Çocuklarda Terleme
Çocuklarda Terleme

Çocuklarda Terleme Nedenleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaz mevsimlerinde hepimiz sıcaktan perişan oluyoruz. Sıcak havalar, kalp hastalığı ve aşırı kilo gibi sorunları olan insanları daha da fazla etkiler. Peki ya sıcak havalar çocukları nasıl etkiler? Sıcak havalar, bazı çocukları daha zor bir duruma sokabilir. Birçok ebeveyn, çocuklarının çok fazla terlediğinden şikâyet eder. Baş, sırt ve boyun bölgesinde aşırı terleme olan çocuklara dikkat etmelisiniz. Çünkü hareketli çocukların sıcakta terlemesi normaldir. Ancak, aşırı terlemenin sadece sıcak havalar ile ilgili olmadığını, ciddi bir hastalık belirtisi olabileceğini unutmayın. Peki, çocuklarda terleme nedenleri nelerdir?

Çocuklarda Terleme Sebepleri Nelerdir?

  • Çocuklarımızı aşırı sıcakta yetiştirmeye meyilli olduğumuz kültürel bir özellik. Bu nedenle terleme bazen ebeveynlerden kaynaklı olabilir. Ancak çocuklar yetişkinlere göre daha aktiftir ve bazal metabolizma hızları da daha yüksektir. Ortam sıcaklığının 19-23 derece arasında olması gerektiği halde bu sıcaklıkta çocuğu kat kat sarmak neticesinde, kaçınılmaz olarak terleyecektir. Özellikle yenidoğan döneminde kalın giysiler giyen veya sıcaktan aşırı terleyen bebekler bu dönemde anne sütü alımını azaltırlarsa sarılık yaşayabilirler.
  • Solunum rahatsızlıkları ve alerjiler çocuklarda terleme nedenleri arasındadır. Nefes darlığı, konkaların alerjik reaksiyon neticesinde şişmesi ve burun salgılarından kaynaklanan artan efor, şiddetli terleme artışına neden olabilir. Bu nedenle bir çocuk doktoruna danışmak ve tedaviye bir an önce başlamaya özen göstermek gerekir.
  • Burun tıkanıklığı ve geniz eti büyüklüğü çocuklarda terlemenin yaygın nedenleridir. Adenoidlerin mekanik tıkanması yoluyla zorla nefes alma, artan solunum ve kalp hızı ile birlikte terlemenin artmasına neden olur.
  • 1 yaşına kadar D vitamini eksikliği olan ve yeterli D vitamini almayan bebeklerde terleme sık görülür. Ancak bu bulgu, raşitizm erken evrelerinde değil, daha sonraki evrelerinde ortaya çıkar.
  • Kalp hastalığı, hızlı bir kalp atış hızına veya kalbe dönen kan yükünün artmasına neden olabilir ve bu da terlemeye neden olabilir. Aileler özellikle bebeklerde kardiyovasküler problemlerin farkında olmalıdır. Ağız çevresinde morarma, ağlarken tıkanma ve nefes alamama olarak bilinen katılma terlemeye eşlik ediyorsa bu konuda dikkatli olmalısınız.
  • Lenfoma tümörü olarak adlandırılan lenfomalarda gece terlemeleri çok nadir olmakla birlikte sık görülür. Ancak, terlemenin tek tezahür olmadığını ve eşlik eden enfeksiyonlara şişmiş lenf düğümleri, dalak ve karaciğer büyümeleri gibi semptomlarında terlemeye eşlik ettiğini unutmamalısınız.
  • Bebek hipoglisemisi veya aşırı düşük kan şekeri aşırı terlemeye neden olabilir. Titreme, aşırı terleme, morarma, emmeye isteksizlik ve hızlı kalp atışı ile beraber görülüyor. Ayrıca daha büyük çocuklarda solgunluk, dalgınlık ve anormal davranış olarak kendini gösterebilir.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Çocuklarda Terleme Nedenleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir