Hamilelikte Kekik çayı içilir mi?
Hamilelikte kekik çayı içilir mi?

Hamilelikte kekik çayı içilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik döneminde anne adaylarının en sık araştırdığı konulardan bir tanesi bitki çaylarıdır. Herkesin bildiği gibi bitki çaylarının faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Özellikle hamilelik gibi çok önemli ve hassas olan bir dönemde anne adaylarının her konuda daha çok dikkatli olması gerekiyor. Bundan dolayı böyle önemli bir dönemde dikkat etmeniz gereken konuların başında tüketeceğiniz içecek ve yiyecekler vardır. Bu makalemizde sizlere hamilelikte kekik çayı içilir mi? Hamilelik döneminde kekik çayı içmek bebeğe zarar verir mi? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Hamilelik döneminde kekik çayı içmek zararlı mı? Hamilelikte kekik çayı içilir mi?

Hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının en çok korktuğu şey düşük yapmaktır. Peki kekik çayı düşük yapmaya neden olur mu?

Düşük (Abortus), gebeliğin başlangıcı ile gebeliğin 20. haftası arasında meydana gelen kayıplardır. Düşüklere neden olan birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları; anne adayının yaşı, anatomik bozukluklar, önceki düşükler ve tıbbi hastalıklardır. Ayrıca anne adaylarının hamilelikte sağlıklı beslenmesi, anne adaylarının ve bebeklerin sağlığının sık sık kontrol edilmesi ve doktor tavsiyelerine uyulması gerekiyor.

Sağlıklı beslenmenin yanında içebileceğiniz bazı bitki çayları da sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olabilir. Ancak bitki çayı içerken birkaç faktöre dikkat etmelisiniz. Örneğin günde kaç bardak bitki çayı içtiğinize ve doktorunuz tavsiye ettiği bitki çaylarının dışına çıkmamak gibi konulara dikkat etmelisiniz. Hepimizin bildiği gibi bazı bitki çaylarının hamilelikte tüketilmemesi gerektiği için tüm bitki çaylarını içemeyebilirsiniz.

Hamilelik sırasında, anne adayları birçok ruh hali değişikliği ile karşı karşıya kalır. Bebeklerin heyecanını yaşarken uykusuzluk, stres ya da mide bulantısı ile de baş etme mücadelesi verirler. Bu nedenler genellikle anne adaylarını bitki çayı içmeye sevk eder.

Doğru hazırlanır ve ölçülü kullanılırsa hamilelikte kekik çayı faydalı ve keyifli olabilir. İçecek eşsiz bir aromaya ve hoş bir tada sahiptir. Hamileyken kekik çayı özellikle soğuk algınlığı için çok faydalıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler. Ayrıca şişkinliği ve mide rahatsızlığını azaltabilir. Kekik çayı bağışıklık sistemini güçlendirebileceğinden hamilelikte ve normal şartlarda haftada 2-3 kez 1 bardak içmekten zarar gelmez.

Kekik çayı nasıl hazırlanır?

Kekik çayı yapmak için öncelikle bir tatlı kaşığı kadar olacak şekilde kuru kekik dallarını ufak parçalar haline getirin. Ufaladığınız kekik dallarını bir su bardağı sıcak suyun içine atın ve 8-10 dakika demlenmesini bekleyin. Demledikten sonra kekik çayını süzün ve sıcak şekilde tüketin. Kekik çayınızı her gün taze olarak hazırlamanız iyi olacaktır.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte kekik çayı içilir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir