Çocuklarda büyüme ağrısının tanımı
Çocuklarda büyüme ağrısının tanımı

Çocuklardaki Büyüme Ağrısının Tanımı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyüme ağrıları ergenlik döneminin bitiminden önce zaman zaman gözlemlenebilir ve genellikle fizyolojik gelişimsel süreçlerle ilişkili iyi huylu ağrılar şeklinde kendini gösterir. Beklenmedik sürprizlerle karşılaşmamak için hangi ağrıların büyüme ağrısı olarak kabul edilmesi gerektiğini ve hangilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ayırt etmek önemlidir. Bundan dolayı çocuklardaki büyüme ağrısının tanımı makalemizi bilinçlendirici olması açısından hazırladık.

Büyüme Ağrısının Tanımı Nedir?

Çocuklardaki büyüme ağrısının tanımı; öncelikle dikkat edilmesi gereken, doğal büyüme ve gelişme sürecinin genellikle ağrısız bir süreç olduğudur. Bir çocukta veya ergende hiçbir fiziksel gelişme ağrıya neden olmaz. Buna ek olarak, büyüme sırasında artan fiziksel aktiviteye bağlı olabilecek bir miktar ağrı olabilir. Büyüme ağrıları genellikle çocukların alt ekstremitelerinde görülür. 4-12 yaş aralığında olan çocukların yaklaşık olarak yarısında büyüme ağrısı görülür. 4-6 yaş arasında başlayan şikayetler zamanla azalır. Her iki cinsiyette de eşit oranda görülür.

Çocuklardaki Büyüme Ağrısının Sebebi Nedir?

Büyüme ağrılarının kesin nedeni bilinmiyor, ancak birden fazla teori var. Anatomik teoriye göre yaygın eklem bağ gevşekliği, düztabanlık, dizlik gibi nedenler yürüme mekaniklerini bozar ve ağrıya neden olur. Yorgunluk teorisi, çocukların egzersiz yaparken daha fazla ağrı yaşadıkları gözlemine dayanmaktadır. Yorgunluk teorisini destekleyen diğer bulgular, kas ağrısının genellikle kasılma şeklinde olması ve büyüme ağrıları olan çocukların daha düşük kemik mineral yoğunluğu ve D vitamini seviyelerine sahip olmasıdır. Başka bir teori, büyüyen bir çocuğun karşılaştığı psikolojik stresin ağrıya neden olabileceğidir.

Çocuklarda Büyüme Ağrıları Nerelerde Görülür?

Bel, kalça ve üst ekstremitelerde büyüme ağrıları nadiren görülür. Bu ağrılar genellikle geceleri ya da geceleri uyluğun ön tarafında, dizin arkasında ve bacağın alt kısmında meydana gelir. Büyüme ağrıları çocukları uykudan uyandıran ve birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen ağrılardır. Ağrı eklemlerde veya kemiklerde değil kaslarda görülür. Genellikle artan fiziksel aktiviteden sonra ortaya çıkar. Bazen günlerce ağrısız, bazen tekrarlayıcı ağrılar olabilir. Ağrı, derin, rahatsız edici bir kramp şeklinde hissedilir.

Büyüme Ağrısı Tedavi Edilir mi?

Büyüme sancılarının acı veren bölümleri ebeveynleri endişelendiriyor. Ancak büyüme ağrıları genellikle herhangi bir tedavi olmaksızın ergenlik döneminde sona erer. Kuadriseps, hamstring ve baldır kaslarına germe egzersizleri yapmak faydalı olacaktır. Ayrıca ağrılı bölgeye sıcak kompresler ve masajlar uygulanabilir. Şiddetli ağrı vakalarında ağrı kesiciler ve iltihap önleyici verilebilir.

Büyüme Ağrısında Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Büyüme ağrısı olarak kabul edilmemesi gereken ve çocuğun doktor tarafından değerlendirilmesini gerektiren durumlar şunlardır:

  • Yürürken topallama ve günlük aktivitelere engel olan ağrılar
  • Var olan ağrıların bilinen herhangi bir travmayla ilişkili olması
  • Ağrı bölgesinde lokal belirtiler (şişme, kızarıklık, vücut ısısında yükselme vb.) ve ateş ve yorgunluk gibi sistemik belirtiler
  • Ağrıların istirahatle ortadan kalkmaması
  • Ağrıların tek taraflı olması durumunda doktora başvurabilirsiniz.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Çocuklardaki Büyüme Ağrısının Tanımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir