamileliğin erken işaretçileri arasında yer alan kramp ve sancılar ise çoğu zaman adet sancılarıyla karıştırılabilir. Görülen kanamalar da adet döngüsünün başlangıcıyla karıştırılır. Oysa gebeliğin işaretçisi olan lekelenme ve sancılar çoğunlukla “hafif” şiddette olur.

Kanamanın yanı sıra bazı kadınlar beyaz, süt gibi bir akıntıyla da karşılaşabilir. Bu akıntıya vajina duvarlarının incelmesi sebep olur. Hamilelik süreci boyunca devam edebilen bu akıntının herhangi bir zararı yoktur, tedavi gerektirmez. Ancak bu akıntı kökü kokulu olursa ve yanma, kaşınma gibi rahatsızlıklar eşlik ederse bakteriyel enfeksiyon söz konusu olabileceği için doktora danışmak gerekir.

Yükselen hormonlar göğüsleri etkileyebilir

Hamileliğin bir diğer erken belirtisi de göğüslerde gerçekleşir. Hamile kalan kadınların hormon seviyesi hızla yükselir. Bu da 1-2 hafta içinde göğüslerde şişkinliğe, hassasiyete ve ağrılara yol açabilir. Ayrıca bu dönemde kadınlar, göğüslerin her zamankinden daha fazla ağırlık yaptığı hissine de kapılabilirler. Areola olarak da adlandırılan, meme ucunun etrafındaki kahverengi alan daha da kararabilir.
Tabii göğüs etrafında gerçekleşen herhangi bir değişim doğrudan hamileliğin belirtisi olmayabilir. Birkaç hafta içinde vücudun artan hormon seviyelerine ayak uydurmasının ardından göğüsteki hassasiyet ve şişkinlik hissi kaybolacaktır.

Kendinizi yorgun hissedebilirsiniz

Kendinizi aşırı yorgun hissediyorsanız, hamile olabilirsiniz. Döllenmenin gerçekleşmesini takip eden bir hafta içinde hamile kadınlar kendilerini anormal şekilde yorgun ve halsiz hissedebilirler. Bunun sebebi ise progesteron hormonunun yüksek seviyelere çıkmasıdır. Tansiyonla birlikte kandaki şeker seviyesinin düşmesi, kan üretiminin artması da yorgunluğa sebep olabilir.
Bu süre zarfında bol bol istirahat etmek, dinlenmek, protein ve demir yönünden zengin gıdaları tüketmek faydalı olacaktır.

Mide bulantılarınız mı var? Bu hamileliğin erken belirtisi olabilir

Hamileliğin erken belirtilerinin belki de en yaygın görüleni sabah bulantılarıdır. Her ne kadar sebebi kesin olarak bilinmiyor olsa da, gebeliğin başlamasını takip eden süreçte artan hormon seviyesinin mide bulantılarına yol açtığı tahmin ediliyor. İsminden de anlaşılacağı üzere genellikle sabahları etkisini gösteren bu bulantılar, günün diğer saatlerinde de meydana gelebilir.
Bu bulantılar genellikle hamileliğin 13 veya 14. haftasında azalır. Ancak bu döneme kadar ağır kokulu gıdalardan uzak durmak ve sağlıklı bir diyet programını takip etmek faydalı olabilir.

Adetiniz geciktiyse veya hiç gelmediyse hamile olabilirsiniz

Geciken veya hiç görülmeyen adet, hamileliğin en yaygın erken belirtileri arasında yer alır. Ancak her kaçırılan veya geciken adet döngüsü de hamileliğe işaret etmeyebilir. Çok fazla kilo almak veya vermek, hormonal dengesizlik, yorgunluk veya stres yüzünden de adet gecikmesi yaşanabilir. Paniğe veya heyecana kapılmaktansa en doğru ve kesin sonucu öğrenmek için ilk fırsatta gebelik testi yaptırmanızda fayda olacaktır.

Adet günü gelmeden hamile olduğumu nasıl anlarım?

Kesin belirtiler adet döneminin gecikmiş olması ile ortaya çıksa da adet döneminizden önce de gebelik belirtilerini fark etmeye başlayabilirsiniz. İlk belirti mide bulantısı olarak ortaya çıkabilir. Diğer bir fark edilir belirti ise sanki adet olacakmışsınız gibi yaşadığınız karın ağrısı ve şiş hissetmektir. Gebe kalınmaya çalışılan dönemde kadınlar genellikle kendi vücutlarını çok daha fazla dinleme başlarlar. Bu dönemde gebelik belirtileri daha fazla araştırılır ve gebe kalmaya çalışan kadın edindiği bilgileri vücudundaki belirtiler ile kıyaslamaya başlar. Fakat eğer bu belirtiler adet dönemine denk gelirse karışıklık oluşabilir.

Erken gebelik belirtilerinin bir diğeri ise mide bulantısına eşlik eden baş dönmeleridir. Gebelik döneminde baş dönmesi sıklaşır ve bayılma hissi oluşabilir. Kusma görülmesi ve koku hassasiyeti de yaygın erken gebelik belirtileri arasında yer alır. Tuvalete gitme sıklığında artış yaşanır çünkü hamile kaldığınızda hormonlar kan akışını hızlandırır. Böbrekler daha fazla çalışmaya başlar. Duygusal durumda hassasiyetler fazlalaşır. Ağlama nöbetleri, kolay hüzünlenme veya aniden mutlu veya mutsuz hissetmek gibi duygusal değişimler yoğun olarak görülür.

 

Erken Adet Olma Nedenleri Neler? Yazımıza göz atabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir